Hausner: jednym z problemów Polski jest brak strategicznego mózgu

Źródło:
TVN24 Biznes
Hausner o stanie systemu ochrony zdrowia w Polsce
Hausner o stanie systemu ochrony zdrowia w PolsceTVN24
wideo 2/9
Hausner o stanie systemu ochrony zdrowia w PolsceTVN24

Problemem Polski jest to, że ona nie ma strategicznego mózgu, że w istocie rzeczy krótkookresowa perspektywa zawsze dominowała nad działaniami długookresowymi - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki. W jego ocenie nie ma długookresowej perspektywy w kluczowych dziedzinach naszego rozwoju. - Wszystkie inicjatywy obecnego rządu nic sensownego systemowo nie dały - mówił Hausner, odnosząc się do zmian w systemie zdrowia. Były członek Rady Polityki Pieniężnej mówił też o stopach procentowych w Polsce i kondycji gospodarki.

W czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, który ma nadawać ton rozwojowi w psychiatrii, prowadzić badania naukowe, a także wypracowywać innowacyjne rozwiązania, nie ma pieniędzy na bieżącą działalność, a dwa tygodnie temu musiał zaciągnąć kolejną pożyczkę w parabanku.

- To na pewno jest sprawa, która nie jest incydentalna. Nie potrafię podać takiego przykładu, aby doszło do takiej skrajności, że w instytucjach parabankowych brana jest chwilówka, po to, aby w ogóle utrzymać działanie organizacji. Ale jeżeli popatrzymy na służbę zdrowia szerzej, szczególnie szpitale, to takich szpitali, które są bardzo zadłużone i z trudem nadążają z finansowaniem bieżących potrzeb jest znacznie więcej - komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki.

- Z jednej strony mamy latami rosnący dług publiczny, który jak się niektórym wydaje nie ma żadnego znaczenia, nie przenosi się na innych. Nieprawda, dług publiczny prędzej czy później będzie przeniesiony na inne organizacje i podmioty. Mamy w tej chwili bardzo zadłużone szpitale i narastający dług zdrowotny naszego społeczeństwa - dodał były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Zdaniem Hausnera "drastycznym przejawem tego długu zdrowotnego jest nadumieralność, która jest szczególnie wysoka w naszym kraju, i nie jest spowodowana tylko COVID-19". - To był jeden z czynników, ale nie rozstrzygający. W dodatku, kiedy mówię o długu zdrowotnym, to dostrzeżmy to, że część tego długu, to są problemy związane z psychiką. To jest okres, w którym coraz więcej mamy przypadków, wśród dorosłych, i dzieci i młodzieży. To pokazuje, że kwestia długu publicznego, tak czy owak, prędzej czy później rzutuje bardzo na warunki naszej egzystencji - wskazywał gość "Faktów po Faktach" w TVN24.

"Idziemy od ściany do ściany"

Ochrona zdrowia to najważniejszy temat kampanii wyborczej. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Zdaniem Hausnera brakuje długookresowej perspektywy w kluczowych dziedzinach.

- Podstawowa kwestia, z którą mamy do czynienia to to, że kolejne rządy - przy czym dotyczy to również rządu, którego ja byłem członkiem, aczkolwiek nie ministrem zdrowia - podważały to, co przygotowały rządy poprzednie. W związku z tym my, tak naprawdę, nieustannie reperujemy, ale to nie jest naprawa, to jest po prostu sztukowanie - ocenił były minister gospodarki.

- Wszystkie inicjatywy obecnego rządu nic sensownego systemowo nie dały, na przykład sieć szpitali. Wiązano z tym wielkie nadzieje. Mam wrażenie, że my potrzebujemy po prostu bardziej zbiorowego namysłu, nie jednej ekipy rządowej, i trzymania się rozwiązania, które przyjmiemy. My się tego nie trzymamy, idziemy od ściany do ściany - zwrócił uwagę były wicepremier.

Hausner przyznał, że nie widzi strategii rozwoju Polski na lata. - Wiele lat temu powiedziałem, że jednym z problemów naszego państwa jest to, że ono nie ma strategicznego mózgu, że w istocie rzeczy krótkookresowa perspektywa zawsze dominowała nad działaniami długookresowymi - podkreślił.

Jak zauważył, "jeśli nawet pojawiały się reformy długookresowe, szczególnie w latach 90. i na początku obecnego wieku, to tak czy owak, one były niweczone przez następców". - Nie mamy tej długookresowej perspektywy, nie mamy tych kolejnych kamieni milowych w kluczowych dziedzinach naszego rozwoju, które ustalamy i później kolejne rządy je realizują - wskazywał gość "Faktów po Faktach" w TVN24.

Stopy procentowe w Polsce

Były członek Rady Polityki Pieniężnej był też pytany o poziom stóp procentowych w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 roku, w związku z rosnącą inflacją, rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. W ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa była podnoszona 11-krotnie i wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. Rada w październiku ubiegłego roku zdecydowała się jednak utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku, nie licząc sierpnia, kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego.

Rada nie zmieniła wysokości stóp procentowych także podczas kolejnych posiedzeń. Stało się tak również podczas ostatniego, marcowego posiedzenia.

- Jeśli się chce rzeczywiście przeprowadzić proces dezinflacji, czyli chce się obniżyć inflację, konsekwentnie, to podnoszenie stóp procentowych jest podstawowym narzędziem. Widać, że w krajach Europy Zachodniej, w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, to jest kwestia podstawowa, nawet zakłócenia, zaburzenia w systemie bankowym nie powstrzymały Fedu (odpowiednik Narodowego Banku Polskiego - red.) od podniesienia stóp procentowych, pewnie podnieśli o 0,25 punktu procentowego mniej, ale z kolei Europejski Bank Centralny podniósł o 50 punktów bazowych. Bank szwajcarski tak samo podniósł stopy procentowe, co zresztą będzie miało wpływ na kwestie kredytów hipotecznych we frankach w Polsce - komentował Jerzy Hausner.

Czytaj także: Frankowicze zapłacą więcej. Rata może być "najwyższa w historii"

W jego ocenie czas na podwyżki stóp w Polsce był. - Czy bank w Polsce powinien podnosić stopy procentowe? Czas na podnoszenie tych stóp procentowych, jeśli chcieliśmy zejść do niższej inflacji był. Teraz ta inflacja będzie się samoczynnie obniżała, ale co to oznacza? To oznacza, że wszyscy będziemy w istocie rzeczy mniej kupowali. Już w tej chwili rok do roku mamy spadek spożycia, spadek realnych wynagrodzeń - zauważył.

Zdaniem byłego wicepremiera "to znaczy, że jesteśmy dzisiaj na ścieżce hamowania naszej gospodarki, bardzo ostrego, bardzo głębokiego, i szybko z tego nie wyjdziemy".

Jak wskazał, obecnie w Polsce mamy do czynienia ze stagflacją. - Ekonomiści nazywają tę sytuację stagflacją, ona może trwać długo. Z takiego stanu gospodarczego bardzo ciężko się wychodzi, i żeby wyjść trzeba być bardzo konsekwentnym w kilku wymiarach, przede wszystkim w wymiarze polityki makroekonomicznej. Tutaj spójność polityki pieniężnej i spójność polityki fiskalnej ma ogromne znaczenie - podkreślił gość "Faktów po Faktach" w TVN24.

Ponadto - jak tłumaczył Hausner - trzeba być bardzo konsekwentnym w wymiarze instytucjonalnym. - To znaczy, że instytucje państwa muszą wypełniać swoją ustrojową rolę, nie mogą być po prostu dominowane przez politykę partyjną - zaznaczył były minister gospodarki.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Z powodu strajku francuskich kontrolerów lotów linie lotnicze zmniejszają liczbę rejsów między Warszawą a Paryżem - wynika z danych na stronie internetowej Lotniska Chopina. Protest przyczynia się do problemów także na innych francuskich lotniskach.

Linie odwołują loty do Paryża

Linie odwołują loty do Paryża

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Do jednego z graczy trafi milion złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 3 lipca 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Aż 933 loty zostały odwołane we Francji po rozpoczęciu strajku kontrolerów lotów. Agencja AFP podała, że w piątek można spodziewać się jeszcze większego chaosu. Strajkujący domagają się poprawy warunków i organizacji pracy, ale francuski minister transportu nie chce słyszeć o rozmowach i określił żądania jako "nie do zaakceptowania".

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak wycofała rezygnację, którą w ostatni piątek złożyła w Ministerstwie Infrastruktury - poinformował rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Źródło:
PAP

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP