Ocena ryzyka zawodowego – jak powinna wyglądać? Czy jest obowiązkowa?

Źródło:
TVN24 Biznes
Alona straciła rękę w maglu. Ruszył proces
Alona straciła rękę w maglu. Ruszył procesTVN 24 Poznań
wideo 2/7
Alona straciła rękę w maglu. Ruszył procesTVN 24 Poznań

Ocena ryzyka zawodowego jest jednym z obowiązków pracodawcy. Ocena ta ma pomóc zapobiegać wypadkom przy pracy i występowaniu chorób zawodowych. W jaki sposób przeprowadza się ocenę ryzyka zawodowego? Jakie są dostępne metody?

Ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkiem pracodawcy.Jej celem jest ograniczanie występowania wypadków przy pracy i chorób zawodowych.Ocena powinna zawierać pięć elementów: zebranie informacji, identyfikacja zagrożeń, oszacowanie ryzyka, ustalenie działań, dokumentacja wyników.Dostępne są różnie metody przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego.

Ocena ryzyka zawodowego – regulacje prawne

Pojęcie ryzyka zawodowego oraz obowiązki pracodawcy w tym zakresie regulowane są przede wszystkim rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązek oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego wynika również z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, a konkretniej z jej art. 226. 

Oceny ryzyka zawodowego – czym są?

Za ryzyko zawodowe uznaje się prawdopodobieństwo wystąpienia związanych z wykonywaną pracą niepożądanych zdarzeń powodujących straty. Straty te dotyczą przede wszystkim szkód na zdrowiu pracownika wynikających z jego środowiska pracy lub sposobu wykonywania pracy.

Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego należy do obowiązków pracodawcy. Zobowiązany jest on do sprawdzania i oceny wszystkich potencjalnie szkodliwych lub zagrażających pracownikom czynników oraz poinformowanie o nich każdego z pracowników.

Ocena ryzyka zawodowego pozwala na ustalanie i sprawdzanie, jakie środki bezpieczeństwa należy podejmować, aby najlepiej zabezpieczyć pracowników przed możliwymi zagrożeniami w pracy. Ma to na celu ograniczenie występowania wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych wśród zatrudnionych.

Przeprowadzeniem oceny może zająć się sam pracodawca lub wynajęci przez niego w tym celu specjaliści ds. BHP pracy. 

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy

Zgodnie z rekomendacjami Państwowej Inspekcji Pracy ocena ryzyka zawodowego powinna zostać przeprowadzona w możliwie najprostszy sposób, na piśmie, a identyfikacja i ocena zagrożeń powinna być przeprowadzana z zasadami zdrowego rozsądku.

Wskazuje się pięć elementów, które powinna zawierać ocena ryzyka zawodowego:

– zebranie informacji dotyczących stanowisk pracy, urządzeń i maszyn, czynników niebezpiecznych, środków ochronnych, obowiązujących przepisów i norm, – identyfikacja zagrożeń dla każdego stanowiska pracy, – oszacowanie ryzyka przy użyciu wybranej metody oceny ryzyka zawodowego, – określenie działań, które wyeliminują lub ograniczą ryzyko zawodowe, np. stosowanie określonych środków ochrony indywidualnej, – udokumentowanie wyników oceny ryzyka zawodowego.

Należy pamiętać, że nie wystarczy, aby ocena ryzyka zawodowego została przeprowadzona jednorazowo. Powinna ona być regularnie weryfikowana i aktualizowana tak, aby oceny ryzyka zawsze odpowiadały aktualnej wiedzy i warunkom pracy w danej firmie. Na zmianę oceny ryzyka może mieć wpływ m.in. zakup nowych urządzeń, otwieranie nowych stanowisk pracy, zmiany przepisów prawnych czy wnioski z dotychczasowej analizy bezpieczeństwa pracy.

Karta oceny ryzyka zawodowego

Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego powinno zostać zakończone sporządzeniem karty tej oceny dla danego stanowiska pracy. Karta ta powinna zawierać m.in. opis charakterystyki pracy, miejsce jej wykonywania, wymagania ze strony pracownika oraz wykaz potencjalnych zagrożeń, możliwych ich skutków oraz sposobów ochrony, oraz dane i podpis osoby sporządzającej kartę.

Pomocna w tym zakresie może być gotowa, przykładowa karta oceny ryzyka zawodowego dostępna w broszurze wydanej przez CIOP-PIB (Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy). Znajdują się w niej również przykładowe listy kontrolne do identyfikacji zagrożeń oraz przykłady działań prewencyjnych w określonych branżach.

Należy pamiętać, że do obowiązków pracodawcy należy nie tylko przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego, ale również troska o eliminację lub ograniczenie stwierdzonych zagrożeń, czyli zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy. 

Oznacza to, że pracodawca zobowiązany jest nieodpłatnie zapewnić pracownikom niezbędne środki ochrony indywidualnej, szkolenia BHP oraz odzież i obuwie robocze – jeżeli wymagają tego przepisy lub charakterystyka pracy stwarza ryzyko zniszczenia lub ubrudzenia prywatnego ubrania pracownika.

Metody oceny ryzyka zawodowego

Dostępne są różne metody oceny ryzyka zawodowego. Jako najpopularniejsze wskazać można metody: polską normę PN-N-18002, PHA (Preliminary Hazard Analysis) – Wstępnej Analizy Zagrożeń, Risk Score – Wskaźnik Ryzyka, oraz JSA (Job Safety Analysis) – Analizy Bezpieczeństwa Pracy.

PN-N-18002

Najpowszechniejszą z metod oceny ryzyka zawodowego jest polska norma PN-N-18002. Bierze się w niej pod uwagę dwa elementy: ciężkość skutków zagrożeń występujących w miejscu pracy oraz prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Każdy z nich oceniany jest w trzystopniowej skali – małe, średnie albo duże.

Ocenę tych parametrów przedstawia się w formie tabeli. Przykładowe zastosowanie metody PN-N-18002 w przypadku kierowcy samochodu dostawczego zakładałoby więc ocenę ciężkości skutków zagrożeń jako dużą (wypadek drogowy zagrażający życiu), zaś prawdopodobieństwo ich wystąpienia jako małe (nie było w danej firmie wypadku drogowego od wielu lat). W sumie oznaczałoby to średni poziom ryzyka zawodowego. Od oceny tej zależy dopuszczalność wykonywania danej pracy oraz obowiązki działań podejmowanych po stronie pracodawcy.

Metoda Risk Score

Metoda oceny ryzyka zawodowego przy użyciu wskaźnika ryzyka bierze się pod uwagę trzy parametry: możliwe skutki zagrożenia (skala od 1 do 100), poziom narażenia na zagrożenie (skala od 0,5 do 10) oraz prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia (skala od 0,1 do 10).

Poziom ryzyka zawodowego wskazuje iloczyn tych trzech parametrów, a wyniki ocenia następująco:

do 20 – ryzyko akceptowalne do 70 – ryzyko małe, do 200 – ryzyko istotne, do 400 – ryzyko duże, powyżej 400 – ryzyko bardzo duże, konieczność natychmiastowego wstrzymania pracy. 

Przykładowo malarz pracujący na drabinie: możliwe skutki zagrożenia ocenione na 15 (jedna ofiara śmiertelna), poziom narażenia na zagrożenie 6 (codziennie), prawdopodobieństwo ocenione na 0,5 (sporadycznie możliwe). 15 × 6 × 0,5 = 45, a więc małe ryzyko zawodowe.

Metoda PHA

Metoda Wstępnej Analizy Zagrożeń polega na jakościowym szacowaniu poziomu ryzyka na podstawie dwóch parametrów: wielkości ewentualnej szkody oraz prawdopodobieństwa wystąpienia tej szkody. Oba parametry oceniane są w sześciostopniowych skalach, przykładowo wielkość szkody pierwszego stopnia oznacza niewielkie, znikome urazy i szkody, zaś szóstego stopnia oznacza zbiorowy wypadek śmiertelny lub bardzo ciężkie szkody poza terenem firmy.

W oparciu o te dwa parametry tworzona jest tabelka podobna jak przy metodzie PN-N-18002, a cyfry odpowiadające poziomom obu parametrów są mnożone przez siebie. Otrzymany wynik oznacza poziom ryzyka zawodowego:

– gdy wynosi 1-3, uznany za akceptowalny, – gdy wynosi 4-9, uznany za akceptowalny po przeprowadzeniu oceny, – gdy wynosi 10 lub więcej, uznany za nieakceptowalny.

Przykład zastosowania w przypadku magazyniera: wielkość ewentualnej szkody oceniona na 2. stopień, prawdopodobieństwo wystąpienia szkody na 3. stopień. 2x3=6, a więc poziom ryzyka zawodowego wychodzi na poziomie 6 i może zostać uznany za akceptowalny.

Akty prawne: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Aż 933 loty zostały odwołane we Francji po rozpoczęciu strajku kontrolerów lotów. Agencja AFP podała, że w piątek można spodziewać się jeszcze większego chaosu. Strajkujący domagają się poprawy warunków i organizacji pracy, ale francuski minister transportu nie chce słyszeć o rozmowach i określił żądania jako "nie do zaakceptowania".

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak wycofała rezygnację, którą w ostatni piątek złożyła w Ministerstwie Infrastruktury - poinformował rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Źródło:
PAP

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP