TVN24 Biznes | Z kraju

Obraz "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego sprzedany na aukcji za ponad 13 milionów złotych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Rynek sztuki rośnie w zawrotnym tempie
TVN24Rynek sztuki rośnie w zawrotnym tempie

Obraz "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego został sprzedany za rekordową cenę 13,44 miliona złotych (cena z opłatą aukcyjną). To nie tylko najdrożej sprzedany obraz w Polsce, ale jest to też najwyższa cena wylicytowana za dzieło sztuki na naszym rynku.

- Na wtorkowej aukcji "Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku" w DESA Unicum padł kolejny rekord, który zapisał się w historii polskiego rynku sztuki - poinformowała Monika Pietraszek, reprezentująca DESA Unicum.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rekordowa cena za obraz w Polsce

Poprzednie rekordy w obu kategoriach również należały do DESA Unicum - do tej pory najdrożej sprzedanym obrazem była praca "M22" Wojciecha Fangora, sprzedana za 7,4 mln zł w grudniu 2020 roku, a najdroższym dziełem sztuki "Tłum III" - składająca się z 50 figur praca Magdaleny Abakanowicz, sprzedana za 13,2 mln zł w październiku tego roku.

Rekord dwukrotnie pobity

Ubiegłoroczny rekord wartości obrazu został na wtorkowej aukcji przebity dwukrotnie - również praca Romana Opałki "Detal 407817 - 434714" z cyklu "1965/1 - ∞" sprzedała się za rekordową cenę 8,64 mln zł (cena z opłatą aukcyjną). Jest to najdrożej sprzedana praca tego artysty na świecie.

Całkowity obrót z aukcji wyniósł blisko 32 mln zł, co oznacza, że była to najlepsza pod względem obrotu aukcja sztuki w historii polskiego rynku. - Aukcja "Klasycy awangardy po 1945 roku" potwierdza ogromne zainteresowanie, jakim nieprzerwanie cieszą się aukcje sztuki współczesnej. Obrót na niej wyniósł blisko 32 miliony złotych, czyli miał wartość ponad 30 procent ubiegłorocznego obrotu na wszystkich aukcjach sztuki powojennej, który wyniósł ponad 100 milionów i zapewnił nam ponad 50 procent udziałów w tym kluczowym dla sprzedaży sztuki segmencie - mówi Juliusz Windorbski, prezes DESA S.A.

"Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego

Obraz "Dwie mężatki" ("Dwie młode mężatki") Andrzeja Wróblewskiego jest jednym z najważniejszych dzieł polskiej sztuki powojennej. Praca powstała w 1949 roku jako druga z serii "Kontrastów społecznych" i przedstawia dwie, wyznające odmienne wartości, kobiety.

Jedną z nich jest zamożna młoda elegantka trzymająca czarnego pieska z niebieską kokardką. Druga to dumna matka – proletariuszka z nagim niemowlęciem w ramionach. Na odwrocie pracy znajduje się szkic do obrazu "Zlotu młodzieży w Berlinie Zachodnim" ukończonego przez Wróblewskiego w 1951 roku.

Obraz "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego sprzedany na aukcjiPaweł Bobrowski / Desa Unicum

Inny obraz Wróblewskiego "Pejzaż z wysokim niebem" z 1953 roku został sprzedany na wtorkowej aukcji za 1,8 mln zł.

Na wtorkowej aukcji nabywców znalazło aż 45 prac najbardziej uznanych artystów tworzących po II wojnie światowej, w tym dzieła Stanisława Fijałkowskiego, Jana Tarasina, Erny Rosenstein, Jerzego Nowosielskiego, Tomasza Ciecierskiego, Józefa Hałasa, Tadeusza Kantora oraz Edwarda Dwurnika.

Rekordy cenowe osiągnęły m.in. praca Jana Dobkowskiego "Okeanida z Delos" sprzedana za 204 tys. zł, która jest najdrożej sprzedaną pracą tego artysty, praca Stanisława Fijałkowskiego "24.X.71" sprzedana za 480 tys. zł, praca Alfreda Lenicy "Plamy na niebie i ziemi", która osiągnęła kwotę 408 tys. zł oraz obraz Teresy Tyszkiewicz "Gest" sprzedany za 192 tys. zł. Również praca Edwarda Dwurnika "Bajkał" osiągnęła rekordową dla tego artysty kwotę 504 tys. zł.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Bobrowski / Desa Unicum

Pozostałe wiadomości