Rząd w poniedziałek znowelizował rozporządzenie umożliwiające rolnikom otrzymanie kredytów bankowych przeznaczonych na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji rolnej w okresie oczekiwania na wypłatę płatności bezpośrednich - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Zmienione rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umożliwia utworzenie nowej, preferencyjnej linii kredytowej, z której mogliby korzystać rolnicy, pożyczając środki na działalność bieżącą w okresie oczekiwania na dopłaty bezpośrednie.
Założenia projektu
Ma to być forma pomocy dla rolników ze względu na problemy, jakie wystąpiły w rolnictwie w ubiegłym roku (susza) i problemy z systemem informatycznym w ARiMR, z powodu których nastąpiło opóźnienie w wypłatach dopłat. Zgodnie z przepisami wypłaty realizowane są do końca czerwca. Kredyty obrotowe będą udzielane przez banki z własnych środków na 6 miesięcy. Całość oprocentowania za kredytobiorców zapłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolnik pokryje jedynie koszty prowizji. Do wniosku o udzielenie kredytu bankowego producent rolny będzie musiał dołączyć zaświadczenie wydane przez kierownika biura powiatowego Agencji. Zostanie w nim wskazana kwota, do wysokości której kredyt bankowy może zostać udzielony. Pomoc dla rolników ma charakter de minimis. Oznacza to, że wysokość dopłat do oprocentowania kredytu nie może przekroczyć wolnego limitu tej pomocy na jedno gospodarstwo rolne. Trzyletni limit na jedno gospodarstwo wynosi równowartość 15 tys. euro. Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Autor: mb/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com (domena publiczna)