TVN24 Biznes | Z kraju

W które niedziele będą otwarte sklepy?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)TVN24
wideo 2/3
TVN24Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele

Do końca roku 2020 będą jeszcze tylko dwie niedziele handlowe. Żadna z nich nie wypada jednak we wrześniu. Oznacza to, że zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele tego miesiąca. W te dni otwarte będą mogły być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele.

Poprzednio handel w niedzielę był możliwy 30 sierpnia. W tym roku będą jeszcze dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz w niedziele niehandlowe nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

PAP

Maseczki w sklepach

W sklepach nadal obowiązują zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią COVID-19.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 sierpnia br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przedłużyło obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach. Obowiązek można wypełnić przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.

Zgodnie z rozporządzeniem obowiązku nie stosuje się m.in. w przypadku dziecka poniżej 4. roku życia oraz osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu np. całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, a także niepełnosprawności intelektualnej. Przepisy będą obowiązywać do odwołania.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości