Przedostatnia taka niedziela w tym roku

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Inflacja w Polsce. O ile wzrosły ceny w sklepach?
Inflacja w Polsce. O ile wzrosły ceny w sklepach?TVN24
wideo 2/4
TVN24Inflacja w Polsce. O ile wzrosły ceny w sklepach?

Niedziela, 11 grudnia 2022 roku to szósta w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy, pełna działalność będzie też dotyczyła galerii handlowych.

W 2022 roku - podobnie jak w 2021 roku - handlowych niedziel jest siedem. Zakaz do tej pory nie obowiązywał podczas ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia oraz niedzieli poprzedzającej Wielkanoc. Do końca tego roku będą jeszcze dwie niedziele handlowe. Wyjątki obejmą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Czytaj także: Dni wolne i długie weekendy w 2023 roku. Jak zaplanować urlop?

Oznacza to, że w niedzielę, 11 grudnia br., sklepy będą otwarte. Następna niedziela handlowa przypadnie 18 grudnia.

PAP

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Zgodnie z przepisami zakaz nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.

Od początku lutego br. obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, których celem jest uszczelnienie obowiązujących do tej pory przepisów. Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 proc. przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości