Bezpieczeństwo danych w spisie powszechnym. Prezes GUS wyjaśnia

Źródło:
TVN24
Prezes GUS o spisie powszechnym (wideo z kwietnia 2021)
Prezes GUS o spisie powszechnym (wideo z kwietnia 2021)TVN24
wideo 2/4
Prezes GUS o spisie powszechnymTVN24

Te dane nie mogą być wykorzystane w żadnym innym celu niż statystycznym - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut, odnosząc się do Narodowego Spisu Powszechnego. Z kolei dr Leszek Mellibruda stwierdził, że "jest znaczny odsetek społeczeństwa, który ma generalną nieufność do wszystkiego, co wiąże się z władzą" i przez to może mieć obiekcje dotyczące podania swoich danych.

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Badanie potrwa sześć miesięcy i jest obowiązkowe. To główne źródło obiektywnej wiedzy o liczbie osób zamieszkujących Polskę, ich pracy, miejscu zamieszkania, wykształceniu czy warunkach życia.

Prezes GUS pytany był w poniedziałek na antenie TVN24, czy podawane przez nas dane są bezpieczne. - GUS od stu lat prowadzi badania statystyczne. Nie było nigdy przypadku, żeby te dane wypłynęły, tak że myślę, że mamy dobrą historię, jeżeli chodzi o dochowanie tajemnicy statystycznej, która jest podstawą funkcjonowania statystyki publicznej. Te dane nie mogą być wykorzystane w żadnym innym celu niż statystycznym - zapewnił dr Rozkrut.

Podkreślił, że "po spisie my zanonimizujemy te dane, one są przechowywane tylko w celach agregacji statystycznej". - Nie ma możliwości powrotu, żeby sprawdzić, od kogo pochodzą - podkreślił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nieufność społeczeństwa

Z kolei psycholog doktor Leszek Mellibruda stwierdził, że "jest znaczny odsetek społeczeństwa, który ma generalną nieufność do wszystkiego, co wiąże się z władzą (..)".

- Przygotowanie tego spisu jest akurat na najwyższym poziomie. Gratuluję strony internetowej, jest świetna. Mamy dość szczegółowe odpowiedzi, jak wygląda ochrona danych osobowych. Dla racjonalnie, a nie emocjonalnie myślących to powinno wystarczyć. Jednak połowa naszego narodu raczej myśli emocjonalnie, więc nie można się dziwić, że pewnie będzie inny problem (..), że ludzie będą zwlekać, na ostatnią chwilę, jak z podatkami - ocenił.

Rozkrut podkreślił, że GUS starał się "przygotować ten spis możliwie jak najnowocześniej". - Wiemy jednak o sytuacjach, w których ktoś może nie być w stanie spisać się przez internet ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, umiejętności, obawy różnego rodzaju. Takim osobom oferujemy wywiad telefoniczny, można zadzwonić na infolinię spisową i tam poprosić o spisanie. Taki człowiek zostanie przełączony do rachmistrza spisowego i taki wywiad zostanie przeprowadzony telefonicznie. 4 maja rusza nasza akcja rachmistrzów spisowych, oni będą telefonować do osób, które jeszcze się nie spisały - wyjaśnił.

Prezes GUS wytłumaczył także, jak sprawdzić, czy na pewno dzwoni do nas rachmistrz spisowy. - Jeżeli będą wątpliwości, na naszej stronie już od 4 maja będzie specjalna aplikacja, w której tożsamość rachmistrza będzie można sprawdzić, można oddzwonić na naszą infolinię i zapytać lub poprosić, aby taki wywiad był przeprowadzony po obdzwonieniu się samemu - mówił.

Rozkrut stwierdził też, że podczas tegorocznego spisu zbierana jest minimalna ilość danych. - Ograniczyliśmy na przykład maksymalnie, w porównaniu z poprzednim spisem, liczbę zadawanych pytań. To przeciętnie cztery do pięciu minut na jedną osobę. Jeżeli jest tych osób w gospodarstwie domowym kilka, to jest to kilkanaście minut - szacował.

NARODOWY SPIS POWSZECHNY. GUS ODPOWIADA NA PYTANIA >>>

Co w przypadku podania nieprawdy?

Prezes GUS ocenił, że "pytania w gruncie rzeczy nie zachęcają do podawania nieprawdy". - One naprawdę dotyczą kwestii podstawowych, prostych. Takich, co do których nie musimy mieć obaw, że komukolwiek je podamy; to jest poziom wykształcenia, aktywność ekonomiczna, kwestie związane z migracjami. To są takie proste charakterystyki, które wydaje się, że nie budzą kontrowersji w momencie, gdy podajemy te informacje - powiedział.

- Natomiast oczywiście jesteśmy statystykami, jesteśmy w stanie różnymi metodami się posługiwać, walidować te odpowiedzi, krzyżując je z informacjami podawanymi w rejestrach administracyjnych, nie ukrywamy, że z nich też korzystamy. Tutaj nie ma jakiejś zachęty, aby podawać nieprawdę. To jest w naszym interesie, aby przeprowadzić ten spis z sukcesem, bo on służy później jako podstawa wszystkich systemów informacyjnych w kraju - dodał.

CO GROZI ZA ODMOWĘ WZIĘCIA UDZIAŁU W SPISIE POWSZECHNYM? JAKA KARA MOŻE SPOTKAĆ ZA KŁAMSTWO PRZY PODAWANIU DANYCH? WYJAŚNIAMY >>>

Dr Rozkrut był pytany także o kontrowersje dotyczące możliwości podania w spisie płci innej niż męska i żeńska (do wyboru jest "kobieta" lub "mężczyzna"), a także wątpliwości w sprawie dostępności spisu dla osób niedosłyszących lub niedowidzących.

- My przygotowując spis, chcieliśmy ograniczyć jego zakres, żeby zmaksymalizować jego skuteczność. My nie zbieramy w ogóle danych o płci, możemy ją wyciągnąć z PESEL. Tylko do tego się ograniczamy. Spis powszechny nie jest badaniem wszystkiego (..), my po to robimy spis, żeby dysponować odpowiednim aparatem, który jest podstawą później dowolnych badań. W tych okresach międzyspisowych takie badania na szczegółowe tematy można prowadzić - mówił.

- Jeżeli chodzi o osoby niedosłyszące lub niedowidzące, tutaj mamy cały plan na miesiące prowadzenia spisu, kontaktu ze stowarzyszeniami, związkami tych osób, poprzez te związki docierania do nich, taką współpracę realizujemy ze Związkiem Głuchoniemych, lada moment będzie ze Związek Niewidomych - powiedział.

Narodowe Spisy LudnościPAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl