"To jest ważna instytucja państwa. Mam nadzieję, że będzie koniec z takimi praktykami"

Źródło:
tvn24.pl
Morawski o zaufaniu do analiz NBP
Morawski o zaufaniu do analiz NBPTVN24
wideo 2/7
Morawski o zaufaniu do analiz NBPTVN24

Do Narodowego Banku Polskiego trafiają kolejne osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością. - To smutne, że takie rzeczy się dzieją. Także z uwagi na osoby tam pracujące - komentowała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Joanna Makowiecka-Gatza, przewodnicząca Rady Pracodawców RP. Ekonomista Ignacy Morawski mówił, że nie wyobraża sobie "sytuacji, w której ktoś z nadania politycznego nadzoruje krytyczne departamenty".

Do zarządu Narodowego Banku Polskiego na początku grudnia 2023 roku trafił Artur Soboń, były wiceminister finansów w rządzie PiS. W podobnym okresie pracę w departamencie komunikacji NBP rozpoczął inny polityk związany z PiS Błażej Poboży, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Jego kariera w banku centralnym była jednak krótka, bo w styczniu został powołany na stanowisko doradcy prezydenta Andrzeja Dudy.

Ponadto w departamencie komunikacji NBP jest zatrudniona Anna Plakwicz, która w przeszłości pracowała w biurze prasowym PiS, była także dyrektorem w kancelarii premiera, a ostatnio pracowała w PKO BP i PZU.

Czytaj także: Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

"Gazeta Wyborcza" w ostatnich dniach pisała, że "Narodowy Bank Polski zaczyna przypominać instytucję samopomocową dla osób, które po przegranych przez Zjednoczoną Prawicę wyborach straciły zajęcia". Dziennik informował - powołując się na wypowiedź osoby pracującej w NBP - że w ostatnim czasie w banku centralnym zwolniło się "nawet 200 etatów". Według "GW" ich miejsca zajmują teraz osoby związane z PiS. Jak podano, pracę w NBP rozpoczęli m.in. była szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, była rzeczniczka ministerstwa edukacji Adrianna Całus-Polak oraz były poseł PiS i do niedawna przewodniczący rady nadzorczej Orlenu Wojciech Jasiński.

Osoby związane z PiS w Narodowym Banku Polskim

Joanna Makowiecka-Gatza, przewodnicząca Rady Pracodawców RP, podkreślała, że NBP z pewnością nie służy do prowadzenia takiej działalności. - To jest bardzo poważna instytucja, konstytucyjna. Instytucja zaufania publicznego o niezwykłym znaczeniu w Polsce i w zakresie postrzegania wizerunku Polski - zwracała uwagę we "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

- To są smutne informacje, że takie rzeczy się dzieją, też z uwagi na osoby tam pracujące. To jest bardzo wielu ekspertów, (...), to są bardzo wysokiej klasy profesjonaliści i myślę sobie, że dla tych osób, które związały swoją karierę zawodową z tak ważną instytucją państwa, jest to pewnie dość nieprzychylne, dlatego że rzuca cień na miejsce ich pracy i w tym sensie wizerunek cierpi - oceniła Makowiecka-Gatza.

Podkreśliła przy tym, że "nie są to dobre wiadomości". - Mam nadzieję, że będzie koniec z takimi praktykami, żeby ta instytucja, która jest niezwykle poważna i o istotnym znaczeniu, po prostu mogła być organizacją dla profesjonalistów - mówiła przewodnicząca Rady Pracodawców RP.

"Na pewno istnieje pole do wpływania na wynik tych analiz"

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ktoś z nadania politycznego nadzoruje jakieś krytyczne departamenty. Natomiast czy dojdzie do sytuacji, w której ileś osób z nadania politycznego znajdzie pracę gdzieś na niższych stanowiskach albo funkcjach o niskim znaczeniu operacyjnym, tego nie wiem, nie powinno tak być i mam głęboką nadzieję, że tak nie będzie - wtórował Ignacy Morawski, ekonomista związany z "Pulsem Biznesu".

Zwracał uwagę, że "oczywiście osoby, które kierują departamentami związanymi z wysoką wiedzą merytoryczną, powinny tę wiedzę mieć".

- Obserwuję działalność analityczną NBP. Wydaję mi się, że jest mało prawdopodobne, żeby analizy w banku centralnym nadzorował ktoś, kto ich zupełnie nie zna i nie rozumie. Na pewno istnieje jakieś pole do wpływania na wynik tych analiz przez osoby zarządzające, ponieważ analizy ekonomiczne zawsze muszą być oparte na jakichś założeniach, to nie jest tylko z automatu działający model. To, jakie założenia przyjmiemy, jest też związane z tym, jakie instrukcje przychodzą z góry - tłumaczył Morawski.

Ekonomista przyznawał, że nie widział "do tej pory żadnych sygnałów, żeby działalność analityczna NBP, czy jakość tej działalności, była radykalnie obniżona przez wpływ polityki". - Możliwe, że taki wpływ dało się widzieć w niektórych aspektach, ale mi się wydaje, że analizy NBP wciąż się cieszą zaufaniem na rynku - podkreślił Ignacy Morawski.

"W tym zakresie mam nadzieję, że wracamy do jakiejś normalności"

Goście TVN24 byli także pytani o zaufanie do NBP w kontekście działań prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego. - Przez kwartały ekonomiści i uczestnicy życia gospodarczego w Polsce komentowali, że do tej pory sposób jego komunikowania z rynkiem był frywolny. To też nie buduje wizerunku tej instytucji - oceniła Joanna Makowiecka-Gatza.

- Rada Polityki Pieniężnej podejmując decyzje o stopach procentowych działała de facto w poprzek analizom i tego, co się działo na rynku, bo rosnąca inflacja, wręcz galopująca w zeszłym i 2022 roku, była podstawą do tego, żeby na przykład stopy procentowe wcześniej podnosić i być może teraz bylibyśmy w innej sytuacji - dodała, choć jak zaznaczyła "łatwo oczywiście mówić po wydarzeniach".

Lutowe posiedzenie było czwartym z rzędu, kiedy Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami. Główna, referencyjna stopa procentowa NBP od 5 października 2023 roku wynosi 5,75 proc.

- W tym zakresie mam nadzieję, że wracamy do jakiejś normalności, niezależnie od przepływów kadrowych, czy osób, które nie mają doświadczenia - komentowała przewodnicząca Rady Pracodawców RP.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały do Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE, resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazał resort klimatu. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie czterech projektów dotyczących obniżenia składki zdrowotnej. Dwa przygotował rząd, dwa kolejne to projekty poselskie: Polski 2050 i PiS. Wszystkie zakładają niższe wpływy z tytułu składki zdrowotnej do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że "ma słowo ministra finansów w sprawie rekompensaty niższych wpływów ze składki zdrowotnej".

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Źródło:
PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

"Czuję się jak Bin Laden", "Toczymy wojnę z rządem" miał mówić mężczyzna z Florydy, który został w środę aresztowany przez funkcjonariuszy FBI pod zarzutem zamiaru zdetonowania bomby przed gmachem New York Stock Exchange. Miało to nastąpić na tydzień przed Świętem Dziękczynienia.

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Źródło:
PAP

Ford przekazał w środę, że zwolni około 14 procent pracowników w Europie. Koncern tłumaczy to słabym popytem na auta elektryczne, brakiem wsparcia władz oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów - donosi agencja Reutera. Pracę w fabrykach giganta motoryzacyjnego stracić mają cztery tysiące osób.

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Źródło:
Reuters

Prezydent USA przegrywa z przywódcą Chin bitwę o prymat w Ameryce Łacińskiej – ocenił w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Przez pryzmat niedawnych szczytów w Peru i Brazylii gazeta analizuje wpływy obu państw w regionie bogatym w złoża surowców mineralnych.

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu łopatki do patelni sprzedawanej w sieci sklepów Tedi. "Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością" - czytamy w komunikacie.

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Od stycznia 2025 roku emeryci i renciści będą mogli składać wnioski o rentę wdowią - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl