"To jest ważna instytucja państwa. Mam nadzieję, że będzie koniec z takimi praktykami"

Źródło:
tvn24.pl
Morawski o zaufaniu do analiz NBP
Morawski o zaufaniu do analiz NBPTVN24
wideo 2/7
Morawski o zaufaniu do analiz NBPTVN24

Do Narodowego Banku Polskiego trafiają kolejne osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością. - To smutne, że takie rzeczy się dzieją. Także z uwagi na osoby tam pracujące - komentowała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Joanna Makowiecka-Gatza, przewodnicząca Rady Pracodawców RP. Ekonomista Ignacy Morawski mówił, że nie wyobraża sobie "sytuacji, w której ktoś z nadania politycznego nadzoruje krytyczne departamenty".

Do zarządu Narodowego Banku Polskiego na początku grudnia 2023 roku trafił Artur Soboń, były wiceminister finansów w rządzie PiS. W podobnym okresie pracę w departamencie komunikacji NBP rozpoczął inny polityk związany z PiS Błażej Poboży, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Jego kariera w banku centralnym była jednak krótka, bo w styczniu został powołany na stanowisko doradcy prezydenta Andrzeja Dudy.

Ponadto w departamencie komunikacji NBP jest zatrudniona Anna Plakwicz, która w przeszłości pracowała w biurze prasowym PiS, była także dyrektorem w kancelarii premiera, a ostatnio pracowała w PKO BP i PZU.

Czytaj także: Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

"Gazeta Wyborcza" w ostatnich dniach pisała, że "Narodowy Bank Polski zaczyna przypominać instytucję samopomocową dla osób, które po przegranych przez Zjednoczoną Prawicę wyborach straciły zajęcia". Dziennik informował - powołując się na wypowiedź osoby pracującej w NBP - że w ostatnim czasie w banku centralnym zwolniło się "nawet 200 etatów". Według "GW" ich miejsca zajmują teraz osoby związane z PiS. Jak podano, pracę w NBP rozpoczęli m.in. była szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, była rzeczniczka ministerstwa edukacji Adrianna Całus-Polak oraz były poseł PiS i do niedawna przewodniczący rady nadzorczej Orlenu Wojciech Jasiński.

Osoby związane z PiS w Narodowym Banku Polskim

Joanna Makowiecka-Gatza, przewodnicząca Rady Pracodawców RP, podkreślała, że NBP z pewnością nie służy do prowadzenia takiej działalności. - To jest bardzo poważna instytucja, konstytucyjna. Instytucja zaufania publicznego o niezwykłym znaczeniu w Polsce i w zakresie postrzegania wizerunku Polski - zwracała uwagę we "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

- To są smutne informacje, że takie rzeczy się dzieją, też z uwagi na osoby tam pracujące. To jest bardzo wielu ekspertów, (...), to są bardzo wysokiej klasy profesjonaliści i myślę sobie, że dla tych osób, które związały swoją karierę zawodową z tak ważną instytucją państwa, jest to pewnie dość nieprzychylne, dlatego że rzuca cień na miejsce ich pracy i w tym sensie wizerunek cierpi - oceniła Makowiecka-Gatza.

Podkreśliła przy tym, że "nie są to dobre wiadomości". - Mam nadzieję, że będzie koniec z takimi praktykami, żeby ta instytucja, która jest niezwykle poważna i o istotnym znaczeniu, po prostu mogła być organizacją dla profesjonalistów - mówiła przewodnicząca Rady Pracodawców RP.

"Na pewno istnieje pole do wpływania na wynik tych analiz"

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ktoś z nadania politycznego nadzoruje jakieś krytyczne departamenty. Natomiast czy dojdzie do sytuacji, w której ileś osób z nadania politycznego znajdzie pracę gdzieś na niższych stanowiskach albo funkcjach o niskim znaczeniu operacyjnym, tego nie wiem, nie powinno tak być i mam głęboką nadzieję, że tak nie będzie - wtórował Ignacy Morawski, ekonomista związany z "Pulsem Biznesu".

Zwracał uwagę, że "oczywiście osoby, które kierują departamentami związanymi z wysoką wiedzą merytoryczną, powinny tę wiedzę mieć".

- Obserwuję działalność analityczną NBP. Wydaję mi się, że jest mało prawdopodobne, żeby analizy w banku centralnym nadzorował ktoś, kto ich zupełnie nie zna i nie rozumie. Na pewno istnieje jakieś pole do wpływania na wynik tych analiz przez osoby zarządzające, ponieważ analizy ekonomiczne zawsze muszą być oparte na jakichś założeniach, to nie jest tylko z automatu działający model. To, jakie założenia przyjmiemy, jest też związane z tym, jakie instrukcje przychodzą z góry - tłumaczył Morawski.

Ekonomista przyznawał, że nie widział "do tej pory żadnych sygnałów, żeby działalność analityczna NBP, czy jakość tej działalności, była radykalnie obniżona przez wpływ polityki". - Możliwe, że taki wpływ dało się widzieć w niektórych aspektach, ale mi się wydaje, że analizy NBP wciąż się cieszą zaufaniem na rynku - podkreślił Ignacy Morawski.

"W tym zakresie mam nadzieję, że wracamy do jakiejś normalności"

Goście TVN24 byli także pytani o zaufanie do NBP w kontekście działań prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego. - Przez kwartały ekonomiści i uczestnicy życia gospodarczego w Polsce komentowali, że do tej pory sposób jego komunikowania z rynkiem był frywolny. To też nie buduje wizerunku tej instytucji - oceniła Joanna Makowiecka-Gatza.

- Rada Polityki Pieniężnej podejmując decyzje o stopach procentowych działała de facto w poprzek analizom i tego, co się działo na rynku, bo rosnąca inflacja, wręcz galopująca w zeszłym i 2022 roku, była podstawą do tego, żeby na przykład stopy procentowe wcześniej podnosić i być może teraz bylibyśmy w innej sytuacji - dodała, choć jak zaznaczyła "łatwo oczywiście mówić po wydarzeniach".

Lutowe posiedzenie było czwartym z rzędu, kiedy Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami. Główna, referencyjna stopa procentowa NBP od 5 października 2023 roku wynosi 5,75 proc.

- W tym zakresie mam nadzieję, że wracamy do jakiejś normalności, niezależnie od przepływów kadrowych, czy osób, które nie mają doświadczenia - komentowała przewodnicząca Rady Pracodawców RP.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026 roku.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu powołało na wniosek Skarbu Państwa dwóch nowych członków rady nadzorczej spółki: Piotra Wielowieyskiego oraz Mariana Sewerskiego. Obecnie rada nadzorcza Orlenu liczy 9 członków - do obsadzenia pozostaje jeden wakat.

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku duże spółki Skarbu Państwa, a od lipca 2026 pozostałe duże spółki giełdowe będą musiały stosować 33-procentowy parytet płci w zarządach i radach nadzorczych - podano w wykazie prac rządu. Przepisy obejmą mniej niż połowę spółek z Giełdy Papierów Wartościowych, a za niestosowanie się do nich Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć karę do 10 procent rocznego przychodu.

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Źródło:
PAP

Przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury Agnieszka Krupa poinformowała w środę w Sejmie, że nie powstanie trzeci pas Obwodnicy Trójmiasta, o co apelowali między innymi posłowie z Pomorza. Zapewniła, że poprawę przepustowości tej drogi zapewni Obwodnica Metropolii Trójmiasta, której budowa ma zakończyć się w przyszłym roku.

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Źródło:
PAP

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

Powoli dobiegają końca audyty przeprowadzane w spółkach skarbu państwa. W efekcie PZU zamierza złożyć co najmniej kilkanaście zawiadomień do prokuratury w związku z licznymi nieprawidłowościami - donosi "Puls Biznesu". Zakwestionowano wydatki przekraczające pół miliarda złotych. - To nie jest tylko w PZU, ale chociażby we wszystkich koncernach energetycznych. W resorcie nauki założono przykładowo firmę GovTech, w której zatrudniono 140 osób. Teraz jest ona likwidowana - dodaje minister nauki i dziedzictwa narodowego Dariusz Wieczorek.

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Źródło:
"PB"

Najsilniejszym paszportem na świecie mogą się pochwalić obywatele Singapuru - wynika z nowej edycji zestawienia firmy Henley & Partners. Wysoko w rankingu znalazła się też Polska, której obywatele mogą bez wizy udać się do 188 państw i terytoriów.

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Źródło:
CNN, henleyglobal.com