Prezes PZU snuje plany ekspansji: 25 proc. zysków będzie pochodzić z zagranicy

Z kraju

PZUMichał Krupiński: obecnie ok. 8 proc. zysków PZU jest realizowanych poza granicami Polski

Do 20-25 proc. naszych zysków w perspektywie najbliższych lat będzie pochodzić z zagranicy - mówił w rozmowie z PAP prezes PZU SA Michał Krupiński. Dodał też, że nie ma planów połączenia Alior Banku oraz Pekao SA.

Michał Krupiński, prezes PZU poinformował, że obecnie ok. 8 proc. zysków PZU jest realizowanych poza granicami Polski.

Ekspansja zagraniczna

- Założyliśmy, że w perspektywie najbliższych lat będzie to 20-25 proc. Nasze ambicje nie kończą się na krajach bałtyckich, w których w tej chwili działamy. Analizujemy różne rynki. Uważam, że rynki Europy Środkowo-Wschodniej są zbyt małe. Nie ma firmy ubezpieczeniowej w Europie, która na całości produktów byłaby równie dochodowa jak PZU. Więc kupowanie spółki mniej dochodowej też nie ma sensu. Stąd przyglądamy się rynkom globalnym. Ale nie mamy jeszcze wiążących decyzji w tym zakresie. To jest kwestia najbliższych lat. Wiemy, że nasza konkurencja, firmy europejskie bardzo mocno koncentrują się na najlepszych rynkach azjatyckich, zachodnioeuropejskich, Ameryki Północnej i Południowej - mówił Krupiński i dodał, że biznes się zmienia, bo nie zawsze chodzi o to, żeby kupować dużą firmę, czasem jego zdaniem wystarczy sprzedawać produkty on-line do dedykowanych klientów poprzez alianse strategiczne np. w modelu bancassurance. - Weźmy inne firmy – np. AXA na początku lat 90. nie była nawet pierwszą firmą ubezpieczeniową we Francji, zamykała pierwszą dziesiątkę. Poprzez umiejętną ekspansję zagraniczną dziś jest drugim największym ubezpieczycielem na świecie. Ale jest też dodatkowy argument za ekspansją. Obecnie mamy rating inwestycyjny o jeden stopień wyższy niż Polska - najwyższy możliwy dla spółki w Polsce. Rating A- , Polska ma BBB plus. Aby móc utrzymać tak silny rating, musimy mieć mocniej zdywersyfikowaną działalność pod kątem geograficznym - mówił Krupiński.

Bez połączenia

Prezes PZU, które jest udziałowcem banków Alior Bank i Pekao SA mówił też, że obie te instytucje będą działać osobno i niezależnie, ale np. w kwestiach takich jak innowacyjność wszystkie podmioty na rynkach finansowych w Polsce powinny jego zdaniem ze sobą współpracować. - Musimy tworzyć nowe standardy innowacyjnych produktów finansowych czy obsługi klienta. Mam na myśli np. rozwiązania z zakresu tzw. cloud, czyli oprogramowanie w chmurze na potrzeby klienta. Musimy w Polsce stworzyć pewien ekosystem dla dodatkowej agendy cyfryzacji - gospodarki i społeczeństwa. Uważam, że po stronie innowacyjnych rozwiązań współpraca będzie następować. Z korzyścią dla firm z jednej grupy kapitałowej jest też utworzenie grup zakupowych w ramach jednej spółki kapitałowej - umożliwi to podejście do kontrahentów z pozycji większej siły przetargowej w negocjacjach i uzyskiwanie lepszych cen. Właśnie to robią globalne firmy finansowe - mówił Krupiński i dodał, że już teraz Alior konkuruje z takimi Bankami jak PKO BP i Pekao SA i nadal będzie z nimi konkurować. - To jest rynek, na którym panuje rywalizacja. Czasem jest też tak, że banki ze sobą współpracują, np. jeśli chodzi o finansowanie dużych inwestycji. Chodzi o to, by znajdować najlepsze wspólne rozwiązania dla klienta. Jeżeli są potrzebne duże kwoty finansowania czasami konieczne jest, by kilka banków połączyło się w konsorcjum. W innych znowu transakcjach te same banki rywalizują o klienta. Alior jest w większym stopniu bankiem detalicznym, zaś Pekao SA to największy bank korporacyjny w Polsce. Siłą rzeczy te banki będą ze sobą konkurować. Krupiński podkreślił też, że w tym momencie nie przewiduje żadnych akwizycji. - Ale oczywiście jest to do decyzji odpowiednich organów zarządczych Alior i Pekao, aby móc rozważyć odpowiednie przejęcia - dodał.

Plan Morawieckiego

Pytany o Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. Plan Morawieckiego Krupiński stwierdził, że PZU już mocno wsparła SOR. Jak wyliczył Krupiński, po pierwsze, grupa zrepolonizowała banki, co jest zapisane w planie wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Po drugie, zrepolonizowała sektor ubezpieczeń poprzez znaczne zwiększenie udziałów rynkowych. Po trzecie, PZU stawia bardzo mocno na innowacyjność. - Jesteśmy w pewnym zakresie liderem zmian, jeśli chodzi o innowacyjność sektora finansowego w Polsce. Ten element zajmuje wysokie miejsce w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przygotowujemy się ponadto na plan budowania oszczędności. Uważamy, że mamy duże szanse, żeby móc oferować Polakom produkty oszczędnościowe, kiedy ten projekt wejdzie już w życie i będzie obligatoryjność oszczędzania - odprowadzania części zarobków na konta oszczędnościowe. Już nad tym pracujemy – powiedział prezes PZU. Jak wyjaśnił Krupiński, zarządzając aktywami, grupa chce uzyskiwać jak najwyższe zwroty dla klientów i zachęcać Polaków do oszczędzania. - Zatrudniliśmy specjalistów od zarządzania oszczędnościami – inwestowania(asset management). Na szefa TFI ściągnęliśmy Polaka – pana Marcina Adamczyka, który przez 15 lat pracował za granicą i ma duże doświadczenie w zarządzaniu portfelami o wartości wielu miliardów dolarów w jednej z firm holenderskich w Hadze. Ja sam prowadzę rozmowy z kilkoma specjalistami – Polakami z Nowego Jorku i Londynu, którzy są jednymi z najlepszych ekspertów na świecie w zarządzaniu aktywami – żeby przekonać ich do powrotu do Polski – podkreślił.

Projekty w toku

Część projektów związanych ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest, jak zaznaczył prezes Krupiński, w toku - np. integracja aktywów bankowych. - Banki takie jak Alior czy Pekao (po wyczekiwanym zakończeniu transakcji nabycia pakietu akcji Pekao SA) będą w swojej strategii analizować mocniejsze wspieranie działań związanych z pozyskiwaniem nowych klientów. W przypadku Pekao SA są to np. polskie firmy: małe i średnie przedsiębiorstwa. Innowacyjność też jest projektem rozłożonym na kilka lat – powiedział. Według szefa PZU, oferowanie najlepszych produktów ubezpieczeniowych, jeżeli chodzi zarówno o majątek, jak i życie oraz zdrowie jest najlepszym sposobem budowania zaufania do firmy, ale też budowania kapitału społecznego i kondycji społeczeństwa. - Fakt, że już teraz mamy 11 milionów ubezpieczonych w ubezpieczeniach na życie i prawie 1,5 miliona w zdrowotnych, powoduje, iż zwiększamy jakość życia Polaków, co przekłada się docelowo na kondycję gospodarki. To są działania rozłożone na lata - zauważył Krupiński.

Inwestycje

Kolejna kwestia to działalność inwestycyjna. - Rozważamy powołanie funduszu infrastrukturalnego, który też mógłby na zasadach w pełni komercyjnych mocniej wspierać selektywne projekty inwestycyjne, bez konkurencji dla PFR-u (Polskiego Funduszu Rozwoju – PAP) czy innych instrumentów BGK. Firmy ubezpieczeniowe w zachodniej Europie np. Allianz czy AXA mają takie fundusze – zapowiedział prezes Krupiński. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) ujmuje tzw. plan Morawieckiego w ramy strategicznego rządowego dokumentu. Kluczowym czynnikiem całej strategii jest innowacyjność. Plan zakłada m.in pobudzenie oszczędności krajowych poprzez budowę tzw. „kultury oszczędzania”. Finansowanie planu zostało zaprojektowane tak, aby stopniowo uniezależniać polską gospodarkę od zewnętrznego kapitału - m.in poprzez zwiększenie udziału w niej polskich przedsiębiorstw.

Krupiński o zakupie akcji Pekao przez PZU. Materiał wideo:

Krupiński: zakup akcji Pekao przez PZU bez związku z podwyżką OCPolskie Radio Jedynka

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PZU