Prezes PZU snuje plany ekspansji: 25 proc. zysków będzie pochodzić z zagranicy

Michał Krupiński: obecnie ok. 8 proc. zysków PZU jest realizowanych poza granicami PolskiPZU

Do 20-25 proc. naszych zysków w perspektywie najbliższych lat będzie pochodzić z zagranicy - mówił w rozmowie z PAP prezes PZU SA Michał Krupiński. Dodał też, że nie ma planów połączenia Alior Banku oraz Pekao SA.

Michał Krupiński, prezes PZU poinformował, że obecnie ok. 8 proc. zysków PZU jest realizowanych poza granicami Polski.

Ekspansja zagraniczna

- Założyliśmy, że w perspektywie najbliższych lat będzie to 20-25 proc. Nasze ambicje nie kończą się na krajach bałtyckich, w których w tej chwili działamy. Analizujemy różne rynki. Uważam, że rynki Europy Środkowo-Wschodniej są zbyt małe. Nie ma firmy ubezpieczeniowej w Europie, która na całości produktów byłaby równie dochodowa jak PZU. Więc kupowanie spółki mniej dochodowej też nie ma sensu. Stąd przyglądamy się rynkom globalnym. Ale nie mamy jeszcze wiążących decyzji w tym zakresie. To jest kwestia najbliższych lat. Wiemy, że nasza konkurencja, firmy europejskie bardzo mocno koncentrują się na najlepszych rynkach azjatyckich, zachodnioeuropejskich, Ameryki Północnej i Południowej - mówił Krupiński i dodał, że biznes się zmienia, bo nie zawsze chodzi o to, żeby kupować dużą firmę, czasem jego zdaniem wystarczy sprzedawać produkty on-line do dedykowanych klientów poprzez alianse strategiczne np. w modelu bancassurance. - Weźmy inne firmy – np. AXA na początku lat 90. nie była nawet pierwszą firmą ubezpieczeniową we Francji, zamykała pierwszą dziesiątkę. Poprzez umiejętną ekspansję zagraniczną dziś jest drugim największym ubezpieczycielem na świecie. Ale jest też dodatkowy argument za ekspansją. Obecnie mamy rating inwestycyjny o jeden stopień wyższy niż Polska - najwyższy możliwy dla spółki w Polsce. Rating A- , Polska ma BBB plus. Aby móc utrzymać tak silny rating, musimy mieć mocniej zdywersyfikowaną działalność pod kątem geograficznym - mówił Krupiński.

Bez połączenia

Prezes PZU, które jest udziałowcem banków Alior Bank i Pekao SA mówił też, że obie te instytucje będą działać osobno i niezależnie, ale np. w kwestiach takich jak innowacyjność wszystkie podmioty na rynkach finansowych w Polsce powinny jego zdaniem ze sobą współpracować. - Musimy tworzyć nowe standardy innowacyjnych produktów finansowych czy obsługi klienta. Mam na myśli np. rozwiązania z zakresu tzw. cloud, czyli oprogramowanie w chmurze na potrzeby klienta. Musimy w Polsce stworzyć pewien ekosystem dla dodatkowej agendy cyfryzacji - gospodarki i społeczeństwa. Uważam, że po stronie innowacyjnych rozwiązań współpraca będzie następować. Z korzyścią dla firm z jednej grupy kapitałowej jest też utworzenie grup zakupowych w ramach jednej spółki kapitałowej - umożliwi to podejście do kontrahentów z pozycji większej siły przetargowej w negocjacjach i uzyskiwanie lepszych cen. Właśnie to robią globalne firmy finansowe - mówił Krupiński i dodał, że już teraz Alior konkuruje z takimi Bankami jak PKO BP i Pekao SA i nadal będzie z nimi konkurować. - To jest rynek, na którym panuje rywalizacja. Czasem jest też tak, że banki ze sobą współpracują, np. jeśli chodzi o finansowanie dużych inwestycji. Chodzi o to, by znajdować najlepsze wspólne rozwiązania dla klienta. Jeżeli są potrzebne duże kwoty finansowania czasami konieczne jest, by kilka banków połączyło się w konsorcjum. W innych znowu transakcjach te same banki rywalizują o klienta. Alior jest w większym stopniu bankiem detalicznym, zaś Pekao SA to największy bank korporacyjny w Polsce. Siłą rzeczy te banki będą ze sobą konkurować. Krupiński podkreślił też, że w tym momencie nie przewiduje żadnych akwizycji. - Ale oczywiście jest to do decyzji odpowiednich organów zarządczych Alior i Pekao, aby móc rozważyć odpowiednie przejęcia - dodał.

Plan Morawieckiego

Pytany o Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. Plan Morawieckiego Krupiński stwierdził, że PZU już mocno wsparła SOR. Jak wyliczył Krupiński, po pierwsze, grupa zrepolonizowała banki, co jest zapisane w planie wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Po drugie, zrepolonizowała sektor ubezpieczeń poprzez znaczne zwiększenie udziałów rynkowych. Po trzecie, PZU stawia bardzo mocno na innowacyjność. - Jesteśmy w pewnym zakresie liderem zmian, jeśli chodzi o innowacyjność sektora finansowego w Polsce. Ten element zajmuje wysokie miejsce w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przygotowujemy się ponadto na plan budowania oszczędności. Uważamy, że mamy duże szanse, żeby móc oferować Polakom produkty oszczędnościowe, kiedy ten projekt wejdzie już w życie i będzie obligatoryjność oszczędzania - odprowadzania części zarobków na konta oszczędnościowe. Już nad tym pracujemy – powiedział prezes PZU. Jak wyjaśnił Krupiński, zarządzając aktywami, grupa chce uzyskiwać jak najwyższe zwroty dla klientów i zachęcać Polaków do oszczędzania. - Zatrudniliśmy specjalistów od zarządzania oszczędnościami – inwestowania(asset management). Na szefa TFI ściągnęliśmy Polaka – pana Marcina Adamczyka, który przez 15 lat pracował za granicą i ma duże doświadczenie w zarządzaniu portfelami o wartości wielu miliardów dolarów w jednej z firm holenderskich w Hadze. Ja sam prowadzę rozmowy z kilkoma specjalistami – Polakami z Nowego Jorku i Londynu, którzy są jednymi z najlepszych ekspertów na świecie w zarządzaniu aktywami – żeby przekonać ich do powrotu do Polski – podkreślił.

Projekty w toku

Część projektów związanych ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest, jak zaznaczył prezes Krupiński, w toku - np. integracja aktywów bankowych. - Banki takie jak Alior czy Pekao (po wyczekiwanym zakończeniu transakcji nabycia pakietu akcji Pekao SA) będą w swojej strategii analizować mocniejsze wspieranie działań związanych z pozyskiwaniem nowych klientów. W przypadku Pekao SA są to np. polskie firmy: małe i średnie przedsiębiorstwa. Innowacyjność też jest projektem rozłożonym na kilka lat – powiedział. Według szefa PZU, oferowanie najlepszych produktów ubezpieczeniowych, jeżeli chodzi zarówno o majątek, jak i życie oraz zdrowie jest najlepszym sposobem budowania zaufania do firmy, ale też budowania kapitału społecznego i kondycji społeczeństwa. - Fakt, że już teraz mamy 11 milionów ubezpieczonych w ubezpieczeniach na życie i prawie 1,5 miliona w zdrowotnych, powoduje, iż zwiększamy jakość życia Polaków, co przekłada się docelowo na kondycję gospodarki. To są działania rozłożone na lata - zauważył Krupiński.

Inwestycje

Kolejna kwestia to działalność inwestycyjna. - Rozważamy powołanie funduszu infrastrukturalnego, który też mógłby na zasadach w pełni komercyjnych mocniej wspierać selektywne projekty inwestycyjne, bez konkurencji dla PFR-u (Polskiego Funduszu Rozwoju – PAP) czy innych instrumentów BGK. Firmy ubezpieczeniowe w zachodniej Europie np. Allianz czy AXA mają takie fundusze – zapowiedział prezes Krupiński. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) ujmuje tzw. plan Morawieckiego w ramy strategicznego rządowego dokumentu. Kluczowym czynnikiem całej strategii jest innowacyjność. Plan zakłada m.in pobudzenie oszczędności krajowych poprzez budowę tzw. „kultury oszczędzania”. Finansowanie planu zostało zaprojektowane tak, aby stopniowo uniezależniać polską gospodarkę od zewnętrznego kapitału - m.in poprzez zwiększenie udziału w niej polskich przedsiębiorstw.

Krupiński o zakupie akcji Pekao przez PZU. Materiał wideo:

Krupiński: zakup akcji Pekao przez PZU bez związku z podwyżką OC
Krupiński: zakup akcji Pekao przez PZU bez związku z podwyżką OCPolskie Radio Jedynka

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PZU

Pozostałe wiadomości

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią w czwartek nieprzejezdne pozostają dwa odcinki linii kolejowych. Zamknięte są także trzy przejścia graniczne z Czechami - przekazało w czwartek po południu PKP PLK SA na portalu X. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała, że nadal zablokowane są cztery drogi krajowe - trzy w województwie opolskim oraz jedna na terenie województwa lubuskiego.

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

- Kraje, które nawiedziła powódź, będą mogły korzystać z 10 mld euro z funduszu spójności - oznajmiła Ursula von der Leyen w trakcie konferencji prasowej we Wrocławiu. Jak podkreśliła, chodzi o 100-procentowe finansowanie, gdyż "czas jest wyjątkowy i działania muszą być wyjątkowe". Premier Donald Tusk przekazał po spotkaniu z szefową KE Ursulą von der Leyen, że nasz kraj przygotuje plan odbudowy terenów popowodziowych.

Szefowa KE: 10 miliardów euro dla krajów dotkniętych powodzią

Szefowa KE: 10 miliardów euro dla krajów dotkniętych powodzią

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Brazylii nakazał platformie X, należącej do Elona Muska, by nie obchodziła wcześniejszego wyroku o zawieszeniu jej działania na terenie kraju. W przypadku gdy portal nie zastosuje się do wniosku, grozi mu kara w wysokości 920 tysięcy dolarów dziennie.

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Źródło:
Reuters

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do zwiększenia środków na pomoc dla powodzian, a także na lepsze przygotowanie UE na klęski żywiołowe. Europosłowie chcą, by Fundusz Solidarności był "współmierny do rosnącej liczby i dotkliwości klęsk żywiołowych w Europie".

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Źródło:
PAP

W sierpniu 2024 roku średnia cena koszyka zakupowego spadła o 17 złotych w skali miesiąca - informuje ASM Sales Force Agency. Autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy" podkreślają, że już tylko w pięciu sklepach za zestaw najpopularniejszych produktów użytku codziennego trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Gdzie zapłacimy najmniej za zakupy?

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Marcin Wojdat 17 września br. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PWPW i ze składu Zarządu z dniem 11 października br. ze względów osobistych, które uniemożliwiłyby mu dalsze pełnienie obowiązków - przekazało w czwartek redakcji tvn24.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojdat był szefem PWPW od 25 stycznia tego roku.

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Źródło:
MSWiA

Platforma rezerwacyjna Booking.com nie może stosować tzw. klauzul parytetowych, czyli zabraniać hotelom oferowania noclegów po niższych cenach na ich własnych stronach lub przez inne platformy - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że bez budowy elektrowni atomowych Polska nie będzie w stanie spełnić unijnych wymogów klimatycznych. - Nie możemy dalej być białą plamą na europejskiej mapie cywilnej atomistyki; elektrownie atomowe mają dla nas absolutnie fundamentalne znaczenie - podkreślił.

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

Źródło:
PAP

Sto sklepów sieci Rabat Detal zostało zniszczonych w wyniku powodzi - przekazała spółka we wpisie w mediach społecznościowych. Jedna z placówek, znajdująca się w Głuchołazach (województwo opolskie), została zalana zaledwie trzy dni po otwarciu.

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego w sierpniu wyniosła niemal 422 tysiące złotych - wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej. To najwięcej w historii. Wartość średniego kredytu była o 9,8 procent wyższa niż przed rokiem.

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2024 roku wyniosło 8189,74 złotego, co oznacza wzrost o 11,1 procent rocznie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy spodziewali się wzrostu o 10,8 procent.

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny sektory turystyczny odrobił straty po pandemii z nawiązką - wynika z danych Eurostatu. Jak podał unijny urząd statystyczny, w 2023 roku wynajęto o 2,3 procent noclegów więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku. Platformy świadczące usługi najmu krótkoterminowego odnotowały najbardziej wyraźny wzrost, bo o prawie 30 procent.

Straty z pandemii odrobione

Straty z pandemii odrobione

Źródło:
PAP

Prawie milion euro kary nałożono na biznesmena, który prowadził krótkoterminowy wynajem niemal 200 willi na greckiej wyspie Mykonos bez odpowiedniej rejestracji.

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Źródło:
PAP

- Dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach te procedury znowu stają się barierą dla ludzi. Niektórzy urzędnicy wymagają danych, które nie są potrzebne - powiedział Donald Tusk na zakończenie posiedzenia sztabu kryzysowego. Premier zwrócił się do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor". Podkreślił, że na szczegółową weryfikację przyjdzie jeszcze czas.

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Źródło:
tvn24.pl

Rezerwa Federalna USA zdecydowała w środę o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych (0,5 p.p.). Była to pierwsza obniżka od lutego 2022 r., kiedy zaczęła się seria podwyżek związana z walką z inflacją. Ostatnie cięcie stóp miało miejsce w 2020 r. Ten odważny, ale nieoczekiwany ruch o pół punktu procentowego otwiera drogę do niższych kosztów pożyczek na wszystkie rodzaje kredytów, od kredytów hipotecznych po karty kredytowe.

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Salon sukien ślubnych z Kłodzka został kompletnie zniszczony. Anna Gdowik prowadziła go w tym miejscu od ośmiu lat. Udało się uratować tylko kilka sukien i maszyny do szycia. - Nie mogę patrzeć na to, co tam się stało - mówi właścicielka. Ale nie przestaje pracować.

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

Źródło:
tvn24.pl

Naczelna Rada Adwokacka (NRA) zaapelowała do ministra sprawiedliwości, by chronić powodzian przed działalnością firm odszkodowawczych i windykacyjnych żerujących na tragedii. Rada chce, by upowszechniać informacje o pomocy prawnej, zwłaszcza tej świadczonej pro bono.

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Źródło:
pap, tvn24.pl

Hubert Różyk złożył w środę rano rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje związane z zapowiedziami programów pomocowych resortu klimatu, w którym zatrudniony był Różyk.

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Kiedyś dała tysiącom kobiet szanse na usamodzielnienie się, teraz składa wniosek o bankructwo. Tupperware, działająca od 78 lat amerykańska marka plastikowych pojemników na żywność, która przynosi straty, złożyła wniosek o upadłość i poszukuje nowych właścicieli, próbując przyciągnąć młodszych klientów.

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Źródło:
BBC

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepisy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach eksportowych z lipca 2023 r. są niezgodne z konstytucją. Decyzja TK ma związek z pracami legislacyjnymi nad zawartymi w noweli przepisami Prawa farmaceutycznego, tzw. Apteki dla aptekarza 2.0. - Czeka nas agresywne przejmowanie rynku aptecznego przez sieci - powiedział w środę prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, odnosząc się do orzeczenia TK.

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzić, czy w miejscach objętych powodzią dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej - poinformował w środę Urząd. Efektem nielegalnych działań może być między innymi wzrost cen produktów pierwszej potrzeby. Za nieuczciwe praktyki przedsiębiorcom mogą grozić potężne kary finansowe.

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

Źródło:
PAP