Sławomir Mentzen odpytywał Karola Nawrockiego na swoim kanale na YouTube o szereg spraw, w także o poglądy gospodarcze. Polityków poróżniło podejście do wysokości stóp procentowych. Mentzen tłumaczył Nawrockiemu, jakie są konsekwencje ich obniżki, której obywatelski kandydat się domaga. - Ja rozumiem, że pan nie jest ekonomistą tylko historykiem. Kto panu to podpowiedział? - pytał gospodarz spotkania.
Sławomir Mentzen, który uzyskał 14,81 proc. głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich 18 maja zaprosił kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego i popieranego przez PiS Karola Nawrockiego na rozmowę na jego kanale na Youtube. Trzaskowski i Nawrocki zmierzą się w drugiej turze wyborów 1 czerwca.
Rozmowa Mentzena z Nawrockim odbyła się w czwartek.
Apel Nawrockiego
Jednym z wątków poruszanych podczas rozmowy były stopy procentowe w Polsce. Mentzen zapytał Nawrockiego, dlaczego apelował do Rady Polityki Pieniężnej o obniżenie stóp procentowych.
Nawrocki taki apel wystosował na początku kwietnia bieżącego roku. "Polacy muszą w końcu uzyskać niższe raty kredytów. Dlatego wzywam RPP do obniżenia stóp procentowych" - mówił Nawrocki w nagraniu zamieszczonym na platformie X.
W rozmowie z liderem Konfederacji Nawrocki powiedział, że obniżenie stóp "byłoby szansą, żeby ekonomicznie było w Polsce lepiej, żeby Polacy mniej płacili za kredyty". - Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej byłoby ulgą dla wielu Polaków - wyjaśnił Nawrocki. Jak dodał "drożyzna jest zła".
Mentzen wskazał, że konsekwencją obniżenia stóp procentowych jest wzrost akcji kredytowej. - Na rynku pojawia się więcej pieniędzy przez co ceny rosną. Obniżenie stopy procentowej obniża koszt kredytu natomiast zwiększa koszty wszystkiego innego. Obniżenie stopy procentowej prowadzi do wzrostu inflacji - tłumaczył.
- Konsekwencją obniżenia stóp byłoby podwyższenie cen, zwiększenie drożyzny, zwiększenie kosztów energii, żywności, w zasadzie wszystkiego. Stąd dziwi mnie ten apel. Ja rozumiem, że pan nie jest ekonomistą tylko historykiem. Kto panu to podpowiedział? - pytał Mentzen.
Nawrocki odparł, że ma ekonomistów w swoim gronie doradców. - Tutaj była kluczowa sprawa kredytów i to, że wielu kredytobiorców na to czekało. Myślę, że jest więcej wypadkowych tych cen, które płacą Polacy. Ceny energii elektrycznej niszczą polskie portfele - stwierdził.
- Tu mamy rozbieżność - powiedział Mentzen.
- Nie możemy się we wszystkim zgadzać - odpowiedział Nawrocki.
Podczas czwartkowej rozmowy Nawrocki zadeklarował także, że jeśli zostanie wybrany na urząd prezydenta, nie podpisze "żadnej ustawy, która podnosi istniejące podatki, składki, opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne".
Dodał jednak, że jako przyszły prezydent na kwestie podatkowe patrzy przez pryzmat całej polityki społecznej państwa. Odnosząc się do podatku katastralnego zaznaczył, że jest mu przeciwny, choć mieszkanie "nie jest standardowym towarem", a on sam "zastanawia się, mając świadomość, że młodzi ludzie czekają na mieszkania, które są w obrocie komercyjnym (...), gdzie powinna być granica dla posiadaczy mieszkań".
Nawrocki podkreślił, że będzie "stał na straży" polskiego złotego. - Jestem przeciwnikiem euro nie tylko ze względów ekonomicznych, choć są one ważne - powiedział. Mentzen wtrącił jednak, że to PiS ograniczało obrót gotówkowy przedsiębiorcom i wprowadzało limity płatności gotówką.
Rozmowa Mentzena z Trzaskowskim zaplanowana jest na sobotę na godz. 19.00.
Stopy procentowe w Polsce
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła w maju decyzję o obniżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: AdobeStock