Markety masowo wycofały popularne wędliny. Mięso zanieczyszczone antybiotykami

ShutterstockW czwartek Animex wydał oświadczenie, gdzie czytamy o poinformowaniu klientów o konieczności wycofania wyrobów, wraz listą produktów i opisem procedury dalszego postępowania

Animex, producent popularnych wędlin wydał oświadczenie w sprawie wycofania zanieczyszczonych antybiotykami partii mięsa. Chodzi m.in. o Szynki Morliny, Szynki od szwagra, Kiełbasy żywieckiej Krakus, Kiełbasy żywieckiej Nasze smaki. Największe markety pozbyły się ich ze sklepowych półek. I apelują do klientów, aby wyrzucali lub zwracali do sklepów produkty.

Kilka tygodni temu Animex, producent wędlin marek takich jak Krakus, Berlinki czy Morliny, otrzymał informację inspekcji weterynaryjnej. Badania wykazały, że w 1 z 10 pobranych próbek ubitej 6 lipca br. trzody znajdują się pozostałości antybiotyku - doksycykliny; zawartość specyfiku przekraczała dopuszczalne normy.

W czwartek 5 sierpnia Animex wydał oświadczenie, w którym informuje sklepy o konieczności wycofania wyrobów, wraz listą produktów i opisem procedury dalszego postępowania. Producent dostarcza wędliny do największych sieci handlowych w Polsce.

Informacja prasowa Animex

Animex zaznacza, że nie ponosi winy za zaistniałą sytuację. Tłumaczy, że to hodowca dostarczył mięso, które nie spełniało odpowiednich wymagań. Jak poinformował nas jednak Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności, zgodnie z prawem unijnym odpowiedzialność za tę sytuację ponosi zarówno producent - Animex, jak i hodowca, natomiast wina spoczywa na tym drugim. Porównuje to do kradzieży w hotelu. - Odpowiedzialny jest zarówno pracownik, jak i hotel, natomiast wina leży po stronie złodzieja - wskazuje Andrzej Gantner.

- Animex dokonał dobrowolnie wycofania swoich produktów z myślą i w trosce o konsumentów naszych wyrobów. Proces wycofywania zakończył się dwa tygodnie temu, a klienci i konsumenci mogą otrzymać zwrot należności za wycofywane produkty - podkreśla Andrzej Pawelczak, rzecznik prasowy firmy Animex w komunikacie przesłanym do tvn24bis.pl. I zaznacza, że hodowca dostarczył firmie żywiec w standardzie niezgodnym z obowiązującymi przepisami.

Firma zaznacza też, że zakwestionowano tylko jedną tuszę z 16 dostarczonych przez tego hodowcę wobec 4600 tusz, które przywieziono tego dnia do zakładu.

- Obecność antybiotyku stwierdzono w jednej próbce surowego mięsa. Nie stwierdzono obecności antybiotyku w finalnych produktach. Nie można w żaden sposób twierdzić, że produkty są niebezpieczne lub szkodliwe - dodaje rzecznik.

Także dr Wojciech Karlik, dyrektor Zakładu Farmakologii i Toksykologii SGGW, który badał felerne próbki mięsa, uspokaja.

- Obowiązujące normy dotyczące obecności doksycyklin w mięsie są bardzo wyśrubowane. 100 wyższe niż dawka, która mogłaby sprawić, że po trafieniu do ludzkiego organizmu wywoła jakikolwiek efekt – mówi nam dr Wojciech Karlik.

I dodaje, że dziwi się tak zapobiegawczej decyzji firmy Animex o wycofaniu produktów.

Sklepy działają

Na początku sierpnia sieć sklepów Żabka wydała komunikat, w którym zaapelowała do wszystkich konsumentów, którzy zakupili produkty, o wyrzucenie lub zwrócenie zakupionego towaru w zamian za zwrot kosztów. Do wadliwych produktów należały takie wędliny jak kiełbasa podwawelska czy szynka od szwagra.

Informacja Żabka Polska

Jak ustalił portal tvn24bis.pl, sieci handlowych, do których trafiły wycofane już wędliny, było więcej. Zaliczyć do nich można nie tylko Żabkę, ale także Lidl, Biedronkę czy Tesco.

"Na początku sierpnia br. zostaliśmy poinformowani przez firmę Animex, że podjęła one decyzję o wycofaniu produktów, które dostępne były również w naszych sklepach. Z informacji przekazanych przez Animex wynikało, że zanieczyszczenie dotyczyło tylko jednej sztuki tuszy wieprzowej, znajdującej się w całej partii surowca. W wyniki otrzymanych od producenta informacji przeprowadziliśmy wewnętrzną i zewnętrzną analizę potencjalnego ryzyka dla naszych klientów – z otrzymanych przez nas stanowisk wynika, że wskazane przez Animex zanieczyszczenie nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia oraz życia konsumentów" - głosi stanowisko Lidla. Sieć podkreśla, że Animex zapewnił o zakończeniu współpracy z dostawcą wadliwego mięsa.

Wycofany towar

Otrzymanie informacji o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu antybiotyku w przebadanych próbkach surowego mięsa potwierdziła nam także Biedronka. Firma "w ramach istniejących procedur nadzoru nad jakością i bezpieczeństwem produktów oferowanych w naszej sieci, niezwłocznie wycofała ze swojej sieci wszystkie kwestionowane partie, które mogły być jeszcze w obrocie". "Żadna z nich nie jest w sprzedaży co najmniej od początku sierpnia" - podrkeślono. "Już po otrzymaniu informacji od firmy Animex, wszystkie wskazane partie zostały wycofane i przekazane do utylizacji" - brzmi komunikat otrzymany w mailu do redakcji od Tesco Polska.

Informacja o przekroczeniu norm substancji w surowym mięsie została przekazana do unijnego systemu ostrzegania RASFF. Zagrożenia dla zdrowia człowieka jednak nie stwierdzono, dlatego - jak tłumaczy Andrzej Gantner - Główny Inspektorat Weterynaryjny nie wydał w tej sprawie ostrzeżenia.

Mimo wielu prób uzyskania opinii od Głównego Lekarza Weterynarii lub jego zastępców nie udało nam się skontaktować z nimi w tej sprawie.

Coraz groźniejsze bakterie. Antybiotyki nie dają rady:

Autor: pmb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości