Maciej Libiszewski poprowadzi PKP Cargo. Zasiadł w fotelu prezesa


Rada Nadzorcza PKP Cargo w wyniku przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego powołała Macieja Libiszewskiego na stanowisko prezesa zarządu PKP Cargo - poinformowała spółka we wtorek w komunikacie.

Jednocześnie Maciej Libiszewski zrezygnował z pełnionej funkcji członka rady nadzorczej spółki. W skład RN Libiszewski został powołany 17 grudnia 2015 r., a od 18 grudnia pełnił obowiązki prezesa zarządu PKP Cargo.

Kim jest nowy prezes?

Maciej Libiszewski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie Polsko–Niemieckie Studium Finansów, Zarządzania i Marketingu. Zdał egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa. Ma doświadczenie w pracy na wysokich stanowiskach zarządczych z potwierdzoną zdolnością do prowadzenia zespołów interdyscyplinarnych i złożonych projektów. Jest autorem programów restrukturyzacyjnych i optymalizacyjnych związanych z finansowymi elementami funkcjonowania spółek prawa handlowego. Nowy prezes PKP Cargo prowadził działalność gospodarczą, następnie pracował w firmach związanych z transportem. Był wielokrotnym członkiem rad nadzorczych oraz zarządów państwowych, samorządowych i prywatnych spółek kapitałowych, w tym członkiem RN i zarządu PKP Cargo w latach 2005–2008. Od roku 2001 zawodowo związany z sektorem transportu. Posługuje się językami: angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim.

Za sterami największego przewoźnika w Polsce

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w UE. 30 października 2013 r. zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka obecnie wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jej głównym akcjonariuszem pozostaje PKP SA. W 2014 r. grupa PKP Cargo osiągnęła 4,257 mld zł przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln ton ładunków. Grupa ma 48 tys. węglarek, 3 tys. platform intermodalnych, 15 tys. pozostałych wagonów innego typu, 1,3 tys. lokomotyw elektrycznych i drugie tyle lokomotyw spalinowych. Zatrudnia 22,6 tys. osób.

Związkowcy okupują siedzibę PKP Cargo w Warszawie. "Nie wyjdziemy dopóki nie wywalczymy podwyżek"
Związkowcy okupują siedzibę PKP Cargo w Warszawie. "Nie wyjdziemy dopóki nie wywalczymy podwyżek"tvn24

Autor: ag//km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości