Duża pożyczka dla lotniska w Modlinie. "Niezwłoczna konieczność przeprowadzenia remontu"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-Radom
Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-RadomTVN24
wideo 2/7
TVN24Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-Radom

Polskie Porty Lotnicze (PPL) udzieliły spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin pożyczkę na kwotę 7,5 miliona złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na prace związane z remontem drogi kołowania na podwarszawskim lotnisku. Umowę w tej sprawie we wtorek podpisał prezes zarządu PPL Stanisław Wojtera.

Spółka PPL podkreśliła w komunikacie, że "badania diagnostyczne realizowane przez zewnętrznych ekspertów wskazały na niezwłoczną konieczność przeprowadzenia remontu drogi kołowania DK-A2 Portu Lotniczego Warszawa-Modlin". "By zapewnić dalsze bezpieczne funkcjonowanie Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz polepszyć sprawność techniczną infrastruktury lotniskowej, Polskie Porty Lotnicze S.A. udzieliły pożyczki modlińskiej spółce w wysokości 7,5 mln zł" - zaznaczono.

PPL jest jednym z udziałowców spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, która zarządza podwarszawskim portem.

Lotnisko Warszawa-Modlin - remont drogi kołowania

Pod koniec maja br. na stronie lotniska Warszawa-Modlin pojawiła się informacja o tym, że rozpoczęto prace budowlane związane z odbudową i podniesieniem nośności drogi kołowania DK-A2 w porcie lotniczym. Modlińska spółka w tym celu zawarła umowę z firmą Batarus, która - jak zapewniono - specjalizuje się w budowie, naprawie i utrzymaniu nawierzchni betonowych.

"Wspominana droga kołowania znajduje się w bezpośredniej bliskości terminala pasażerskiego i miejsc parkingowych dla samolotów, a przez to jest najczęściej używanym, poddanym największym obciążeniom fragmentem pola ruchu naziemnego" - podkreślono.

Lotnisko Warszawa-Modlin znajduje się w czołówce największych lotnisk w Polsce. Podwarszawski port w 2022 roku obsłużył, w ruchu regularnych i czarterowym, ponad 3,1 mln pasażerów - wynika z ostatnich dostępnych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Lotnisko Warszawa-Modlin znalazło się na 5. miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów.

W ubiegłym roku najwięcej pasażerów skorzystało z Lotniska Chopina w Warszawie. Stołeczny port w 2022 roku obsłużył 14,4 mln pasażerów. Na drugim miejscu znalazł się Port Lotniczy Kraków-Balice - 7,4 mln pasażerów. Na najniższym stopniu podium znalazł się port w Gdańsku, który obsłużył 4,6 mln pasażerów. Czwarte miejsce zajęło lotnisko Katowice-Pyrzowice - ponad 4,4 mln pasażerów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Kristi Blokhin / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości