Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów świata. Czy testowany np. w Szwecji krótszy dzień pracy sprawdziłby się nad Wisłą? - Gdybyśmy się sprężyli, to większość naszych zawodowych zadań wykonalibyśmy dwa razy szybciej - uważa Maria Rotkiel, psycholog. - Wydaje mi się to bardzo ryzykowne - ocenia Marian Owerko, współzałożyciel Bakalland.
Maria Rotkiel, psycholog mówiła na antenie TVN24 BiS, że Polakom podoba się perspektywa krótszego dnia pracy, bo nie pracujemy efektywnie.
Ważna wydajność
- Gdybyśmy się sprężyli, to większość naszych zawodowych zadań wykonalibyśmy dwa razy szybciej. Wiele stanowisk jest przesiąkniętych stratą czasu, bo nie zawsze zajmujemy się tylko sprawami służbowymi. Moglibyśmy pracować szybciej i wydajniej. Nie chodzi o to ile czasu spędzamy w pracy, ale o to, jak bardzo jesteśmy efektywni - mówiła Maria Rotkiel. Zdaniem Mariana Owerko, współzałożyciela i szefa rady nadzorczej firmy Bakallad wykonanie tych samych obowiązków w krótszym czasie jest możliwe tylko w świecie idealnym. - Jak prześledzimy wolnej gospodarki przez ostatnie 25 lat, to zauważymy, że czas pracy skrócił się z 16 do 8 godzin dziennie. To nie jest kwestia tylko respektowania prawa pracy, ale również zdrowego rozsądku pracodawców i wymagań, potrzeb pracowników. Jednak wydaje mi się, że 6 godzinny dzień pracy byłby trudny do zorganizowania. Wydaje mi się to bardzo ryzykowne - mówił Marian Owerko i dodał, że problem niskiej wydajności wynika m.in. z braku odpowiedniej motywacji. - Jeśli mamy chęć do pracy, bo mamy z niej satysfakcję i pieniądze, to wydajność jest wyższa. Jeśli nie jesteśmy zmotywowani, to po godzinie w pracy jesteśmy zmęczeni - dodał.
Przepracowani
Z raportu OECD wynika, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw. W rankingu OECD Polska zajmuje 7. miejsce na 38 państw. Mniej od nas pracują m.in.: Czesi (1779 godzin), Słowacy (1754), Holendrzy (1419), Norwedzy (1424) oraz Francuzi (1482). Najwięcej pracują mieszkańcy Meksyku - w ciągu roku 2246 godzin. W czołówce są też Koreańczycy, Chilijczycy, Rosjanie, Grecy i mieszkańcy Kostaryki.
Czas pracy Polaków w 2015 r. wyniósł 1963 godziny. To najwięcej od sześciu lat - podkreślono w badaniu. Dla porównania w 2005 r. pracowaliśmy rocznie 1994 godziny, ale już w 2013 r. liczba przepracowanych godzin spadła do 1918.
Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC Public Domain)