Restauracje, puby, galerie, sklepy. Co będzie zamknięte, co pozostanie otwarte

Z kraju


Zamknięte restauracje i kawiarnie, otwarte apteki i pralnie. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Sprawdź, gdzie nie zrobisz zakupów, a które miejsca pozostaną otwarte.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Od północy z piątku na sobotę swoją działalność ograniczają restauracje, kawiarnie czy puby. Nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.

Zdaniem premiera "dowożenie generuje mniejsze ryzyko".

"Wszyscy specjaliści, epidemiolodzy ostrzegają przed tym, żeby nie dopuszczać do tego, żeby ludzie mogli się gromadzić w skupiskach" - tłumaczył taką decyzję.

Ograniczona będzie także działalność galerii handlowych. Jak mówił podczas konferencji, pozostaną w nich otwarte otwarte sklepy spożywcze, a także pralnie, apteki i drogerie.

"Tam, gdzie można kupić środki higieny osobistej. To są ważne artykuły w przypadku epidemii, która nam bardzo wyraźnie jednoznacznie grozi" - mówił Morawiecki.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Które sklepy będą otwarte?

Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie:

sklepy spożywcze,

apteki,

drogerie,

pralnie.

Otwarte pozostaną także banki i bankomaty.

"Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów" - powiedział Morawiecki.

Wcześniej Narodowy Bank Polskie zapewniał, że pieniędzy nie zabraknie dla żadnego klienta banku.

"Pieniądze do bankomatów są wydawane przez Narodowy Bank Polski na bieżąco, bez opóźnień i ograniczeń" - informował bank centralny w komunikacie. Jak dodano, gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP "na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń".

Jednocześnie NBP zaznacza, że ponieważ klienci banków zaczęli częściej niż zwykle wypłacać pieniądze, w niektórych miejscach mogą pojawić się opóźnienia w dostawach gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę.

Stan zagrożenia epidemicznego

- W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa od niedzieli 15 marca wprowadzamy zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców, a wszyscy obywatele wjeżdżający na terytorium Polski będą poddani kwarantannie - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Od niedzieli 15 marca będzie obowiązywać:

- Zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami).

- 14-dniowa kwarantanna domowa dla wjeżdżających na terytorium RP.

- Zawieszenie międzynarodowych połączeń osobowych lotniczych i kolejowych.

- Granice zostaną otwarte dla przepływu towarów.

Autor: mmh / Źródło: PAP