Kiedy zostaną otwarte restauracje i siłownie? Premier wskazał "pięć dużych obszarów"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o tym, kiedy pozostałe branże mogą zostać otwarte
Mateusz Morawiecki o tym, kiedy pozostałe branże mogą zostać otwarteTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki o tym, kiedy pozostałe branże mogą zostać otwarte

Przy podejmowaniu decyzji o luzowaniu ograniczeń branych jest pod uwagę pięć czynników oraz system szczepień - wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, wraz z rosnącym wskaźnikiem zaszczepienia rząd będzie mógł podejmować "odważniejsze decyzje w zakresie luzowania".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Większość dotychczasowych ograniczeń, jak zakaz organizacji wesel, działalność gastronomii tylko na wynos, została ostatnio przedłużona do 28 lutego. Od minionego piątku mogą być otwarte kina, teatry, muzea, filharmonie i opery, baseny i stoki narciarskie. Hotele i pensjonaty mogą udostępniać gościom połowę swoich miejsc noclegowych.

Premier o luzowaniu ograniczeń

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek był pytany przez dziennikarzy, jakie warunki muszą być spełnione, by doszło do poluzowania obostrzeń dla m.in. branż gastronomicznej i fitness.

Szef rządu wyjaśnił, że branych pod uwagę jest "pięć dużych obszarów, plus system szczepień". - Liczba zakażeń, liczba zgonów, liczba łóżek covidowych - w ogóle, czy się zmniejsza, czy wręcz zajętość ich się zwiększa, akurat w ostatnim czasie się ona zmniejsza. To jest dobry sygnał na za 2-3 tygodnie - ale zobaczymy - stwierdził Morawiecki.

Dodatkowo wśród tych obszarów znajdują się: liczba łóżek respiratorowych i sytuacja w krajach europejskich. - Tutaj niepokoi nas w szczególności ten zmutowany wirus w wersji brytyjskiej i mutacja południowo-afrykańska - zaznaczył premier.

- Te wszystkie czynniki wraz z radą medyczną bierzemy pod uwagę. Ale także tempo szczepień, które niestety nie jest zależne od logistyki i dystrybucji szczepionek, bo ta działa dobrze, tylko od dostępności dawek, a to reguluje umowa między Komisją Europejską a poszczególnymi dostawcami - podkreślił Mateusz Morawiecki.

- Ciśniemy bardzo mocno Komisję i bardzo głośno, niemal codziennie, apelujemy to, żeby producenci szczepionek dostarczali jak najwięcej dawek do Unii Europejskiej, a w ślad za tym do Polski. Wraz z rosnącym wskaźnikiem zaszczepienia będziemy mogli też podejmować odważniejsze decyzje w zakresie luzowania w tych sektorach gospodarki, które jeszcze cały czas podlegają rygorom epidemicznym - stwierdził premier.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości