Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła w ujęciu rocznym o 1,5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane poniżej oczekiwań analityków. Najmocniej spadło wydobycie węgla kamiennego i brunatnego.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w sierpniu rok do roku o 1,8 procent, a miesiąc do miesiąca spadku o 5,6 procent.
Ekonomiści Banku Pekao zwrócili uwagę, że "odbudowa koniunktury wyraźnie wyhamowała".
Prognozy ministerstwa
Analitycy Ministerstwa Rozwoju spodziewają się mocniejszego odbicia we wrześniu. "W ocenie MR we wrześniu można oczekiwać przyspieszenia wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu do 8 proc. w ujęciu rocznym. Szybciej niż przeciętnie będzie rosło przetwórstwo przemysłowe, w tym produkcja żywności, farmaceutyków, komputerów, wyrobów elektrycznych" - czytamy w komunikacie resortu.
"Oczekujemy też znaczącego wzrostu produkcji samochodów, a także mebli. Spodziewamy się także wyhamowania spadków w górnictwie i utrzymania produkcji energii na poziomie sprzed roku" - dodał resort.
MR prognozuje jednocześnie, że produkcja przemysłowa w trzecim kwartale w ujęciu rocznym odnotuje wzrost, który może przekroczyć 3 procent.
Produkcja przemysłowa
GUS podał, że według wstępnych danych w sierpniu br., w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 21 spośród 34 działów przemysłu. Największy w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 20,1 procent. Ponadto wzrost dotyczył wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 13,6 procent, urządzeń elektrycznych – o 10,3 procent oraz mebli – o 8,5 procent.
Z drugiej strony spadek produkcji wystąpił w 13 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 20,4 procent, w produkcji maszyn i urządzeń – o 16,2 procent, metali – o 8,9 procent, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 7,1 procent.
Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w sierpniu wzrosła w ujęciu rocznym o 1,8 procent, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,6 procent.
Ponadto GUS poinformował w piątek, że ceny produkcji przemysłowej w sierpniu spadły rok do roku o 1,2 procent, a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,3 procent. Ekonomiści prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w sierpniu spadły o 1,0 procent, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 procent.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock