TVN24 Biznes | Z kraju

Pakiet antykryzysowy. Ile pieniędzy trafiło już do firm?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Mikrofirmy składają wnioski o pożyczki
Mikrofirmy składają wnioski o pożyczkiTVN24
wideo 2/9
TVN24Mikrofirmy składają wnioski o pożyczki

W ramach różnych instrumentów wsparcia przewidzianych w pakiecie antykryzysowym do przedsiębiorców trafiło w sumie ponad 6,24 miliarda złotych - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Z danych resortu wynika, że dotychczas złożono 3 miliony 172 tysiące wniosków o wsparcie z pakietu antykryzysowego.

Tysiące wniosków

Przedsiębiorcy najczęściej składają wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ubezpieczeniowych - wpłynęło ich 1,5 miliona. Złożono również prawie 56,7 tysiąca wniosków o odroczenie lub rozłożenie składek ZUS.

Ponadto przedsiębiorcy złożyli 22,2 tysiąca wniosków o wsparcie na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Według danych MRPiPS w całej Polsce wojewódzkie urzędy pracy zrealizowały przelewy na blisko 2,38 miliarda złotych. Wsparcie jest skierowane na ochronę ponad pół miliona miejsc pracy.

Mikroprzedsiębiorcy wnioskują również o niskooprocentowane pożyczki do 5 tysięcy złotych. Do powiatowych urzędów pracy złożono prawie 785 tysięcy wniosków o takie wsparcie.

Do czwartku pozytywnie rozpatrzono 347,2 tysiąca wniosków, na łączną kwotę 1,73 miliarda złotych. Pożyczki będą umarzane wraz z odsetkami, jeśli mikroprzedsiębiorca przez trzy miesiące nie zmniejszy zatrudnienia.

Z kolei o świadczenie postojowe zawnioskowało prawie 602,6 tysiąca osób samozatrudnionych oraz ponad 122,3 tysiąca zleceniobiorców. Łączna kwota wypłaconych świadczeń to 531,87 miliona złotych.

Wysokość tego świadczenia to 2080 złotych brutto. W przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą rozliczających się w formie karty podatkowej - 1300 złotych brutto.

Autor:mb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości