Zaostrzenie limitów dotyczących liczby klientów korzystających z restauracji, hoteli czy kin, zamknięcie dyskotek i klubów nocnych oraz przedłużenie do 31 stycznia 2022 roku obowiązywania innych ograniczeń, nakazów i zakazów znalazło się w założeniach projektu rozporządzenia Rady Ministrów, które zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych rządu. Rozwiązania zawarte w opisie dokumentu są wstępnym zarysem, co oznacza, że ostateczne unormowania mogą być inne.
W projekcie, jak zapowiedziano, znajdzie się m.in. modyfikacja obowiązujących regulacji dotyczących rozwiązania wyłączającego z danego limitu osób korzystających z danych usług lub uczestniczących w określonych wydarzeniach (w przeliczeniu na powierzchnię usługodawcy albo liczbę uczestników wydarzenia), osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Zmiany w obostrzeniach a kwestia szczepienia - założenia projektu
Projektodawcy wskazali, że przyjęta w obowiązującym rozporządzeniu konstrukcja nie przyznaje usługodawcy lub organizatorowi wydarzenia wprost uprawnienia do żądania od danej osoby potwierdzenia faktu zaszczepienia, ponieważ okazanie dokumentu potwierdzającego fakt szczepienia ma charakter dobrowolny – to w interesie osoby chcącej skorzystać z danej usługi lub uczestniczyć w danym wydarzeniu jest wykazanie faktu zaszczepienia, jako uprawniającego do wejścia na teren objęty limitem, w przypadku osiągnięcia tego limitu.
"Biorąc jednak pod uwagę wątpliwości interpretacyjne dotyczące możliwości dokonywania przez osobę zobowiązaną do przestrzegania limitu określonego w rozporządzeniu – w sytuacji osiągnięcia tego limitu – weryfikacji faktu zaszczepienia osoby wyrażającej wolę skorzystania z usługi lub uczestnictwa w wydarzeniu, w projekcie rozporządzenia zaproponowano doprecyzowanie obowiązującej regulacji w taki sposób, aby z przepisu jednoznacznie wynikało, że to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19, w przypadku osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia" – wskazano.
Wyjaśniono, że co do zasady istota normy prawnej w przedmiotowym zakresie nie ulega zmianie – czynność ta nadal będzie miała charakter dobrowolny – dana osoba nadal będzie miała prawo odmowy okazania dokumentu lub certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie, z zastrzeżeniem że w takim przypadku będzie jej jednak dotyczył limit określony w rozporządzeniu.
Szczepienia i obowiązkowa kwarantanna
Projekt będzie także zawierał modyfikację przepisu określającego kolejność szczepień przeciwko COVID-19 w taki sposób, aby szczepionka przeciwko tej chorobie mogła być podawana osobom urodzonym w 2016 r., które ukończyły 5 lat.
Z informacji zamieszczonej w wykazie prac rządu wynika, że planowane jest też m.in. dodanie Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino, Państwa Watykańskiego i Stolicy Apostolskiej do katalogu podmiotów, w odniesieniu do których zastosowanie znajdują przepisy umożliwiające zwolnienie z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny osób rozpoczynających podróż z terytorium tych państw.
Projekt ma zawierać dodatkowy warunek zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującej. Warunkiem tym będzie uzyskanie przez daną osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby prowadzącej z tą osobą wspólne gospodarstwo domowe lub z nią zamieszkującej.
Hotele, dyskoteki, kluby
W rozporządzeniu rozszerzony ma być katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z usług hotelarskich, bez wliczania określonego limitu udostępnianych pokoi, o funkcjonariuszy lub pracowników cywilnych policji i Straży Granicznej.
W projekcie ma być też wprowadzony m.in. zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.
Zapowiedziano także ograniczenie limitów osób (obłożenia obiektu z 50 proc. do 30 proc.), które są uprawnione do korzystania z określonych rodzajów działalności. Wcześniej zapowiadano, że chodzi o restauracje, hotele czy kina.
Obostrzenia od 15 grudnia. Rzecznik MZ wyjaśnia
- W jutrzejszym rozporządzeniu pojawi się dokładne wskazanie, na czym ma polegać udowodnienie, że jesteśmy osobą zaszczepioną, czy też mamy po prostu certyfikat covidowy. Jeżeli od 15 grudnia wchodzą ostrzejsze kryteria wejścia, limity do restauracji, hoteli, mówimy tu o poziomie 30 procent, będzie wskazanie, że jeżeli klient zechce wejść ponad limit, jest obowiązany pokazać certyfikat covid - wyjaśniał w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
- Czyli klient jest zobowiązany, jeżeli zechce wejść. Jeżeli nie zechce wejść, nie musi niczego okazywać - dodał.
Rzecznik był też pytany o wątpliwości przedsiębiorców dotyczące ewentualnych kontroli i tego, jak przed inspektorem sanitarnym będą musieli udowodnić, że certyfikat był sprawdzony. - Jeżeli przedsiębiorcy mają wątpliwości, to na pewno sanepid, Główny Inspektor Sanitarny, wyda interpretację w tym zakresie - odpowiedział Andrusiewicz.
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w niedzielę, że do tej pory w Polsce wykonano 44 200 031 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 20 685 210 osób.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock