W piątek 12 lutego wchodzą w życie zmiany dotyczące niektórych restrykcji. Hotele i pensjonaty mogą wznowić swoją działalność, ale goście mają do dyspozycji tylko połowę pokoi. Otwarte mogą być też już stoki narciarskie czy kina. Ponadto nowe przepisy przewidują uruchomienie kasyn. Nadal zamknięte będą kluby fitness, a restauracje - tak jak do tej pory - mogą wydawać posiłki jedynie na wynos.
W czwartek przed godziną 15.00 w Dzienniku Ustaw RP zamieszczono rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Zmiany w ograniczeniach
W rozporządzeniu przewidziano przedłużenie większości wprowadzonych wcześniej ograniczeń do dnia 28 lutego 2021 roku. Jednak nie wszystkich.
Jedną z ważniejszych zmian rozporządzenia jest dopuszczenie do 28 lutego prowadzenia usług hotelarskich w hotelach, motelach i pensjonatach. Gościom może być udostępnione jednak nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w obiekcie.
"Przewiduje się umożliwienie prowadzenia usług hotelarskich, przy czym w przypadku prowadzenia usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim (...) dla gości będzie możliwe udostępnienie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie" – czytamy w uzasadnieniu.
Polski Holding Hotelowy informował w środę, że w związku z otwarciem hoteli jest bardzo duże zainteresowanie obiektami wypoczynkowymi, szczególnie położonymi w górach. Tatrzańska Izba Gospodarcza przekazała zaś, że w najbliższy weekend w Zakopanem spodziewana jest kumulacja frekwencji turystycznej, a pod Giewont może przyjechać nawet 20 tys. gości. Wiele osób interesuje się też bazą hotelową nad morzem.
Otwarte zostaną także stoki narciarskie. Ponadto od 12 lutego otwarte będą baseny.
Rozporządzenie umożliwia również wznowienie działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w domach i ośrodkach kultury, w kinach lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 59.14.Z), a także m.in. teatrów, przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego.
Zgodnie z rozporządzeniem takie obiekty mogą wznowić działalność pod warunkiem, że udostępnią widzom lub słuchaczom co drugie miejsce na widowni, jednak nie więcej niż 50 procent maksymalnej liczby miejsc. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni należy zachować odległość 1,5 metra.
Powyższe ograniczenie nie dotyczy widzów, którzy uczestniczą w wydarzeniach z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi, a także z osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Należy pamiętać, że w kinie oraz teatrze będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa. Ponadto przedstawiciele takich miejsc będą musieli zapewnić, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.
Ponadto nowe przepisy przewidują uruchomienie kasyn, pod warunkiem że w kasynie będzie mogło znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.
Rząd planuje również odmrożenie działalności uzdrowiskowej. Zgodnie z rozporządzeniem takie obiekty mają zostać otwarte od 11 marca 2021 roku.
Nadal będą zamknięte siłownie, aquaparki, kluby i centra fitness. Restauracje, tak jak do tej pory, będą mogły tylko wydawać posiłki na wynos. Gości nie będą mogły przyjmować też wesołe miasteczka i parki rozrywki, pokoje zagadek czy dyskoteki.
W galeriach handlowych mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych. W placówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock