Nowe limity dla hoteli. "Przyjęliśmy ze zdziwieniem tę informację"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Niedzielski: od 26 czerwca przechodzimy na liberalne limitowanie osób na metr kwadratowyTVN24
wideo 2/15
Niedzielski: od 26 czerwca przechodzimy na 1 osobę na 10 m2

Liczyliśmy na pełne odmrożenie w wakacje - stwierdził sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński. W ten sposób odniósł się zapowiedzianego przez premiera Mateusza Morawieckiego luzowania obostrzeń oraz nowych limitów w hotelach i pensjonatach.

Od 26 czerwca br. - jak zapowiedział szef rządu - hotele i pensjonaty będą mogły udostępnić 75 proc. pokoi, podczas gdy obecnie limit ten wynosi 50 proc. Zaznaczył też, że do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione.

"Nie jesteśmy upoważnieni, by przetwarzać dane dotyczące szczepień"

- Przyjęliśmy ze zdziwieniem tę informację, bo liczyliśmy na pełne odmrożenie branży hotelarskiej w sezonie wakacyjnym - wskazał Mączyński. Przypomniał, że tak właśnie było w ubiegłym roku, mimo że liczba notowanych zakażeń COVID-19 była większa niż obecnie.

Zauważył też, że branża przez cały czas pandemii bardzo starała się przestrzegać wprowadzonych ograniczeń, o czym świadczy chociażby fakt, że wyniki przeprowadzonych do tej pory kontroli nie wykazały żadnych większych uchybień.

Wskazał również, że do tej pory nie zostało ustalone w jaki sposób hotelarze mają przetwarzać dane medyczne klientów, które są tzw. danymi wrażliwymi. - My, jako hotele, nie jesteśmy upoważnieni do tego, by przetwarzać dane dotyczące szczepień gości - wyjaśnił. Powiedział, że ponad tydzień temu Izba wysłała pismo z tym pytaniem zarówno do Ministerstwa Zdrowia jak i do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, ale do tej pory nie otrzymała odpowiedzi.

- Nie wiemy, na jakiej podstawie prawnej możemy oczekiwać od gości podania informacji, czy są osobą zaszczepioną, czy nie, bo do tego uprawnione są odpowiednie służby - wyjaśnił. W ocenie Mączyńskiego utrzymanie częściowych ograniczeń może opóźnić odbudowę rynku hotelarsko-noclegowego w Polsce.

Z najnowszego badania IGHP wynika, że w maju, podobnie jak w poprzednich miesiącach, blisko 92 proc. hoteli nie przewidywała osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec 2022 r. Odsetek hoteli wskazujących na okres późniejszy niż rok 2022 utrzymał się na poziomie ponad 60 proc.

Premier o zmianach w obostrzeniach od 13 czerwcaTVN24

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock