Premier o znoszeniu kolejnych obostrzeń. "To jest dobry sygnał"

Źródło:
TVN24, PAP
Mateusz Morawiecki o otwieraniu gospodarki
Mateusz Morawiecki o otwieraniu gospodarkiTVN24
wideo 2/9
Mateusz Morawiecki o otwieraniu gospodarkiTVN24

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w tym tygodniu rząd chce przedstawić kolejne zasady dotyczące ewentualnego odmrażania życia gospodarczego w najbliższym czasie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Obserwujemy spadek liczby zajętych łóżek, respiratorów, to jest dobry sygnał. Oby ten trend był kontynuowany, to już w tym tygodniu będziemy chcieli przedstawić kolejne reguły, które będą obowiązywać w najbliższym czasie, tak aby w delikatny, chirurgiczny sposób, ale jednocześnie krok po kroku otwierać gospodarkę na - mam nadzieję - nadchodzący, lepszy czas - powiedział premier Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Szef rządu nie wskazał, które branże mają być otwierane. - Analizujemy wszystkie dotknięte branże i obecnie przyglądamy się bardzo dokładnie, w jaki sposób w nowym protokole sanitarnym można by było luzować restrykcje w niektórych miejscach, zwłaszcza jeżeli w najbliższych paru dniach pozytywne dane dotyczące liczby zakażeń, liczby zgonów, ale także zajętości łóżek covidowych, respiratorów, a także dane dotyczące pandemii wokół nas, w innych krajach Unii Europejskiej, się potwierdzą - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

W ubiegłym tygodniu rząd zdecydował o przedłużeniu zdecydowanej większości obostrzeń epidemicznych do 14 lutego.

Pomoc dla firm

Szef rządu mówił także o pomocy dla przedsiębiorców. - Najważniejsze jest, żeby pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać ten trudny okres, te najbliższe kilka tygodni. Żeby tak się stało, to postanowiłem przedłużyć program bezzwrotnych dotacji - 5 tysięcy złotych na jednoosobową działalność gospodarczą dla każdej mikrofirmy, która jest dotknięta spadkiem przychodów - mówił premier.

Jak zauważył, "to jest kolejne 2,5 miliarda złotych z budżetu państwa polskiego na ratowanie tych przedsiębiorców".

W poniedziałek weszły w życie nowe przepisy dla firm poszkodowanych przez pandemię.

- Drodzy przedsiębiorcy, ja rozumiem irytację, frustrację, ale odwołam się jeszcze do magazynu "Nature", w którym pokazywane są branże, gdzie dochodzi do wysokiej liczby zakażeń, które są narażone na wysoką liczbę zakażeń. To między innymi branże, które u nas są w znacznym stopniu zamknięte, przynajmniej w dużej części są zamknięte, jak branża gastronomiczna, hotelarska czy również branża fitness - wymienił Morawiecki.

Premier zapowiedział, że rząd nie poprzestanie na tym. - Nie zostawimy przedsiębiorców samych, oczywiście ten okres jest bardzo trudny, bo nie ma klientów, przedsiębiorstwa są zamknięte, ale wierzę w to, że program szczepień w krótkim czasie - już w najbliższych kilku tygodniach - zacznie przynosić już coraz bardziej pozytywne efekty - podkreślił.

Morawiecki mówił także, że do przedsiębiorców trafiło do tej pory 200 mld zł pomocy. - 200 miliardów złotych, to blisko połowa polskiego budżetu państwa, taka pomoc została w szybki sposób skierowana do przedsiębiorców. Mam nadzieję, że jak chociaż trochę kurz opadnie, kiedy ten system szczepień będzie przynosił swoje pozytywne owoce i te emocje opadną, będziemy starali się poprzez "Polski nowy ład" doprowadzić do bardzo szybkiego odbicia gospodarczego. Jest to zestaw wielu zaawansowanych instrumentów finansowych, ale także regulacyjnych - wskazał premier.

Premier - powołując się na dane MFW i OECD - mówił, że "bezpośrednie wsparcie z polskiego budżetu dla polskich przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy jest największe w proporcji do PKB (Produkt Krajowy Brutto - red.) ze wszystkich krajów Unii Europejskiej".

Mateusz Morawiecki o wysokości pomocy dla przedsiębiorców
Mateusz Morawiecki o wysokości pomocy dla przedsiębiorcówTVN24

"Trzeba przestrzegać reguł"

Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej był pytany o interwencję policji w jednym z klubów w Rybniku. - Przede wszystkim trzeba przestrzegać reguł. Dlatego dziękuje ministrowi spraw wewnętrznych, jego służbom, policji, ale nie tylko. Włączyły się w to inne służby, także ministra finansów; włączyły się pozostałe służby ministerstwa spraw wewnętrznych i oczywiście sanepid - powiedział szef rządu.

Morawiecki zwrócił uwagę, że w takich miejscach jak dyskoteki, gdzie ludzie przebywają ze sobą przez dłuższy czas na niewielkiej powierzchni, ryzyko zakażeń jest szczególnie duże.

- Dlatego chcę podkreślić, że trzeba przestrzegać reguł i my będziemy robili wszystko, żeby te reguły były przestrzegane. Jeśli dochodzi do strat, do jakichś uszczerbków materialnych, to osoby, które stoją za przeprowadzeniem tego typu działań powinny za to również odpowiadać, ponieważ wszyscy muszą przestrzegać obowiązującego prawa - podkreślił szef rządu. - Służby będą na pewno w dalszym ciągu kontrolowały w różnych miejscach to, czy reguły, które ustaliliśmy, są we właściwy sposób przestrzegane - zapowiedział premier.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Osoby, które zostały poszkodowane w powodzi, chcące ubiegać się o odszkodowanie, powinny przede wszystkim udokumentować szkody - dowiadujemy się w Biurze Rzecznika Finansowego. - Ubezpieczyciele przygotowali się do działania. Potrafią w miarę szybko i sprawnie likwidować szkody, wypłacają zaliczki, mają mobilne punkty obsługi - zapewnia Aleksander Daszewski z BFR.

"Ubezpieczyciele odrobili lekcję z 1997 r.". Jak ubiegać się o odszkodowanie?

"Ubezpieczyciele odrobili lekcję z 1997 r.". Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Źródło:
tvn24.pl

Każdy dotknięty powodzią będzie mógł zgłosić się do władz gminy, tam gdzie mieszka, gdzie poniósł straty, po pomoc wynoszącą 8 tysięcy plus 2 tysiące złotych - mówił premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Według zapewnień szefa rządu pomoc ma być bezzwrotna. Premier zapowiedział, że będzie można otrzymać nawet 200 tysięcy zł na odbudowę budynków mieszkalnych.

Pomoc dla powodzian. Donald Tusk podaje kwotę

Pomoc dla powodzian. Donald Tusk podaje kwotę

Źródło:
TVN24

Prewencyjnie w sklepach zabezpieczono wszelkie sprzęty IT. Obecnie według naszych informacji zamkniętych lub czasowo zamkniętych jest łącznie około 80 placówek, głównie w okolicy Kłodzka - przekazała dla biznesowej redakcji tvn24.pl Katarzyna Przewęzikowska z biura prasowego Żabki. Jak dodała, sklepy są zamykane z powodu zalania, braku prądu czy w związku z zarządzeniem przez służby ewakuacji.

Największa sieć franczyzowa w Polsce liczy straty. Popularne sklepy pod wodą

Największa sieć franczyzowa w Polsce liczy straty. Popularne sklepy pod wodą

Źródło:
tvn24.pl

Około godziny 12.00 kurs akcji PZU spada o 11,82 proc. Inwestorzy zwracają uwagę na sytuację powodziową na południu Polski. W poniedziałek odbywa się nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów.

Wielka woda zalewa Polskę, ubezpieczyciel dołuje na giełdzie

Wielka woda zalewa Polskę, ubezpieczyciel dołuje na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Polski Czerwony Krzyż, Caritas i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazują wsparcie i organizują zbiórki na rzecz powodzian. Ale nie tylko fundacje, również prywatne firmy starają się pomagać osobom na zalanych terenach.

Pomoc dla powodzian. Tak wspierają organizacje i firmy

Pomoc dla powodzian. Tak wspierają organizacje i firmy

Źródło:
tvn24.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że poszkodowani w powodzi przedsiębiorcy mogą otrzymać ulgi w spłacie składek do ZUS. Dostępne rozwiązania to między innymi odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty. Sprawę można załatwić bez wychodzenia z domu.

Na to mogą liczyć poszkodowani w powodzi przedsiębiorcy. ZUS przypomina

Na to mogą liczyć poszkodowani w powodzi przedsiębiorcy. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zabezpieczenie pracowników od strony socjalnej - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, prezeska HR na Szpilkach. - Jeśli pracodawca jest zalany, dotknięty powodzią, to być może nie będzie mieć takich możliwości, aby pomóc pracownikom - zastrzega.

Prawa i obowiązki pracowników i przedsiębiorców w czasie powodzi

Prawa i obowiązki pracowników i przedsiębiorców w czasie powodzi

Źródło:
tvn24.pl

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała dotację dla obszarów dotkniętych powodzią w wysokości 21 milionów złotych. Dodała, że przewidziano także niskooprocentowane pożyczki w wysokości około 100 milionów złotych.

Dotacje i pożyczki. Ministra klimatu zapowiada wsparcie

Dotacje i pożyczki. Ministra klimatu zapowiada wsparcie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zalane mieszkania, budynki gospodarcze czy mienie ruchome to dramatyczne skutki niżu genueńskiego Boris, który od piątku odpowiada za niezwykle intensywne opady deszczu. Sytuacja na południu Polski nadal jest niebezpieczna, jednak już teraz warto dowiedzieć się, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po lokalnej powodzi lub podtopieniu.

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Źródło:
tvn24.pl

Zasiłki dla poszkodowanych, usprawiedliwienie absencji w pracy, mobilizacja wojska, a w ostateczności stan nadzwyczajny – takie rozwiązania prawne przewidziano na wypadek powodzi - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Powódź i specjalne procedury. Jakie rozwiązania przewiduje prawo

Powódź i specjalne procedury. Jakie rozwiązania przewiduje prawo

Źródło:
PAP

Niemcy zaczęli tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych. Ma to potrwać co najmniej pół roku. Ministra spraw wewnętrznych Nancy Faeser zapewniła na łamach "Bild am Sonntag", że kontrole nie spowodują długich kolejek. Kontrole mają być ukierunkowane na zwalczanie przestępczości transgranicznej i ograniczanie nielegalnej migracji.

Ruszają kontrole na niemieckich granicach

Ruszają kontrole na niemieckich granicach

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożył łącznie ponad 238 milionów złotych na spółkę Iveco Poland oraz 10 dystrybutorów samochodów ciężarowych - poinformował UOKiK w komunikacie prasowym. Jak podano, przedsiębiorcy w niedozwolony sposób podzielili rynek, ustalali również ceny sprzedawanych pojazdów. Z zarzutami UOKiK nie zgadza się spółka Iveco Poland, która "przygotowuje się do obrony z użyciem wszelkich przewidzianych prawem środków".

"Kartel przy sprzedaży ciężarówek". Mieli dzielić rynek i ustalać między sobą ceny

"Kartel przy sprzedaży ciężarówek". Mieli dzielić rynek i ustalać między sobą ceny

Źródło:
PAP

W kwietniu prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie, które wprowadza zakaz funkcjonowania TikToka w ciągu 9 miesięcy od jego wejścia w życie, o ile jego chińscy właściciele nie sprzedadzą aplikacji. W poniedziałek rozpocznie się proces apelacyjny, podczas którego prawnicy firmy będą próbowali przekonać sąd apelacyjny w Waszyngtonie do uchylenia nakazu.

TikTok zawalczy o Pierwszą Poprawkę i swoją przyszłość w USA przed sądem

TikTok zawalczy o Pierwszą Poprawkę i swoją przyszłość w USA przed sądem

Źródło:
BBC

Donald Tusk wciąż nie zdecydował, co z nowelizacją przepisów o obligatoryjnej konfiskacie aut. Tymczasem sądy mają wątpliwości co do ich konstytucyjności, a policjanci zajęli już ponad 4,3 tysiąca pojazdów - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Konfiskata aut w zawieszeniu. Wciąż nie wiadomo, co z przepisami

Konfiskata aut w zawieszeniu. Wciąż nie wiadomo, co z przepisami

Źródło:
PAP

W najbliższych dniach uwaga krajowych inwestorów skupi się na danych makroekonomicznych za sierpień, rynek pozna odczyty dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia, produkcji przemysłowej, PPI i inflacji bazowej. Rozpoczynający się tydzień na światowych rynkach finansowych zdominowany zostanie przez decyzje banków centralnych - ogłoszą je amerykańska Rezerwa Federalna, Bank Japonii, Bank Anglii.

Najważniejsze wydarzenia tygodnia w gospodarce

Najważniejsze wydarzenia tygodnia w gospodarce

Źródło:
PAP

Wiele osób po uzyskaniu informacji medialnych próbuje na własne oczy sprawdzić stan zagrożenia powodziowego. Do tragedii naprawdę nie jest daleko, dlatego bardzo proszę, żeby nie ryzykować, a z drugiej strony nie utrudniać funkcjonowania i pracy policji, straży pożarnej i pozostałych służb walczących z żywiołem - zaapelował minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Nysie.

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Źródło:
TVN24

Nieco ponad 45 procent mieszkańców miast wojewódzkich zarabia tyle, by ich pięcioletnie zarobki brutto wystarczyły na zakup 45-metrowego mieszkania - wynika z raportu HREIT. Istnieją jednak miasta, gdzie na zakup własnego lokalu może pozwolić sobie większość Polaków.

Większość Polaków stać na mieszkanie, ale tylko w tych miastach

Większość Polaków stać na mieszkanie, ale tylko w tych miastach

Źródło:
tvn24.pl

"Hojne wydatki socjalne" i wzrost wydatków na zbrojenia to jedna z przyczyn wysokie deficytu w 2025 roku. "W perspektywie krótkoterminowej projekt budżetu zwiększa ryzyko inflacyjne, co może opóźnić obniżki stóp procentowych" - oceniają autorzy raportu Allianz Trade. Zdaniem ekspertów polski wzrost gospodarczy pozostanie natomiast solidny.

Polska zagrożona inflacją. Eksperci oceniają projekt budżetu

Polska zagrożona inflacją. Eksperci oceniają projekt budżetu

Źródło:
PAP

Rosyjski bank centralny ze względu na rosnącą inflację ogłosił podwyżkę stóp procentowych do 19 procent. Jedną z przyczyn nasilającej się presji inflacyjnej są wydatki przeznaczone na ofensywę w Ukrainie - przekazała agencja AFP.

Rosja przegrywa walkę z inflacją. Stopy procentowe znowu w górę

Rosja przegrywa walkę z inflacją. Stopy procentowe znowu w górę

Źródło:
PAP

Zaledwie 2-milionowy Gabon pomaga Rosji omijać sankcje. Rządząca krajem junta pozwala jej tankowcom pływać pod swoją banderą i sprzedaje Rosjanom części do samolotów. Tylko w ubiegłym roku dostarczyła ich Moskwie za 1,5 mld dolarów.

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Źródło:
PAP

Masło i pozostałe produkty mleczarskie podrożały z powodu wielotygodniowej suszy. Wzrosły bowiem koszty pozyskiwania mleka, spółdzielnie mleczarskie za surowiec muszą płacić więcej - wyjaśnia prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Arkadiusz Pisarek. Choć obecnie w wielu regionach zmagamy się z tragiczną sytuacją powodziową, to ostatnie miesiące okazały się wyjątkowo suche, co mocno odbiło się na przetwórcach.

Czemu ceny masła rosną? Producenci wskazali główne przyczyny

Czemu ceny masła rosną? Producenci wskazali główne przyczyny

Źródło:
PAP

W sierpniu mieszkania z rynku wtórnego najmocniej podrożały w Poznaniu, gdzie cena metra kwadratowego podskoczyła o 3 procent, przekraczając pułap 12 tysięcy złotych - wynika z raportu portalu GetHome.pl Podwyżki odnotowano także w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Wrocławiu i Trójmieście.

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze są lekcje języków obcych i zajęcia sportowe, np. basen. Niektóre dzieci nie mają w ogóle wolnych popołudni. Czy polscy uczniowie mają za dużo zajęć dodatkowych? - Nie ma jednej odpowiedzi - mówi terapeutka Monika Orkan-Łęcka. - Zależy od potrzeb i możliwości dziecka i jego rodziców.

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Źródło:
tvn24.pl