Przywracamy możliwość prowadzenia targów, konferencji z limitem, który obowiązuje w innych obiektach zamkniętych, czyli 1 osoby na 15 metrów kwadratowych - zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że od 6 czerwca zwiększa się też limit osób na imprezach okolicznościowych z 50 do 150.
Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione. - Szczepienie będzie pewnego rodzaju przepustką, aby uczestniczyć w wydarzeniach, bo limity takich osób nie dotyczą - wyjaśnił Niedzielski.
Nowe zmiany od 6 czerwca dotyczyć będą:
- targów i konferencji (1 osoba / 15 m2),
- sal zabaw dla dzieci (1 osoba / 15 m2),
- imprez i zgromadzeń (zwiększony limit do 150 osób, do tej pory wynosił 50 osób),
- transportu zbiorowego (75 proc. obłożenia danego środka transportu z obowiązkiem noszenia maseczki).
Na pytanie o otwarcie dyskotek i klubów minister zdrowia odpowiedział: - Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie. Tu trzeba będzie w większym stopniu przypilnować zasad reżimu sanitarnego i limitu osób. To jednak zgromadzenia na dużą skalę. Rozmawiamy o tym w kontekście 26 czerwca.
Obostrzenia, o których mówił szef resortu zdrowia, mają obowiązywać od 6 czerwca do 25 czerwca. Minister zdrowia zapowiedział, że docelowy model reżimu sanitarnego, który ma obowiązywać od 26 czerwca do 31 sierpnia, zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu.
Jak będą weryfikowane limity osób?
- Organizator imprezy będzie zobowiązany do sprawdzenia, czy ktoś jest zaszczepiony i nie wlicza się do limitu. Uczestnik będzie zobowiązany do udowodnienia - wyjaśnił Niedzielski.
Później doprecyzował: - Organizator jest odpowiedzialny za weryfikwowanie tego. Z drugiej strony osoba, która twierdzi, że ma prawo być niewliczana do limitu, musi to udowodnić. Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która będzie czytnikiem, pozwalającym bezpośrednio odczytać potwierdzenie szczepienia.
Proces luzowania obostrzeń
Jednym z aspektów, które brane są pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o luzowaniu obostrzeń, jest sytuacja w innych krajach. Niedzielski przedstawił wnioski z przeglądu obostrzeń w Europie: - Jesteśmy krajem, który ma w tej chwili liberalne obostrzenia.
Minister wytłumaczył, że przy określaniu obostrzeń i ich luzowania brana jest pod uwagę "mobliność w Polsce".
- Od początku maja realizujemy program luzowania obostrzeń, dotyczący wszystkich dziedzin gospodarczych i życia społecznego. Nie przekłada się to na wzrost liczby zakażeń - stwierdził Niedzielski.
Sytuacja epidemiczna
Według szefa resortu zdrowia "sytuacja się poprawia i systematyczne luzowanie nie wywołuje negatywnych skutków w postaci przyspieszenia pandemicznego".
Dodał, że zmniejszenie pandemii widać zwłaszcza w hospitalizacji. - W ostatnim miesiącu również zgony w bardzo dynamicznym stopniu zmniejszyły się. Można powiedzieć, że pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach - powiedział.
- Mutacje są głównym ryzykiem z jakim mamy do czynienia w kraju - powiedział.
Luzowanie obostrzeń
Harmonogram luzowania obostrzeń został przedstawiony pod koniec kwietnia. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane 6 maja, jednak jeszcze dwukrotnie było nowelizowane.
15 maja zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Od 21 maja otwarto kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury.
Od 28 maja restauratorzy mogą przyjmować gości wewnątrz swoich lokali, otwarte zostały także restauracje hotelowe. Tego dnia działalność wznowiły także kasyna, baseny i siłownie. Wszystko przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Od 4 czerwca będą mogły się odbywać między innymi koncerty na otwartym powietrzu i przy zasadach reżimu sanitarnego.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP