Rządowe wsparcie dla lotnisk

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Wiceminister Horała o rządowej dotacji dla lotniskTVN24
wideo 2/5
TVN24Wiceminister Horała o rządowej dotacji dla lotnisk

Około 142 miliony złotych wsparcia ma trafić do 14 lotnisk w Polsce. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.

- Przygotowaliśmy dodatkowy mechanizm dotacji dla spółek zarządzających lotniskami. Na ten rok łącznie dla wszystkich lotnisk to są 142 miliony złotych. Czternaście lotnisk będzie uprawnionych do otrzymania tej dotacji - poinformował w piątek na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Na mocy rozporządzenia porty lotnicze będą mogły otrzymać dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanie epidemii. Dotacja będzie przyznawana na pokrycie kosztów, których katalog zostanie zawarty w projekcie rozporządzenia.

- Jak tylko Rada Ministrów przyjmie to rozporządzenie, w krótkim czasie - myślę, że to będzie w przyszłym tygodniu - Ministerstwo Infrastruktury przygotuje rozporządzenie już o szczegółowym mechanizmie, zasadach przydzielania tych dotacji - powiedział wiceminister Horała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Lotniska w Polsce otrzymają wsparcie

Wsparciem zostaną objęte wszystkie lotniska, które przed wybuchem epidemii prowadziły regularną działalność operacyjną. Są to:

- Lotnisko Chopina w Warszawie,

- Kraków – Balice,

- Gdańsk im. Lecha Wałęsy,

- Katowice – Pyrzowice,

- Wrocław – Strachowice,

- Warszawa – Modlin,

- Poznań – Ławica,

- Rzeszów – Jasionka,

- Szczecin – Goleniów,

- Bydgoszcz,

- Lublin,

- Łódź,

- Olsztyn – Mazury,

-  Zielona Góra – Babimost.

Szacuje się, że na wsparcie zostanie przeznaczonych 142,2 miliona złotych w ciągu najbliższego roku. Ministerstwo Infrastruktury wskazało, że oprócz tego wsparcia wszystkie lotniska – tak jak każdy inny podmiot gospodarczy – mogą skorzystać z rządowej pomocy z pakietów antykryzysowych.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" jest wyłącznym właścicielem portów lotniczych w Warszawie, Zielonej Górze i Radomiu. Poza tym posiada udziały w 10 spółkach-zarządcach lotnisk w: Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie, Poznaniu, Modlinie, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach, Olsztynie i Bydgoszczy.

Resort zaznaczył, że "rządowa pomoc trafi również do lotnisk, które są prowadzone przez władze samorządowe i to one ponoszą odpowiedzialność za prowadzenie obiektu, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego funkcjonowania". "Decyzja o finansowym wsparciu została podjęta ze względu na znaczenie systemu infrastruktury lotniczej dla bezpieczeństwa i stabilności gospodarki państwa" - podkreśliło MI.

Zakaz lotów przedłużony

W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, które zostało przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Wynika z niego, że zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym został przedłużony do 6 czerwca, a w odniesieniu do lotów krajowych do 31 maja.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes