Wiceminister: obostrzenia złamało około 150-200 podmiotów

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Semeniuk: będziemy rekomendować otwarcie centrów handlowych
Semeniuk: będziemy rekomendować otwarcie centrów handlowychTVN24
wideo 2/13
TVN24Semeniuk: będziemy rekomendować otwarcie centrów handlowych

Około 150-200 podmiotów otworzyło się pomimo obowiązujących obostrzeń – powiedziała w "Faktach po Faktach" TVN24 wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Dodała, że "z premierem Jarosławem Gowinem będziemy rekomendować otwarcie galerii handlowych i sprzedaży detalicznej w pierwszej kolejności".

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 października ubiegłego roku restauracje, bary i puby zostały zamknięte, a dozwolona jest tylko sprzedaż na wynos i dowóz. Obostrzenia - kilkukrotnie przedłużane - mają obowiązywać co najmniej do 31 stycznia.

Ile biznesów się otworzyło?

- Mówimy o złamaniu obowiązującego rozporządzenia przez około 150-200 podmiotów, z rożnych gałęzi gospodarczych, głównie z gastronomii – powiedziała Semeniuk.

Parę dni temu sekretarz generalny zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej Sławomir Grzyb przekazał, że nawet 20 tysięcy przedsiębiorców gastronomicznych wykluczonych i pominiętych w tarczach pomocowych wznowiło działalność po 18 stycznia. Zaznaczył, że do Izby dotarły informacje, iż sanepid tylko jednego dnia przeprowadził ponad 1300 kontroli w ponownie otwartych lokalach, stąd wiadomo, jaka jest skala otwarć.

Zapytana o tę informację dotyczącą otwarcia lokali przez 20 tysięcy podmiotów Semeniuk stwierdziła, że "te liczby się nie potwierdzają". - Te liczby są rozbieżne względem tego, co my kontrolujemy i jak weryfikujemy – podkreśliła.

Semeniuk o liczbie firm, które wznowiły działalność
Semeniuk o liczbie firm, które wznowiły działalnośćTVN24

"Państwo polskie mobilizuje ogromne środki"

- Jutro, pojutrze odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, na której na pewno przedłoży dalsze funkcjonowanie danych obszarów gospodarki i przedstawi stan epidemiczny w kraju – powiedziała Semeniuk.

Na pytanie odnośnie tego, które branże mają największe szanse, by zostać otwarte w pierwszej kolejności, odpowiedziała: - To nie jest loteria. Bierzemy pod uwagę różne estymacje rady epidemicznej w Polsce i sytuację międzynarodową, i na podstawie tych analiz podejmowane są decyzję. To, co mogę zapewnić, to fakt, że z premierem Jarosławem Gowinem będziemy rekomendować otwarcie centrów handlowych i sprzedaży detalicznej w pierwszej kolejności.

- Państwo pomaga bardzo mocno. Jak na swoje możliwości to aż przerażająco mocno pomaga – stwierdził z kolei główny ekonomista PWC prof. Witold Orłowski.

Dodał, że "gdyby ktoś rok temu powiedział, że państwo polskie będzie musiało wydać sto kilkadziesiąt miliardów złotych dodatkowego deficytu, bo to jest deficyt finansowany w zasadzie dodrukiem pieniądza – skracając całą sprawę, tobyśmy za głowy się łapali, mówiąc, że to oznacza koniec Polski".

- W tym świecie obecnym to jest normalne. Państwo polskie mobilizuje ogromne środki. Z punktu widzenia przedsiębiorców to jest za mało – podkreślił.

OGLĄDAJ FAKTY PO FAKTACH W INTERNECIE >>>

Orłowski: państwo przerażająco mocno pomaga
Orłowski: państwo przerażająco mocno pomagaTVN24

Pozwy i desperacja

Jak wskazał sekretarz Grzyb, jeśli nic się nie zmieni w kwestii wsparcia dla poszkodowanych przez zamknięcie firm, to na koniec marca restauratorzy złożą pozew zbiorowy przeciwko rządowi. - Chcemy, aby do pozwu przystąpiło minimum 650 przedsiębiorców. To ze względu na koszty, bo złożenie pozwu będzie wymagało wpłacenia 200 tysięcy złotych opłaty sądowej w jednej tylko instancji, plus koszty kancelarii – wyjaśnił.

Z kolei prezydent Andrzej Duda w programie "Sprawdzam" w TVN24 mówił, że rozumie desperację przedsiębiorców. Zaznaczył jednak, że nie aprobuje otwierania firm mimo obostrzeń.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W TVN24 GO

Ograniczenia z powodu koronawirusa

Wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin poinformował w piątek, że jego resort postuluje ponowne otwarcie galerii handlowych od 1 lutego. Jednocześnie zaznaczył, że na otwarcie pozostałych branż jest zdecydowanie za wcześnie.

Jarosław Gowin o otwarciu galerii handlowych
Jarosław Gowin o otwarciu galerii handlowychTVN24

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na początku ostatniego tygodnia stycznia będą podane informacje dotyczące obowiązujących w kolejnych tygodniach obostrzeń.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości