Wicepremier o terminie otwarcia galerii handlowych. Jest propozycja resortu rozwoju

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jarosław Gowin o otwarciu galerii handlowych
Jarosław Gowin o otwarciu galerii handlowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Jarosław Gowin o otwarciu galerii handlowych

Wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin poinformował, że jego resort postuluje ponowne otwarcie galerii handlowych od 1 lutego. Jednocześnie zaznaczył, że na otwarcie pozostałych branż jest zdecydowanie za wcześnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Postulujemy (jako resort rozwoju – red.), aby od 1 lutego przywrócić pełną dostępność handlu, mówiąc wprost otworzyć galerie handlowe. Jeżeli chodzi o kolejne branże, dzisiaj podejmowanie takiego zobowiązania było zdecydowanie przedwczesne – powiedział Jarosław Gowin.

Od 28 grudnia ubiegłego roku, początkowo do 17 stycznia 2021 roku, zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa – m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że na początku przyszłego tygodnia będą podane informacje dotyczące obowiązujących w kolejnych tygodniach obostrzeń.

Galerie handlowe "zamrożone"

Otwarcia obiektów handlowych od 1 lutego domaga się branża centrów handlowych. Z szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych wynika, że sklepy i usługodawcy działający w galeriach z powodu trzech lockdownów utracili około 30 mld zł przychodów.

"Wiosenne zamknięcia sklepów w galeriach przyniosły lukę w obrotach galerii na poziomie 17,5 mld zł, jesienny lockdown skutkował zmniejszeniem obrotów o 6 mld zł, a trwający obecnie zakaz działalności sklepów przynosi kolejne 6 mld zł strat" – wynika z szacunków PRCH.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Wojtek Jargiło/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości