TVN24 Biznes | Z kraju

Wracają godziny dla seniorów. Nie tylko w sklepach

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o godzinach dla seniorów
Mateusz Morawiecki o godzinach dla seniorówTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier Mateusz Morawiecki o godzinach dla seniorów

W sklepach, aptekach i drogeriach zostaną wprowadzone tak zwane godziny dla seniorów - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Osoby powyżej 60. roku życia będą mogły zrobić zakupy w godzinach 10-12.

W sobotę zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji związanej z epidemią COVID-19. Na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w sklepach, aptekach i drogeriach będą wprowadzone tak zwane godziny dla seniorów, dla osób powyżej 60. roku życia.

Rozwiązanie, podobnie jak wiosną, będzie obowiązywało w godzinach 10-12.

Premier przekazał, że zmiany wejdą w życie od najbliższego czwartku - 15 października.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Godziny dla seniorów

Godziny dla seniorów obowiązywały od początku kwietnia tego roku. W godzinach 10-12 zakupy w sklepach mogły robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Początkowo w rozporządzeniach nie wskazywano, w które dni tygodnia obowiązuje ograniczenie. Oznaczało to, że sklepy wprowadzały godziny obsługi osób powyżej 65. roku życia także w weekendy. Od 20 kwietnia tak zwane godziny dla seniorów obowiązywały od poniedziałku do piątku.

Rozwiązanie przestało jednak obowiązywać na początku maja. Rząd tłumaczył to licznymi postulatami likwidacji godzin dla seniorów. "W związku z licznymi postulatami w tym zakresie, zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in., że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego" - pisano w uzasadnieniu do projektu rządowego rozporządzenia.

O zmiany w godzinach dla seniorów apelowały organizacje branżowe. Wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński wskazywał, że "jest to rozwiązanie niepraktyczne, paraliżujące funkcjonowanie handlu, konfliktogenne, krytykowane przez klientów, pracowników handlu i nierzadko samych seniorów". W jego ocenie lepszym rozwiązaniem byłby priorytet dla seniorów.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości