TVN24 Biznes | Z kraju

Cztery osoby na torze, pojedynczo do jacuzzi. Wytyczne dla basenów, saun i solariów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier o łagodzeniu obostrzeń w sklepach, gastronomii, siłowniach i klubach fitness
Premier o łagodzeniu obostrzeń w sklepach, gastronomii, siłowniach i klubach fitnessTVN24
wideo 2/4
TVN24Premier o łagodzeniu obostrzeń w sklepach, gastronomii, siłowniach i klubach fitness

Limit osób w obiekcie, obowiązkowa dezynfekcja powierzchni oraz nadzór nad zajęciami grupowymi. To tylko niektóre wytyczne dotyczące działalności basenów, saun i solariów w nowej rzeczywistości. Placówki wznowią działalność od 6 czerwca.

Na stronie Ministerstwa Rozwoju opublikowano wytyczne dla basenów, saun i solariów.

Baseny

Właściciele basenów oraz saun będą mieli obowiązek zapewnić osobom zatrudnionym, niezależnie od podstawy zatrudnienia, rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk, a w przypadku obsługi (np. kasjerzy, osoby pracujące w szatni) zaleca się zaopatrzenie osób pracujących w bezpośrednim kontakcie z klientami w środki ochrony osobistej, takie jak przyłbice, maseczki, rękawiczki jednorazowe.

W przypadku basenów MR nakazuje zwrócenie szczególnej uwagi na kontrolę maksymalnej liczby użytkowników. W tym samym czasie z obiektu nie może korzystać więcej klientów, niż wynikałoby z 50 proc. maksymalnego obciążenia, z zastrzeżeniem, że nie może to być więcej niż 150 osób. Należy umieścić informację o maksymalnej liczbie użytkowników przy wejściu do obiektu, a z jednego toru mogą korzystać maksymalnie cztery osoby jednocześnie.

Niezbędne jest zachowanie 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika - poprzez zastosowanie widocznych wskazówek (np. naklejek na podłodze lub stojących znaków).

Obiekt powinien być wyposażony w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami. Klienci mają obowiązek dezynfekcji rąk przy wejściu na teren obiektu.

W przypadku małych niecek i jacuzzi, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, zaleca się korzystanie z nich pojedynczo lub w kilka osób wspólnie zamieszkujących. Jeśli nie prowadziło się w nich dezynfekcji związkami chloru, to zaleca się jej wprowadzenie.

Noszenie osłon ust i nosa jest obowiązkowe z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie - maskę zdejmujemy i zostawiamy z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli, należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w szatni.

Zajęcia grupowe, takie jak aerobik lub nauka pływania, muszą być nadzorowane. Istotne jest ograniczenie liczby osób w grupach, by umożliwić zachowanie wymaganych odległości między ćwiczącymi. Jeśli nie można spełnić tych warunków, to należy rozważyć rezygnację z organizacji zajęć do czasu, gdy będą mogły być dotrzymane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Sauny

W wytycznych ministerstwa znalazło się ograniczenie liczby osób korzystających w tym samym czasie z sauny do 50 proc. maksymalnej zajętości. Ponadto resort rekomenduje zamknięcie saun, które nie zapewniają temperatury wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Obowiązkowe jest korzystanie z saun boso, bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika (drzwi do sauny muszą pozostać zamknięte w celu utrzymania żądanej temperatury).

Solaria

"Salony solaryjne posiadają wyizolowane ścianami kabiny, w których znajdują się urządzenia solaryjne. Maksymalna liczba osób przebywająca jednocześnie na terenie solarium nie może przekraczać liczby kabin, wyłączając obsługę" - czytamy w wytycznych MR.

Wprowadzono ponadto zakaz używania suszarek nadmuchowych w łazienkach. Po wykonaniu usługi - opuszczeniu lokalu przez klienta oraz zakończeniu 3-minutowej wentylacji kabiny urządzenia opalającego - każdorazowo następuje dezynfekcja całego urządzenia oraz elementów kabiny dotykanych przez klienta. Salon trzeba myć wodą z detergentem lub dezynfekować pomieszczenia i powierzchnie w salonie co najmniej 2 razy na zmianę.

Pracownicy solariów mają obowiązek noszenia rękawiczek przy wykonywaniu usługi, noszenia przyłbic albo maseczek. Z kolei klienci mają obowiązek noszenia maseczek z wyłączeniem samej sesji opalania w zamkniętej kabinie solarium. Resort rekomenduje też nieużywanie telefonów komórkowych, z wyłączeniem dokonywania płatności.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości