Obowiązkowe maseczki mają zostać na dłużej. W dwóch miejscach

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Wiceminister zdrowia: jesteśmy w szczycie wiosennej fali koronawirusa (wypowiedź z 7 marca 2023)
Wiceminister zdrowia: jesteśmy w szczycie wiosennej fali koronawirusa (wypowiedź z 7 marca 2023)Program I Polskiego Radia
wideo 2/2
Program I Polskiego RadiaWiceminister zdrowia: jesteśmy w szczycie wiosennej fali koronawirusa

Rząd planuje przedłużyć do 30 kwietnia 2023 roku aktualne ograniczenia epidemiczne. Chodzi między innymi o obowiązkowe maseczki w aptekach i w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza na przykład szpitalach i przychodniach. Za przygotowanie projektu rozporządzenia w tej sprawie odpowiada Ministerstwo Zdrowia.

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Informacje w sprawie szykowanych regulacji zamieszczono w czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Projekt rozporządzenia ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym miesiącu.

Ograniczenia epidemiczne na dłużej?

Przedłużenie do 30 kwietnia 2023 roku obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów uzasadnione jest - jak wskazano - m.in. aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w warunkach szpitalnych, udzielanych osobom z COVID-19.

Jak dodano, za przedłużeniem przemawia też odnotowywana liczba zakażeń wirusem grypy, która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji.

Jako uzasadnienie wskazano również sytuację w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

W projekcie przewiduje się także wprowadzenie modyfikacji o charakterze porządkującym, wynikających ze zmiany podmiotu prowadzącego Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19. Z Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie na "jednostkę podległą ministrowi zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości