Ceny szczepionek na COVID-19. Firmy podały już stawki

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
Rzeczpospolita
Ceny szczepionek na COVID-19TVN24
wideo 2/5
TVN24Ceny szczepionek na COVID-19

Firma Moderna będzie sprzedawała rządom szczepionkę na koronawirusa w cenie 25-37 dolarów za jedną dawkę - powiedział prezes spółki Stephane Bancel w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Welt am Sonntag". "Rzeczpospolita" przedstawiła zestawienie, w którym porównuje, ile trzeba będzie zapłacić za szczepionki pozostałych firm.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Agencja Reutera donosi, że Komisja Europejska chce wynegocjować z Moderną cenę poniżej 25 dolarów za 1 dawkę. Bancel deklaruje, że negocjacje z UE wciąż trwają i są konstruktywne. Umowa o dostawach szczepionek może być gotowa w ciągu kilku dni" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Różne stawki

"Jak na razie spółka zobowiązała się dostarczyć 100 mln dawek do USA, 56 mln do Kanady, 50 mln do Wielkiej Brytanii i 4,5 mln do Szwajcarii. Moderna deklaruje, że może dostarczyć na rynek w 2021 r. od 500 mln do 1 mld szczepionek. Skuteczne szczepienie wymaga wstrzyknięcia dwóch dawek jednej osobie. Skuteczność szczepionki wynosi prawie 95 proc." - napisano.

Dziennik zwraca uwagę, że "tańsza będzie szczepionka opracowana przez koncern Pfizer i spółkę BioNTech".

"Rząd USA wynegocjował z nimi zakupy w cenie 19,5 USD za 1 dawkę. Unia Europejska zamówiła już 300 mln szczepionek (z czego 18 mln przypadnie Polsce), Japonia 120 mln a USA 100 mln. Szczepionka Pfizera i BioNTech jest skuteczna po przyjęciu dwóch dawek. Skuteczność wynosi 95 proc. Szczepionka ta musi być jednak przechowywana w temperaturze minus 70 do minus 80 stopni Celsjusza, gdy preparat Moderny można trzymać w temperaturze od plus 2 do plus 8 stopni (a przez pół roku w minus 20 stopniach)" - pisze dziennik.

"Rzeczpospolita" przypomina, że w poniedziałek koncern AstraZeneca ogłosił, że szczepionka na COVID-19 opracowana przez niego i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego osiągnęła w testach skuteczność wynoszącą średnio 70 proc. Z komunikatu tej firmy wynika jednak, że skuteczność można podnieść do 90 proc. dzięki zmniejszeniu pierwszej podawanej pacjentowi dawki preparatu o połowę.

"Może ona być przechowywana w zwykłej lodówce. W dotychczasowych umowach na dostawy wynegocjowano ceny wynoszące 3-4 dolary za dawkę. 400 mln dawek tej szczepionki ma trafić do Unii Europejskiej" - czytamy.

"Rzeczpospolita" zaznacza, że wciąż trwają testy trzeciej fazy szczepionki koncernu Johnson & Johnson, a swoją szczepionką Sputnik V chwali się Rosja.

Potencjalne szczepionki na COVID-19 - porównanie (Newsquawk/TVN24)tvn24.pl

CZYTAJ WIECEJ ---> CO WIEMY O SZCZEPIONKACH NA COVID-19?

Autor:mp

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock