TVN24 Biznes | Z kraju

Informują o wygranej, podszywają się pod rządową aplikację. Powrót złośliwej kampanii

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]Policja w Piasecznie
wideo 2/4
Policja w PiasecznieNagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]

CERT Polska ostrzega przed oszustami wysyłającymi wiadomości SMS o rzekomej wygranej w ramach Loterii Narodowego Programu Szczepień. Zagrożeni są użytkownicy telefonów z systemem operacyjnym Android.

Zespół CERT Polska w środę zamieścił wpis na Facebooku. Jak poinformowano, do zespołu trafiają zgłoszenia "odnośnie powrotu złośliwej kampanii podszywającej się pod aplikację mObywatel". Wskazano, że zagrożeni są użytkownicy telefonów z systemem operacyjnym Android.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus - loteria szczepionkowa

"Oszuści masowo wysyłają na losowe numery telefonów wiadomości SMS informujące o nagrodzie, którą rzekomo można odebrać po pobraniu fałszywej aplikacji mObywatel ze strony podlinkowanej w wiadomości" - poinformował zespół CERT Polska.

Jak wyjaśniono, w rzeczywistości aplikacja jest złośliwym trojanem bankowym z rodziny Cerberus. "Po instalacji takiej aplikacji oszuści mogą wykraść Wasze poufne dane, między innymi dane uwierzytelniające do bankowości mobilnej" - ostrzega zespół.

CERT Polska przypomina, że instalacja spoza sklepu Google Play zawsze niesie zwiększone ryzyko instalacji złośliwego oprogramowania. "Nie udzielajcie zgody na możliwość instalacji plików apk innym aplikacjom niż Google Play" - radzą przedstawiciele zespołu.

Przed nową kampanią oszustów ostrzega również dział cyfryzacji będący częścią Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. "Uwaga, ważne Nie dajcie się oszukać. Nigdy nie pobierajcie aplikacji #mObywatel z podejrzanych linków w wiadomościach lub SMSach, tylko z oficjalnych sklepów" - napisano we wpisie na Twitterze, który odnosi się do informacji zamieszczonej przez branżowy portal Niebezpiecznik.pl.

Loteria szczepionkowa - nagrody

Ostatnie losowanie w ramach Loterii Narodowego Programu Szczepień odbędzie się 6 października. W środę 22 września zaplanowano 11. losowanie tygodniowe, kolejne odbędzie się 6 października. W obu losowaniach do wygrania będzie pięć razy po 50 tys. zł i 60 hulajnóg elektrycznych.

Ostatniego dnia loterii odbędą się również losowania: miesięczne oraz finałowe. Do wygrania będą odpowiednio: dwa samochody Toyota Corolla oraz dwie nagrody po 100 tys. zł oraz dwie nagrody po 1 mln złotych każda, a także dwa samochody Toyota C-HR.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów, wszystkie nagrody w Loterii Narodowego Programu Szczepień są zwolnione od podatku dochodowego.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości