Rząd zapowiada nowe restrykcje. Jakie sklepy będą czynne od soboty?

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mateusz Morawiecki o działalności punktów usługowych
Mateusz Morawiecki o działalności punktów usługowychTVN24
wideo 2/5
TVN24Mateusz Morawiecki o działalności sklepów usługowych

Duża część sklepów w galeriach handlowych od najbliższej soboty będzie zamknięta - wynika z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd przewidział jednak kilka wyjątków. Sprawdzamy, które placówki będą czynne od 7 listopada.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń. Jedno z nich przewiduje ograniczenie działalności galerii handlowych. - Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy sklepów usługowych - powiedział szef rządu.

Zmiany mają wejść w życie od najbliższej soboty i będą obowiązywały co najmniej do 29 listopada.

Sklepy w galeriach handlowych

Więcej szczegółów przynosi grafika w sprawie "nowych zasad bezpieczeństwa" opublikowana w mediach społecznościowych. Jak czytamy w informacji udostępnionej przez kancelarię premiera, w galeriach handlowych otwarte pozostaną sklepy: z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługi.

Wynika z tego, że od soboty zamknięte zostaną m.in. sklepy obuwnicze, odzieżowe i ze sprzętem RTV/AGD.

Premier podczas konferencji prasowej był dopytywany o kwestię punktów usługowych. Mateusz Morawiecki wskazał, że kryteria zostaną dokładnie określone w rozporządzeniu, które ma ukazać się jutro do godziny 12.

- Generalnie czerpiemy tutaj z doświadczeń wiosennych. Po bardzo wnikliwej analizie, na tym etapie dopuszczamy jeszcze tego typu punkty usługowe. Podobnie jak te, które są zakładami usługowymi przy ulicach, jak zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, aczkolwiek w reżimie sanitarnym, który obowiązuje - powiedział szef rządu.

Dodał, że pozostaną one otwarte do czasu, kiedy "nie będziemy musieli ogłosić narodowej kwarantanny w zależności od tego, czy ten hamulec bezpieczeństwa, który dzisiaj wciskamy, będzie wystarczająco skuteczny".

Za sprawą nowych obostrzeń przestaną działać kina, także te w galeriach handlowych. Wcześniej zakazano stacjonarnej działalności restauracji i kawiarni. Dozwolona jest jedynie sprzedaż jedzenia na wynos i na dowóz. Mocno ograniczona została także działalność centrów fitness.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości