Handel w czasach koronawirusa. Limity na produkty, rękawiczki, osłony przy kasach


Płyny dezynfekujące, rękawiczki, zmiany godzin otwarcia placówek, ograniczenie ekspozycji produktów oraz limity na zakup artykułów. To tylko niektóre zmiany, które wprowadzono w sklepach oraz drogeriach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Ministerstwo Rozwoju w związku z epidemią koronawirusa przygotowało zalecenia między innymi dla sklepów spożywczych oraz drogerii. Postanowiliśmy sprawdzić, co się zmieniło w ich funkcjonowaniu oraz jakie zmiany zostaną wprowadzone w najbliższych czasie.

Godziny otwarcia

W związku z aktualną sytuacją Biedronka skróci godziny pracy sklepów w całym kraju. Sieć podała w komunikacie, że placówki będą otwarte dla klientów od godziny 8.00 do godziny 20.00. Zmiany będą wdrażane indywidualnie w każdej placówce, nie później jednak niż do 23 marca.

Na ograniczenie standardowych godzin funkcjonowania sklepów zdecydowała się również Żabka Polska. Będą one otwarte od godziny 7.00 do 22.00.

"Skrócenie godzin otwarcia placówek (potrwa - red.) do odwołania" – poinformowała firma w przesłanym nam stanowisku.

Płyny i komunikaty z głośników

Podstawowe zasady bezpieczeństwa za pomocą komunikatów głosowych przekazywane są w sklepach Lidl.

"Zachęcają do płatności bezgotówkowych oraz przestrzegania zasad wspierających bezpieczeństwo pracowników i klientów" - wyjaśniła Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

"Zachęcamy także do korzystania z kas samoobsługowych, kiedy jest to możliwe" – dodała.

Komunikaty głosowe wprowadzono również w sklepach Biedronka. Na klientów w strefach wejścia czekają podajniki z płynem dezynfekującym oraz nawilżane chusteczki przy sklepowych kasach.

Sieci przypominają również klientom o konieczności używania rękawiczek przy pakowaniu pieczywa.

Strefy bezpieczeństwa

Tymczasowe strefy bezpieczeństwa przy wykorzystaniu specjalnych taśm przy wszystkich stanowiskach kasowych wprowadzono w sklepach Polomarket. Strefy zmniejszają ryzyko nadmiernego zbliżania się do siebie klientów i pracowników.

W sieci trwa również montaż specjalnych przegród z tworzywa sztucznego, separujących kasjerów i klientów od siebie. Z kolei Lidl pracuje nad przezroczystymi osłonami pleksi ochraniającymi pracowników w strefie kas.

W sklepach E.Leclerc ograniczono ekspozycję produktów, które nie są zapakowane, takich jak pieczywo i wyroby cukiernicze.

Biedronka, żeby ułatwić zachowanie odstępu między kupującymi, wprowadzi oznaczenie odległości 1 metra na podłogach w strefie kas.

Maksymalna liczba klientów

To niejedyne zmiany dla klientów. Poszczególne sieci wprowadzają bowiem również ograniczenia co do liczby osób, które przebywają w jednym czasie na sali sprzedaży.

Sieci nie precyzują, ilu klientów może być w sklepie w tym samym czasie. Biedronka poinformowała jedynie w komunikacie, że pracownicy ochrony będą dbać o to, "by na sali sprzedaży przebywało jednocześnie nie więcej osób niż jest przewidziane dla danego sklepu, w zależności od jego powierzchni".

O wprowadzeniu ograniczeń liczby klientów obsługiwanych jednocześnie na sali sprzedaży poinformowała także sieć Polomarket. Żabka Polska podała, że wprowadziła instrukcję umożliwiającą franczyzobiorcom określanie liczby osób przebywających w jednym czasie w sklepie.

Na wprowadzenie odgórnego zalecenia nie zdecydowała się z kolei sieć E.Leclerc, ale sytuacja jest monitorowana. "Nie wprowadzono odgórnego zalecenia dla sklepów w tej kwestii i obecnie żadna z placówek nie wprowadza takiego ograniczenia na stałe. Osoby zarządzające poszczególnymi sklepami stale monitorują jednak sytuację na poziomie lokalnym i reagują, jeżeli zachodzi taka potrzeba"– wyjaśnia biuro prasowe E.Leclerc.

Zielone światło na ograniczanie liczby klientów w sklepie dostały również drogerie Rossmann. Sieć nie precyzuje jednak, ile to ma być osób. "Zdecydowaliśmy, że to personel sam musi zdecydować, jakie zmiany chciałby wprowadzić w danej drogerii" – wyjaśniła rzecznik prasowy spółki Rossmann Polska Agata Nowakowska.

Praca rotacyjna

Sieci nie zapominają przy tym o pracownikach. Lidl prowadzi wewnętrzną kampanię informacyjną skoncentrowaną na profilaktyce, nazwiązującą do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Aleksandra Robaszkiewicz zapewniła, że w każdym sklepie dostępne są środki do odkażania, płyny antybakteryjne oraz instrukcje prawidłowego mycia rąk.

Specjalne zasady bezpieczeństwa oraz akcje informacyjne dla pracowników wprowadzono również w E.Leclerc, Polomarket czy Hebe.

Biedronka przechodzi na pracę rotacyjną w sklepach. Oznacza to, że pracownicy zostaną podzieleni na dwie grupy, które w cyklu tygodniowym będą na zmianę wykonywać pracę w sklepie albo pozostaną w domu.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Sieć wprowadza także możliwość zwolnienia pracowników, którzy ukończyli 60 lat, z obowiązku świadczenia pracy. Zgodnie z zapewnieniami Biedronki, "pracownikom tym pensje będą wypłacane w normalnym wymiarze".

Sieć Rossmann zdecydowała o przekazaniu premii w wysokości 750 złotych dla osób pracujących od 16 marca do 15 kwietnia. Z kolei w drogeriach Hebe ograniczona została ilość pracy operacyjnej konsultantów w sklepach stacjonarnych.

Piotr Maciejewski z sieci Cosmedica poinformował, że kierownicy regionalni sieci aptek organizują opiekunki dla dzieci farmaceutów, którzy potrzebują takiego wsparcia.

Limity na produkty

Drogerie wprowadziły limity na niektóre produkty. "Jedna osoba może zakupić maksymalnie pięć sztuk produktów z wymienionych kategorii: żele antybakteryjne, mydła, żele pod prysznic, uzupełniacze do mydeł i żeli w płynie oraz produkty do higieny intymnej" – czytamy w przesłanym nam komunikacie Hebe.

Podobna decyzja zapadła również w sieci Rossmann. Agata Nowakowska wskazała, że w drogeriach wprowadzono limit zakupu w postaci trzech produktów w każdej kategorii. "Chcemy dać szansę wszystkim klientom nabycia potrzebnych im artykułów" – wyjaśniła. Rossmann zniósł również zaplanowaną w najbliższych dniach akcję promocyjną na produkty do makijażu.

Zarówno Hebe, jak i Rossmann zachęcają do robienia zakupów w swoich sklepach internetowych.

Apteki

Inaczej pracują również apteki. Sieć Cosmedica poinformowała, że od pierwszego tygodnia marca obowiązuje ograniczenie dotyczące liczby osób w aptece. "Każda z placówek została wyposażona w plakaty i instrukcje dotyczące zarówno liczby osób, które mogą przebywać jednocześnie wewnątrz placówki, oraz wytyczne dla osób oczekujących w kolejce przed apteką" – poinformował Piotr Maciejewski z firmy Cosmedica. W mniejszych placówkach w danym momencie może przebywać jeden klient.

Jak dodał, w wielu punktach dermokonsultantki zajmują się pilnowaniem liczby osób wchodzących oraz dezynfekcją dłoni klientów. Maciejewski zapewnił także, że sieć "zaopatrzyła swoich pracowników w maseczki ochronne stosowane bez limitów – zgodnie z zapotrzebowaniem, rękawiczki jednorazowe oraz płyny do dezynfekcji rąk".

W aptekach Ziko w ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o wpuszczaniu do aptek pacjentów pojedynczo. "W placówkach może przebywać maksymalnie tyle osób, ile okienek sprzedażowych jest w danym momencie otwartych. Są to więc średnio 2-3 osoby" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Wprowadzono również możliwość obsługi pacjentów przez okienko dyżuru, o czym decyduje indywidualnie kierownik apteki. W poniedziałek w aptekach Ziko rozpoczął się montaż osłon pleksi przy stanowiskach obsługi w aptekach. Dodatkowo farmaceuci obsługują pacjentów w rękawiczkach oraz maseczkach.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl