Handel w czasach koronawirusa. Limity na produkty, rękawiczki, osłony przy kasach


Płyny dezynfekujące, rękawiczki, zmiany godzin otwarcia placówek, ograniczenie ekspozycji produktów oraz limity na zakup artykułów. To tylko niektóre zmiany, które wprowadzono w sklepach oraz drogeriach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Ministerstwo Rozwoju w związku z epidemią koronawirusa przygotowało zalecenia między innymi dla sklepów spożywczych oraz drogerii. Postanowiliśmy sprawdzić, co się zmieniło w ich funkcjonowaniu oraz jakie zmiany zostaną wprowadzone w najbliższych czasie.

Godziny otwarcia

W związku z aktualną sytuacją Biedronka skróci godziny pracy sklepów w całym kraju. Sieć podała w komunikacie, że placówki będą otwarte dla klientów od godziny 8.00 do godziny 20.00. Zmiany będą wdrażane indywidualnie w każdej placówce, nie później jednak niż do 23 marca.

Na ograniczenie standardowych godzin funkcjonowania sklepów zdecydowała się również Żabka Polska. Będą one otwarte od godziny 7.00 do 22.00.

"Skrócenie godzin otwarcia placówek (potrwa - red.) do odwołania" – poinformowała firma w przesłanym nam stanowisku.

Płyny i komunikaty z głośników

Podstawowe zasady bezpieczeństwa za pomocą komunikatów głosowych przekazywane są w sklepach Lidl.

"Zachęcają do płatności bezgotówkowych oraz przestrzegania zasad wspierających bezpieczeństwo pracowników i klientów" - wyjaśniła Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

"Zachęcamy także do korzystania z kas samoobsługowych, kiedy jest to możliwe" – dodała.

Komunikaty głosowe wprowadzono również w sklepach Biedronka. Na klientów w strefach wejścia czekają podajniki z płynem dezynfekującym oraz nawilżane chusteczki przy sklepowych kasach.

Sieci przypominają również klientom o konieczności używania rękawiczek przy pakowaniu pieczywa.

Strefy bezpieczeństwa

Tymczasowe strefy bezpieczeństwa przy wykorzystaniu specjalnych taśm przy wszystkich stanowiskach kasowych wprowadzono w sklepach Polomarket. Strefy zmniejszają ryzyko nadmiernego zbliżania się do siebie klientów i pracowników.

W sieci trwa również montaż specjalnych przegród z tworzywa sztucznego, separujących kasjerów i klientów od siebie. Z kolei Lidl pracuje nad przezroczystymi osłonami pleksi ochraniającymi pracowników w strefie kas.

W sklepach E.Leclerc ograniczono ekspozycję produktów, które nie są zapakowane, takich jak pieczywo i wyroby cukiernicze.

Biedronka, żeby ułatwić zachowanie odstępu między kupującymi, wprowadzi oznaczenie odległości 1 metra na podłogach w strefie kas.

Maksymalna liczba klientów

To niejedyne zmiany dla klientów. Poszczególne sieci wprowadzają bowiem również ograniczenia co do liczby osób, które przebywają w jednym czasie na sali sprzedaży.

Sieci nie precyzują, ilu klientów może być w sklepie w tym samym czasie. Biedronka poinformowała jedynie w komunikacie, że pracownicy ochrony będą dbać o to, "by na sali sprzedaży przebywało jednocześnie nie więcej osób niż jest przewidziane dla danego sklepu, w zależności od jego powierzchni".

O wprowadzeniu ograniczeń liczby klientów obsługiwanych jednocześnie na sali sprzedaży poinformowała także sieć Polomarket. Żabka Polska podała, że wprowadziła instrukcję umożliwiającą franczyzobiorcom określanie liczby osób przebywających w jednym czasie w sklepie.

Na wprowadzenie odgórnego zalecenia nie zdecydowała się z kolei sieć E.Leclerc, ale sytuacja jest monitorowana. "Nie wprowadzono odgórnego zalecenia dla sklepów w tej kwestii i obecnie żadna z placówek nie wprowadza takiego ograniczenia na stałe. Osoby zarządzające poszczególnymi sklepami stale monitorują jednak sytuację na poziomie lokalnym i reagują, jeżeli zachodzi taka potrzeba"– wyjaśnia biuro prasowe E.Leclerc.

Zielone światło na ograniczanie liczby klientów w sklepie dostały również drogerie Rossmann. Sieć nie precyzuje jednak, ile to ma być osób. "Zdecydowaliśmy, że to personel sam musi zdecydować, jakie zmiany chciałby wprowadzić w danej drogerii" – wyjaśniła rzecznik prasowy spółki Rossmann Polska Agata Nowakowska.

Praca rotacyjna

Sieci nie zapominają przy tym o pracownikach. Lidl prowadzi wewnętrzną kampanię informacyjną skoncentrowaną na profilaktyce, nazwiązującą do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Aleksandra Robaszkiewicz zapewniła, że w każdym sklepie dostępne są środki do odkażania, płyny antybakteryjne oraz instrukcje prawidłowego mycia rąk.

Specjalne zasady bezpieczeństwa oraz akcje informacyjne dla pracowników wprowadzono również w E.Leclerc, Polomarket czy Hebe.

Biedronka przechodzi na pracę rotacyjną w sklepach. Oznacza to, że pracownicy zostaną podzieleni na dwie grupy, które w cyklu tygodniowym będą na zmianę wykonywać pracę w sklepie albo pozostaną w domu.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Sieć wprowadza także możliwość zwolnienia pracowników, którzy ukończyli 60 lat, z obowiązku świadczenia pracy. Zgodnie z zapewnieniami Biedronki, "pracownikom tym pensje będą wypłacane w normalnym wymiarze".

Sieć Rossmann zdecydowała o przekazaniu premii w wysokości 750 złotych dla osób pracujących od 16 marca do 15 kwietnia. Z kolei w drogeriach Hebe ograniczona została ilość pracy operacyjnej konsultantów w sklepach stacjonarnych.

Piotr Maciejewski z sieci Cosmedica poinformował, że kierownicy regionalni sieci aptek organizują opiekunki dla dzieci farmaceutów, którzy potrzebują takiego wsparcia.

Limity na produkty

Drogerie wprowadziły limity na niektóre produkty. "Jedna osoba może zakupić maksymalnie pięć sztuk produktów z wymienionych kategorii: żele antybakteryjne, mydła, żele pod prysznic, uzupełniacze do mydeł i żeli w płynie oraz produkty do higieny intymnej" – czytamy w przesłanym nam komunikacie Hebe.

Podobna decyzja zapadła również w sieci Rossmann. Agata Nowakowska wskazała, że w drogeriach wprowadzono limit zakupu w postaci trzech produktów w każdej kategorii. "Chcemy dać szansę wszystkim klientom nabycia potrzebnych im artykułów" – wyjaśniła. Rossmann zniósł również zaplanowaną w najbliższych dniach akcję promocyjną na produkty do makijażu.

Zarówno Hebe, jak i Rossmann zachęcają do robienia zakupów w swoich sklepach internetowych.

Apteki

Inaczej pracują również apteki. Sieć Cosmedica poinformowała, że od pierwszego tygodnia marca obowiązuje ograniczenie dotyczące liczby osób w aptece. "Każda z placówek została wyposażona w plakaty i instrukcje dotyczące zarówno liczby osób, które mogą przebywać jednocześnie wewnątrz placówki, oraz wytyczne dla osób oczekujących w kolejce przed apteką" – poinformował Piotr Maciejewski z firmy Cosmedica. W mniejszych placówkach w danym momencie może przebywać jeden klient.

Jak dodał, w wielu punktach dermokonsultantki zajmują się pilnowaniem liczby osób wchodzących oraz dezynfekcją dłoni klientów. Maciejewski zapewnił także, że sieć "zaopatrzyła swoich pracowników w maseczki ochronne stosowane bez limitów – zgodnie z zapotrzebowaniem, rękawiczki jednorazowe oraz płyny do dezynfekcji rąk".

W aptekach Ziko w ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o wpuszczaniu do aptek pacjentów pojedynczo. "W placówkach może przebywać maksymalnie tyle osób, ile okienek sprzedażowych jest w danym momencie otwartych. Są to więc średnio 2-3 osoby" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Wprowadzono również możliwość obsługi pacjentów przez okienko dyżuru, o czym decyduje indywidualnie kierownik apteki. W poniedziałek w aptekach Ziko rozpoczął się montaż osłon pleksi przy stanowiskach obsługi w aptekach. Dodatkowo farmaceuci obsługują pacjentów w rękawiczkach oraz maseczkach.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl