TVN24 Biznes | Z kraju

Miliardy na wsparcie firm. Bruksela zatwierdziła polskie programy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Morawiecki o pakiecie dla przedsiębiorców: mamy 1,5 miliona wnioskówTVP
wideo 2/4
TVPMorawiecki o pakiecie dla przedsiębiorców: mamy 1,5 miliona wniosków

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek jedenaście polskich programów pomocy publicznej o łącznym budżecie 7,8 miliarda euro, czyli równowartości 35,1 miliarda złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Jedenaście programów o łącznym budżecie 7,8 miliarda euro pozwoli Polsce wspierać firmy i osoby prowadzące działalność na własny rachunek w zaspokajaniu ich bezpośrednich potrzeb w zakresie płynności, zmniejszając w ten sposób ich obciążenia finansowe w obecnym kryzysie. Pomoże to przedsiębiorstwom zminimalizować straty ekonomiczne związane z kryzysem wywołanym przez koronawirusa i utrzymać miejsca pracy - powiedziała wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

Programy dla firm

W programach przewidziano wsparcie w formach: dotacji bezpośrednich, zaliczek zwrotnych, korzyści podatkowych i ulg w płatnościach, odroczeń płatności podatków oraz dopłat do wynagrodzeń pracowników.

Programy będą dostępne dla mikroprzedsiębiorstw (w tym osób prowadzących działalność na własny rachunek), małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych przedsiębiorstw borykających się z trudnościami gospodarczymi i niedoborem płynności w następstwie pandemii wywołanej przez koronawirusa. Oczekuje się, że skorzysta z nich około 2,5 miliona przedsiębiorstw, w tym 2 miliony osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Programy te mają zapewnić przedsiębiorstwom szczególnie dotkniętym skutkami pandemii dostateczną płynność, która pozwoli im zaspokoić pilne potrzeby kapitałowe i inwestycyjne. Umożliwi im to kontynuowanie działalności, rozpoczęcie inwestycji i utrzymanie zatrudnienia.

Programy zatwierdzono na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa, przyjętych przez Komisję Europejską 19 marca br. Komisja uznała, że polskie programy są z nimi zgodne.

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości