Dodatkowe pociągi na wakacje. Od niedzieli korekta kolejowego rozkładu jazdy

Z kraju

Shinkansen z długim "nosem". Najszybszy pociąg świata na testachJIJI PRESS/EPA/PAP
wideo 2/3

W niedzielę 9 czerwca zaczęła obowiązywać wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei. Pociągi dalekobieżne powrócą między innymi na modernizowaną linię z Warszawy do Poznania. Skróci się też czas podróży koleją na niektórych trasach.

Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe korekta rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywała do 31 sierpnia.

Dodatkowe pociągi

Na modernizowaną linię z Warszawy do Poznania powróciły pociągi dalekobieżne, a podróżni mogą już korzystać z nowych peronów w Kole i Koninie. Tą trasą będą jechały wszystkie ekspresy PKP Intercity oraz składy TLK Zielonogórzanin, IC Gałczyński, TLK Paderewski, IC Barbakan. Roboty na linii będą jeszcze kontynuowane. Pociągi pojadą po przebudowanej estakadzie w Gorzowie Wielkopolskim. Tym samym zakończy się komunikacja autobusowa w mieście na odcinku Gorzów Wielkopolski Wschodni - Gorzów Wielkopolski. Na Pomorzu w czerwcu planowany jest powrót pociągów na trasę z Miastka do Słupska. PKP PLK zapowiada, że na wakacje (od 22 czerwca) będzie bezpośredni dojazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego bez przesiadek do autobusów na modernizowanej linii Skawina - Sucha Beskidzka i Chabówka - Zakopane. Z kolei od 20 czerwca wrócą pociągi sezonowe ze Słupska do Ustki i z Lęborka do Łeby. Dolny Śląsk z woj. świętokrzyskim w piątki i niedziele połączy relacja Ostrowiec Świętokrzyski – Wrocław Główny. W soboty i niedziele uruchomione będą dwie pary pociągów na Słowację relacji Muszyna - Poprad-Tatry. Będą także nowe połączenia Kraków/Katowice - Zator. Od czerwcowej korekty rozkładu pociągi przyspieszą na odcinku Chybie - Sumina. Skróci to czas przejazdu z Żor do Rybnika o 7 min, a podróżni pojadą w weekendy z Wisły Głębce do Gliwic krócej o 10 min.

Nowe perony

W krakowskim węźle kolejowym trwają prace na moście, estakadzie w centrum miasta, zmieniają się stacje i przystanki. 9 czerwca otwarto peron nr 3 w Krzeszowicach, co zwiększy możliwości obsługi pociągów pasażerskich na trasie do Krakowa. Nowy przystanek - Rzeszów Zachodni od 9 czerwca zyskali mieszkańcy Rzeszowa i podróżujący koleją na trasie Ocice - Rzeszów. Na Pomorzu Zachodnim oddano po przebudowie perony na przystankach Czarne Małe, Rzęśnica i Suliszewo na trasie Szczecinek - Runowo Pomorskie. Z kolejnych wygodniejszych platform w Wiewiecku, Silnowie i Drawsku Pomorskim podróżni będą mogli skorzystać w czasie wakacji. W wakacyjnym rozkładzie jazdy na Dolnym Śląsku po blisko 10 latach pociągi pojadą po zmodernizowanych torach z Legnicy do Lubina. Czas przejazdu na linii wyniesie ok. 16 min, a z Lubina do Wrocławia ok. 1 h 15 min. Na trasę w ciągu doby wyjadą w sumie 24 pociągi. Na linii dla podróżnych przebudowane zostały perony na 5 stacjach i przystankach. Szczegółowe informacje na temat organizacji ruchu przekazują przewoźnicy, są także dostępne na portalpasazera.pl.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock