Z kraju

Kopacz: mamy bezrobocie najniższe od 14 lat. Premier chwali umowy o pracę

Z kraju


Na koniec czerwca stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 10,4 proc. - mówiła w Nowym Sączu premier Ewa Kopacz, "to po raz pierwszy tak niska stopa bezrobocia od roku 2001" - dodała. Jej zdaniem spadek bezrobocia jest możliwy m.in. dzięki takim firmom jak Newag SA, gdzie wszyscy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Premier powiedziała o bezrobociu podczas sobotniej wizyty w firmie Newag SA w Nowym Sączu. Podkreślała, że w ostatnich latach firma Newag SA odnotowuje bardzo szybki rozwój, "również pierwszy kwartał tego roku napawa optymizmem".

Kluczowe firmy

Mówiła, dlaczego postanowiła odwiedzić właśnie firmę Newag SA. - Jestem dumna z polskich firm, które po pierwsze produkują na polskich częściach, które produkują towar innowacyjny i bardzo wygodny, ale również wypełniający standardy europejskie - powiedziała. Dodała, że to firma, która ma "olbrzymią przyszłość, jeśli chodzi o tworzenie miejsc pracy, jeśli tylko będzie miała odpowiednie zamówienia". Mówiła, że w tej chwili Newag zatrudnia ok. 2 tys. osób, w tym wielu młodych ludzi po szkołach, najważniejsze jest jednak to, że "tu nie ma ani jednej umowy śmieciowej, wszyscy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę".

Polski produkt

- Ci, którzy zarządzają robią to dynamicznie, robią to z głową, z wielką pasją, nie licząc godzin - powiedziała Kopacz. - Bardzo dziękuję panie prezesie za taki nadzór i za to, że pięknie promuje pan polski produkt na świecie i w Europie - zwróciła się do prezesa Newagu Zbigniewa Konieczka. Prezes Konieczek zaznaczył, że Ewa Kopacz jest pierwszym premierem, który odwiedził ten zakład. Dodał, że jego firma może "zmienić polska kolej", jeśli tylko będą ogłaszane kolejne przetargi, o co zaapelował do szefowej rządu.

Wizyta premier

Premier Kopacz zwiedziła halę zakładu, na której montuje się nowoczesne składy taboru m.in. dla Kolei Mazowieckich, Kolei Małopolskich i Kolei Dolnośląskich. Szefowa rządu w towarzystwie prezesa Konieczka rozmawiała z pracownikami. Podkreślała, że jest wśród nich wielu młodych, a zarazem dobrze wyszkolonych fachowców. Sądecka firma produkująca tabor kolejowy istnieje od 1876 r. Wytwarza i modernizuje lokomotywy spalinowe oraz elektryczne dla przewoźników pasażerskich i cargo. Zatrudnia ponad 2 tysiące osób. Średnia wieku pracowników wynosi 36 lat.

Bezrobocie nadal spada. W czerwcu wyniosło 10,4 proc.
Bezrobocie nadal spada. W czerwcu wyniosło 10,4 proc.TVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości