Kaczyński dziewięć głosów, Jaceniuk siedem. Balcerowicz się odcina, Sowa publikuje wyniki

Z kraju

Łukasz Krajewski | Fakty Online09.09.2015 | Prezes Kaczyński Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. „Wracamy do normalności”

Przyznanie Jarosławowi Kaczyńskiemu nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy wywołało falę komentarzy w sieci. Do sprawy odniósł się także Leszek Balcerowicz, który był gościem Forum.W środę po południu w sieci znalazły się wyniki głosowania - ujawnił je Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego i członek rady programowej Forum. Okazuje się, że Jarosław Kaczyński wygrał tylko dwoma głosami. Kolejny w kolejce do tytułu był premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Jarosław Kaczyński odebrał nagrodę we wtorek wieczorem. - Mam nadzieję, że ta nagroda jest symptomem bardzo ważnej zmiany w Polsce - mówił polityk odbierając wyróżnienie, przyznane mu przez radę Forum.

W reakcji na to wydarzenie na portalach społecznościowych swoje oświadczenie zamieścił Leszek Balcerowicz, uczestnik Forum w Krynicy. "Znalazłem na Facebooku liczne głosy zdziwienia, a nawet oburzenia w związku z przyznaniem J. Kaczyńskiemu nagrody człowieka roku w Krynicy" - pisze profesor. I dodaje: "Uprzejmie informuję, że Forum Obywatelskiego Rozwoju - organizacja, którą założyłem w 2007 r. nie ma nic wspólnego z Forum Ekonomicznym w Krynicy. Nagroda została przyznana przez jury związane z Forum Ekonomicznym w Krynicy. Należy oczekiwać, że członkowie jury, którzy głosowali za przyznaniem nagrody Jarosławowi Kaczyńskiemu za zmiany, które wprowadza w Polsce, z dumą ujawnią swoje nazwisko. Tego samego można oczekiwać od głównego organizatora Forum w Krynicy Zygmunta Berdychowskiego".

Są wyniki

Wyniki głosowania na Człowieka Roku Forum w Krynicy opublikował na Twitterze marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Wynika z nich, że Jarosław Kaczyński zdobył 9 głosów jury, tylko o dwa więcej niż premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, który zdobył 7 głosów. Na trzecim miejscu znalazła się Reprezentacja Polski w siatkówce - 6 głosów. Dalej Herbert Wirth, prezes KGHM - także 6 głosów i Mirosław Wawrowski - 1 głos.

Wciąż jednak nie wiadomo, jak członkowie jury głosowali indywidualnie, bo nikt z organizatorów nie ujawnił tej informacji.

Nagroda

Rozpoczęte we wtorek jubileuszowe XXV Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju potrwa do czwartku. Motto tegorocznej konferencji brzmi "Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości". W sesji inauguracyjnej wzięli udział m.in. prezydenci Polski, Chorwacji i Macedonii. W środę udział w jednym z paneli zapowiedziała m.in. kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. W krynickim spotkaniu bierze udział ok. 3 tys. uczestników z 60 państw świata - ekonomistów, prezesów największych spółek, przedstawicieli rządów, parlamentów, naukowców, biznesmenów, dziennikarzy i działaczy organizacji pozarządowych. Podczas wtorkowej wieczornej gali wręczono także pozostałe nagrody Forum Ekonomicznego. Firmą Roku zostało Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych, w kategorii Nowa Kultura Nowej Europy wyróżniono historyka sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacka Purchlę, w kategorii organizacji pozarządowych nagrodzono Fundację Niepodległość. Nagrodę specjalną Forum otrzymał prezes PZU SA Andrzej Klesyk. Nagrody Forum Ekonomicznego przyznaje – według informacji na stronie internetowej organizatora - Rada Programowa Forum, której przewodniczy twórca tej imprezy Zygmunt Berdychowski. W skład Rady wchodzą m.in. politycy różnych opcji, naukowcy, ludzie mediów i biznesu. Forum jest inicjatywą Instytutu Wschodniego.

Jarosław Kaczyński został w Krynicy Człowiekiem Rokutvn24

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl