TVN24 Biznes | Z kraju

Opublikowano oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Oświadczenie Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej
Oświadczenie Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii PrzyłębskiejTVN24
wideo 2/4
TVN24Oświadczenie Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej

Opublikowano początkowo utajnione oświadczenie majątkowe prezes Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że Julia Przyłębska zgromadziła ponad 250 tysięcy złotych i 25 tysięcy euro oszczędności. Jest też właścicielką domu o powierzchni ponad 250 metrów kwadratowych z basenem. Ponadto Przyłębska spłaca trzy zobowiązania kredytowe i jest właścicielką skody fabii z 2015 roku. Prezes TK dołączyła do oświadczenia wyjaśnienia.

W środę na stronach Trybunału Konstytucyjnego opublikowano oświadczenia dziesięciu spośród 15 sędziów TK za 2021 rok. Zgodnie z ustawą Trybunał publikuje oświadczenia sędziów do 30 czerwca każdego roku. Wśród opublikowanych oświadczeń jest również to należące do prezes TK Julii Przyłębskiej.

Oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej

Jak czytamy, Julia Przyłębska ma oszczędności w wysokości 250 tys. zł oraz 25 tys. euro. Prezes Trybunału jest ponadto właścicielką domu o powierzchni powyżej 250 m2, położonego na działce o powierzchni 2001 m2. Na działce jest również basen i domek techniczny. Przyłębska wśród składników mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł wymieniła skodę fabię z 2015 roku.

Z oświadczenia prezes Trybunału Konstytucyjnego wynika, że spłaca ona trzy zobowiązania: kredyt hipoteczny w wysokości 237 tys. zł, a także dwa kredyty konsumpcyjne - odpowiednio na kwotę 25 tys. zł oraz 30 tys. zł.

Do oświadczenia dołączono również jego uzupełnienie. "W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi mojego majątku uzupełniająco wyjaśniam co następuje. Łączna powierzchnia zabudowy domu stanowi 256 m2 a łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 308 m2, bowiem w bryle budynku znajduje się garaż o powierzchni 51,21 m2. Na działce znajduje się basen oraz domek techniczny, w którym znajduje się oprzyrządowanie basenowe i pomieszczenie gospodarcze o łącznej powierzchni 18 m2" - czytamy w piśmie podpisanym przez Julię Przyłębską.

Prezes TK odniosła się także do kredytu. "(...) wyjaśniam, że (fragment zamazany - red.) udzielił nam kredytu hipotecznego w kwocie 1 100 000 złotych, który to kredyt został w większości spłacony w roku 2021 ze środków pochodzących ze sprzedaży domu w (fragment zamazany - red.). Do spłaty pozostało 237 000 złotych" - poinformowała Przyłębska.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JULII PRZYŁĘBSKIEJ

Zmiana zdania

Sprawa oświadczenia majątkowego prezes trybunału wywołała kontrowersje w kwietniu tego roku, gdy zostało ono utajnione. Choć ustawa o statusie sędziów trybunału mówi o obowiązku składania i publikowania rocznych oświadczeń majątkowych przez sędziów, pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska uznała, że składający się z ośmiu punktów artykuł poświęcony oświadczeniom majątkowym nie reguluje wystarczająco tej kwestii. Posługując się prawem o ustroju sądów powszechnych, Manowska utajniła oświadczenie Przyłębskiej. Wnioskowała o to sama Przyłębska.

Czytaj także: Manowska utajniła oświadczenie majątkowe Przyłębskiej. Wyjaśniamy "wytrych prawny"

Utajnienie oświadczenia Przyłębskiej, na podstawie dyskusyjnej interpretacji przepisów, wywołało falę komentarzy. Opozycja przez wiele dni przypominała rządzącej Zjednoczonej Prawicy, że gdy przystępowała do wprowadzania zmian w trybunale, Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa, głosiła potrzebę bezwzględnej jawności i potrzebę transparentności - jako naczelnej zasady działania sądów i trybunałów.

Po kilku dniach Julia Przyłębska złożyła wniosek do pierwszej prezes Sądu Najwyższego, aby odtajniła utajnione wcześniej oświadczenie majątkowe. Przyłębska zrobiła to, jak sama twierdzi, "w trosce o dobro Trybunału Konstytucyjnego oraz chcąc zapobiec dalszym oszczerstwom formułowanym zarówno pod adresem instytucji, jak i wobec niej".

Reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński przez wiele tygodni starał się otrzymać możliwość zapoznania się z odtajnionym oświadczeniem. Ostatecznie z Centrum Informacyjnego Sądu Najwyższego otrzymał odpowiedź, że "z uwagi na znaczną liczbę wniosków rozpatrywanych przez Referat dostępu do informacji publicznej SN oraz absencje pracowników" jego wniosek o udostępnienie oświadczenia Przyłębskiej będzie rozpatrywany dłużej, niż przewidują przepisy. Dokładnie - do 30 czerwca.

30 czerwca to ostatnia przewidziana przez prawo data publikacji oświadczeń majątkowych sędziów TK w Biuletynie Informacji Publicznej Trybunału.

OGLĄDAJ MATERIAŁ ARTURA WARCHOLIŃSKIEGO "STANDARDY JAWNOŚCI" W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości