Wicepremier zapowiada "pilną pomoc" dla gmin górskich

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Niedzielski: będę rekomendował, abyśmy w okresie świąt i ferii zostali w domu
Niedzielski: będę rekomendował, abyśmy w okresie świąt i ferii zostali w domuTVN24
wideo 2/5
TVN24Niedzielski: będę rekomendował, abyśmy w okresie świąt i ferii zostali w domu

Pracujemy nad pomocą nie tylko dla przedsiębiorców. W związku z ostatnią decyzją o praktycznym zamknięciu turystyki zimowej opracowujemy plan wsparcia dla gmin górskich i całych subregionów turystycznych - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin w poniedziałkowym wywiadzie dla "DGP".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Od 28 grudnia do 17 stycznia będą obowiązywać kolejne ograniczenia w związku z pandemią COVID-19. Zamknięte zostaną między innymi stoki narciarskie. To ogromny cios dla branży turystycznej, której znaczną część dochodów stanowią te uzyskane podczas sezonu zimowego.

W poniedziałkowej rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wicepremier Gowin obiecał "plan wsparcia dla subregionów turystycznych dotkniętych restrykcjami covidowymi".

Gowin odnosząc się do stwierdzenia, że rząd uruchomił kolejną tarczę, ale wciąż pojawia się wiele apeli o pomoc, powiedział: "Analizujemy kod po kodzie, uzgadniamy wszystko z Ministerstwem Finansów. Jeśli chodzi o branżę turystyczną i gastronomiczną, przygotowujemy nowe rozwiązania. W ostatniej ustawie covidowej wyposażyliśmy rząd w prawo rozszerzania bądź zawężania listy branż objętych pomocą w drodze rozporządzeń. Dlatego możemy na bieżąco reagować i uwzględniać możliwie dużo niuansów".

Wsparcie dla gmin górskich

Gowin powiedział, że rząd pracuje nad pomocą nie tylko dla przedsiębiorców. - W związku z ostatnią decyzją o praktycznym zamknięciu turystyki zimowej opracowujemy plan wsparcia dla gmin górskich i całych subregionów turystycznych. Mam na myśli Podhale, Sądecczyznę, Beskid Żywiecki i Sudety. W Krajowym planie odbudowy przygotowaliśmy kilka projektów szerokich inwestycji publicznych w turystykę, miejscowości uzdrowiskowe itp. W świetle ostatnich obostrzeń nie możemy jednak czekać, aż pojawią się fundusze unijne. Przygotowujemy pilną pomoc ze środków krajowych. Trafi ona do samorządów - powiedział wicepremier.

Dodał, że "z budżetu państwa chcemy pokryć inwestycje gminne lub powiatowe, dzięki czemu samorządy będą mogły zaoszczędzić środki i przesunąć je na pomoc dla przedsiębiorców". Zaznaczył, że z perspektywy ministerstwa nie da się wychwycić wszystkich przypadków, z perspektywy wójta, burmistrza czy starosty już tak. - Dlatego jestem entuzjastą zasad pomocniczości i samorządności. Im więcej władzy w samorządach, tym sprawniej funkcjonuje państwo - mówił Jarosław Gowin.

Dziennik zapytał, o jak dużych środkach mówi w kontekście pomocy dla gmin i regionów turystycznych. Gowin odpowiedział, że na pewno idących w setki milionów. - W skali całej turystyki pomoc sięga już kwot wielomiliardowych. Z samej pierwszej tarczy firmy turystyczne otrzymały 4–5 mld zł - powiedział.

Dopytywany, czy te pieniądze zostaną wydane w ramach liczącego 12 mld zł Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) czy poza nim, stwierdził: "Mamy wypracowany mechanizm dystrybucji środków w ramach RFIL. Moim zdaniem najprostszym rozwiązaniem byłoby powiększenie tej puli o pieniądze niezbędne na pomoc dla gmin turystycznych".

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości