Jacek Kurski zostaje w telewizji państwowej

Czabański: głosowanie nad odwołaniem Kurskiego
Czabański: głosowanie nad odwołaniem Kurskiego
tvn24
tvn24Czabański: głosowanie nad odwołaniem Kurskiego

Maciej Łopiński będzie pełnił obowiązki prezesa zarządu TVP S.A. zamiast dotychczasowego prezesa Jacka Kurskiego; na trzy miesiące zawieszona została Marzena Paczuska-Tętnik, członkini zarządu spółki - poinformowano na stronie telewizji. Nowy prezes podał również, że Kurski pozostanie w strukturach spółki i będzie doradcą zarządu TVP.

Łopiński od 2017 r. był przewodniczącym rady nadzorczej TVP. Podczas wtorkowej konferencji prasowej podziękował "członkom rady nadzorczej i Jackowi Kurskiemu, który przez ładnych parę lat kierował tą telewizją".

- Niełatwo było mi podjąć tę decyzję. Chciałem zaznaczyć, że to jest czasowe oddelegowanie z rady nadzorczej do pełnienia funkcji prezesa zarządu i ja je tak będę traktował - dodał.

Zanim rada nadzorcza przekazała stery w ręce Łopińskiego, podjęła uchwałę o zawieszeniu na 3 miesiące w obowiązkach Marzeny Paczuskiej-Tętnik, uważanej za człowieka prezydenta Dudy. Wnioskowali o to Jacek Kurski i członek zarządu Mateusz Matyszkowicz. Powód? Pismo do RN zacytował serwis wPolityce.pl. Według wnioskodawców Paczuska wykazywała się "brakiem kompetencji menedżerskich" i budowała swą pozycję zawodową "na demonstrowaniu utrzymywania doskonałych relacji i licznych kontaktów z Kancelarią Prezydenta".

Kurski zostaje

We wtorek okazało się także, że Kurski zostanie w TVP. Nowy zarząd ma zamiar zaproponować mu funkcję doradcy.

- Przygotowałem wielką mowę podsumowującą moje dokonania, ale w świetle zaproszenia przez prezesa Łopińskiego, żebym był doradcą zarządu myślę, że nie ma potrzeby, bo zostaję z państwem na pokładzie w skromnej roli doradcy zarządu, z którym będę się dzielił najlepszą swoją wiedzą - powiedział na konferencji prasowej Kurski.

Miliardy na media państwowe

Według nieoficjalnych doniesień odwołanie Kurskiego z funkcji prezesa TVP było warunkiem prezydenta, by podpisać ustawę przyznającą mediom państwowym niemal 2 miliardy złotych.

Andrzej Duda zrobił to w piątek późnym wieczorem. Kilka godzin wcześniej, Kurski w liście opublikowanym na Twitterze "oddał się do dyspozycji" głowy państwa. Jeszcze tego samego dnia szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zarządził korespondencyjne głosowanie nad odwołaniem Kurskiego. Uchwałę w tej sprawie poparło wszystkich pięciu członków RMN.

Autor: kris / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości