PGE EJ1 bez prezesa. Jacek Cichosz zrezygnował

Z kraju

PGEStanowisko prezesa PGE EJ1 Cichosz zajmował od czerwca 2014 roku

Jacek Cichosz, prezes PGE EJ1, 12 lipca br. złożył rezygnację ze stanowiska - poinformowała tvn24bis.pl Joanna Zając, rzeczniczka spółki nie podając jej przyczyn. PGE EJ1 to spółka celowa PGE, powołana do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Stanowisko prezesa PGE EJ1 Cichosz zajmował od czerwca 2014 roku. Wcześniej, bo od lutego tego samego roku był p.o. prezesa. Na stanowisku szefa PGE EJ 1 zastąpił Aleksandra Grada, ministra skarbu w pierwszym rządzie Donalda Tuska.

Odpowiedzialna za atom

PGE EJ 1 jest spółką Grupy Kapitałowej PGE, odpowiadającą za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Spółka odpowiada także za przeprowadzenie postępowania na wybór technologii przyszłej elektrowni jądrowej, a w przyszłości ma pełnić rolę jej operatora.

Spółka została zarejestrowana w styczniu 2010 roku. We wrześniu 2014 roku została podpisana umowa wspólników, na mocy której ENEA, KGHM Polska Miedź i TAURON Polska Energia odkupią od PGE Polskiej Grupy Energetycznej po 10 proc. (łącznie 30 proc.) udziałów w spółce PGE EJ1.

Cały koszt budowy elektrowni szacowany jest na 40-60 mld zł.

Lokalizacja

W lutym PGE EJ zrezygnowała z ulokowania elektrowni w Choczewie w woj. pomorskim. To jedna z trzech potencjalnych lokalizacji, jakie są brane pod uwagę. Pozostałe to Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) oraz Żarnowiec (gminy Gniewino i Krokowa) w woj. pomorskim.

"Analizy potwierdziły, że wymienione lokalizacje w największym stopniu spełniają kryteria, jakim powinna odpowiadać lokalizacja elektrowni jądrowej" - głosi opinia PGE EJ 1.

Spółka wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) z wnioskiem o objęcie procedurą oceny oddziaływania na środowisko wybranych lokalizacji i wydanie stosownej decyzji.

Warianty lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej:

Warianty lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowejtvn24bis.pl

Autor: ToL//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PGE