To jedna z największych inwestycji w historii wyjątkowych relacji polsko-amerykańskich - powiedział w rozmowie z TVN24 ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, odnosząc się do ogłoszonej właśnie nowej inwestycji Intela. Dodał, że amerykańscy przedsiębiorcy są szczególnie zainteresowani Polską.
Intel poinformował w piątek, że chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia. Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty we Wrocławiu podkreślił, że Intel przeprowadzi największą inwestycję typu greenfield w historii Polski. Greenfield oznacza, że inwestycja jest tworzona od zera.
Ambasador USA: jedna z największych inwestycji amerykańskich
- Ta dzisiejsza inwestycja jest jedną z największych w historii wyjątkowych relacji polsko-amerykańskich. Jej wartość to ponad 4 miliardy dolarów. Dotyczy to sektora półprzewodników, branży najbardziej technologicznie nowoczesnej, wyrafinowanej ze wszystkich. Była ogromna konkurencja, aby właśnie tutaj przyciągnąć te zakłady. Polska była najlepiej przygotowana, Polska ma ogromne doświadczenie w technologii. To w końcu kraj Mikołaja Kopernika i Marii Curie-Skłodowskiej - mówił ambasador USA.
Dodał, że "Intel dzięki tylko tym zakładom zwiększy swoje zatrudnienie w Polsce z dwóch do czterech tysięcy ludzi". - Intel dokonał też pewnego transferu technologii, aby tworzyć te chipy w Polsce i zarazem oczywiście inwestować w Polaków. Szefowie Intela mówili nam dzisiaj, że inwestują także w otoczenie, a zatem w rejon Wrocławia, środowiska akademickie. Nic nie może być lepszą inwestycją, według mnie, niż inwestycja w Polaków - mówił Mark Brzezinski. W języku polskim dodał, że Polacy to naród "lojalny, bardzo pracowity".
Biznes zainteresowany Polską
Zdaniem ambasadora amerykańskich inwestycji w Polsce może być więcej. - Polska jest na ustach wszystkich, naprawdę jest na topie. Wielu amerykańskich przedsiębiorców mówi mi, jak bardzo są zainteresowani Polską, inwestowaniem w Polaków. Widzą tutaj ogromną mobilizację, na przykład ze strony Polaków w obliczu niebezpieczeństwa, które płynie w związku z agresją rosyjską na Ukrainę. Widzą też nowoczesny kraj, z zaawansowaną technologicznie gospodarką - powiedział. Zwrócił uwagę, że obok zakładów Intela znajdują się zakłady innego dużego amerykańskiego koncernu - Pepsi.
O firmie Intel
Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. W UE zatrudnia ok. 10 tys. pracowników.
Źródło: TVN24