TVN24 Biznes | Z kraju

Banki zmieniają oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o nowych obligacjach
Mateusz Morawiecki o nowych obligacjachTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki o nowych obligacjach

Część banków - jak ING Bank Śląski, Alior Bank, Getin Noble Bank - wprowadziła podwyżki na lokatach i kontach oszczędnościowych. Inne - na przykład Pekao - pracują nad kolejnym podniesieniem oprocentowania. To reakcja na apel rządu o wyższe oprocentowanie depozytów.

Pod koniec kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki zaapelował do banków, by podniosły oprocentowanie lokat i depozytów. Premier pytany we wtorek o to, czy można liczyć na rozwiązanie ustawowe, jak np. powiązanie oprocentowania lokat ze stopą referencyjną NBP; w jaki sposób chce skłonić banki do podniesienia oprocentowania depozytów, odparł: - Poprzez perswazję.

Banki podnoszą oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych

- Od 28 kwietnia mamy promocję dla klientów indywidualnych i firm - wskazał Piotr Utrata z ING, pytany o podwyżki oprocentowania i lokat.

Przekazał, że dla klientów, którzy jeszcze z ING nie oszczędzają oprocentowanie wynosi 4 proc. przez 3 miesiące, dla kwot poniżej 200 tys. zł. Natomiast dla dotychczasowych klientów bank oferuje 4 proc. przez 3 miesiące, dla nowych środków do 200 tys. zł. Dodał, że podstawowa stawka oprocentowania dla kont oszczędnościowych wynosi 0,5 proc.

- W ofercie dla firm oprocentowanie dla nowych środków nie przekraczających salda 10 mln na rachunkach OKO dla firm wynosi 3,5 proc. Oprocentowanie standardowe nie ulega zmianie i wynosi 0,5 proc., co oznacza, że dla nowych środków wpłaconych w okresie promocji można uzyskać 4 proc. w skali roku - wskazał.

Decyzji o podniesieniu oprocentowania dla właścicieli lokat i kont oszczędnościowych nie podjął na razie PKO BP, który prowadzi w tej sprawie analizy.

Podwyżki oprocentowania lokat

Oprocentowanie depozytów podniósł Alior Bank, wprowadzając wyższe stawki dla właścicieli lokat i kont oszczędnościowych. Zgodnie z komunikatem na internetowej stronie banku "w związku z kolejnym wzrostem stóp procentowych NBP Alior Bank zdecydował się podwyższyć oprocentowanie kont oszczędnościowych oraz lokat na nowe środki dla klientów indywidualnych".

Na przykład stawką 5 proc. w skali roku objęto od 10 maja Lokatę na Nowe Środki na okres 365 dni. Zgodnie z informacją, w przypadku pozostałych okresów oprocentowanie wyniesie odpowiednio 4,5 proc. w skali roku na 182 dni oraz 4 proc. w skali roku na 92 dni" - przekazano. Od 4 maja br. bank podniósł oprocentowanie Konta Oszczędnościowego, które przy saldzie od 200 tys. zł (włącznie) wynosi 1 proc. w skali roku, a przy niższym niż 200 tys. zł – 0,75 proc. w skali roku.

- Oprocentowanie lokat uatrakcyjniliśmy w sobotę, a kont oszczędnościowych w poniedziałek - poinformował rzecznik prasowy Getin Noble Bank Artur Newecki.

Bank na lokacie (Lokata na Nowe Środki) proponuje oprocentowanie nawet do 5,5 proc. w skali roku. Z kolei dla Nowych środków na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym - do 5 proc. w skali roku. Zgodnie z informacją banku minimalna kwota lokaty z oprocentowaniem promocyjnym wynosi 5 tys. zł. Natomiast w nowej ofercie Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym promocyjne oprocentowanie w skali roku sięga 5 proc. dla kwoty do 400 tys. zł.

W najbliższych dniach nową ofertę depozytową przedstawi Pekao. - Po raz kolejny podniesiemy oprocentowanie lokat - przekazał we wtorek prezes Banku Pekao Leszek Skiba. Obserwujemy, że banki już rywalizują o gotówkę, np. oferując wyższe oprocentowanie depozytów - dodał.

Skiba przypomniał, że Pekao już w kwietniu informowało o pierwszej podwyżce oprocentowania depozytów. - Obecnie – w związku z utrzymującym się trendem inflacyjnym – pracujemy nad kolejnym podniesieniem oprocentowania lokat. Szczegóły przedstawimy w perspektywie najbliższych dni - przekazał.

Premier o nowych obligacjach oszczędnościowych

Podczas Impact'22 premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dwóch nowych rodzajów obligacji oszczędnościowych. - Będą to między innymi nowe jednoroczne obligacje z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej banku centralnego - powiedział Morawiecki.

Z prezentacji, jaka pojawiła się podczas wystąpienia premiera, wynika, że zostaną także zaoferowane obligacje dwuletnie z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. Szczegóły nowej oferty MF mają zostać zaprezentowane w trzeciej dekadzie maja, a papiery trafią do sprzedaży w czerwcu. 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu br. wzrosły rdr o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 2,0 proc.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w ubiegły czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Koledzy, przebudźcie się". Premier Mateusz Morawiecki na Impact'22
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości