Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z ubiegłym miesiącem inflacja wyniosła 0,2 procent.
Wcześniej, w szybkim szacunku, GUS podawał, że inflacja CPI w marcu wyniosła 4,9 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.
Inflacja w marcu 2025
W komunikacie podano, że w marcu 2025 ceny usług wzrosły o 6,4 proc. rdr, a towarów - o 4,4 proc. rdr.
Największy wzrost cen odnotowano w kategoriach: - użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii - o +10,9 proc. rdr, - edukacja - o +8,2 proc. rdr, - żywnośći i napoje bezalkoholowe - o +6,7 proc. rdr.
W dwóch kategoriach odnotowano spadek cen: - transport - o -3,6 proc. rdr, - odzież i obuwie - o -1,3 proc. rdr.
Komentarze ekonomistów
"Marcowa inflacja potwierdzona na 4,9 proc. r/r. Zamiast marcowego szczytu mieliśmy płaskowyż, a inflacja bazowa spadała w 1kw25 (w marcu ~3,6 proc.). Poprawiające się perspektywy inflacyjne to jeden z głównych powodów zwrotu w nastawieniu RPP, która już w maju może obniżyć stopy o 50pb." - stwierdzili ekonomiści ING Banku Śląskiego.
"Piątki z przodu w 2025 już najpewniej nie zobaczymy. Jednocześnie miesięczny wzrost cen został zrewidowany do 0,2 proc. z 0,1 proc. wg wstępnego szacunku. Inflacja usług spowolniła do 6,4 proc. r/r z 6,6 proc. r/r w lutym, a towarów przyspieszyła nieznacznie do 4,4 proc. r/r z 4,3 proc. r/r. Szacujemy, że inflacja bazowa powróciła do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP po raz pierwszy od połowy 2021" - czytamy natomiast w komentarzu analityków PKO BP.
Ekonomiści mBanku podkreślili, że "naprawdę nie ma praktycznego znaczenia dla prowadzenia polityki pieniężnej, czy inflacja jest 4,9%, czy 5%, czy 5,1% w szczycie".
"Grunt to znaczna rozbieżność z projekcjami RPP oraz to co siedzi w szczegółach, w rozpędzie inflacji. A tam wszystko opada" - wskazali.
Dodali też: "Jesteśmy ostatni do krytyki projekcji NBP. To projekcje, nie prognozy. Coś co pozwala oceniać skutki bieżącej polityki pieniężnej. Rozbieżność decyduje o tym, jak można myśleć o ponownym skalibrowaniu parametrów polityki pieniężnej tak, aby realizować cel".
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock