Tydzień w gospodarce. Co nas czeka?

Źródło:
PAP
Domański pytany o Glapińskiego. "Jestem w bardzo specyficznej sytuacji"
Domański pytany o Glapińskiego. "Jestem w bardzo specyficznej sytuacji"TVN24
wideo 2/8
Domański pytany o Glapińskiego. "Jestem w bardzo specyficznej sytuacji"TVN24

W tym tygodniu uwaga skupi się między innymi na decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), konferencji prezesa NBP w kontekście mocniejszego od oczekiwań spadku inflacji w grudniu, a do tego Sejm będzie procedował projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Na świecie ważny będzie odczyt inflacji CPI za grudzień ze Stanów Zjednoczonych i szereg danych makroekonomicznych z Europy. Publicznie głos zabiorą bankierzy centralni.

"Mimo niższej inflacji nie spodziewamy się znacznego przyspieszenia obniżek stóp procentowych. Bynajmniej nie zakładamy, że RPP mogłaby wykonać jakikolwiek ruch przed kolejną projekcją w marcu, co zakłada brak zmian stóp na najbliższym posiedzeniu. W bazowym scenariuszu zakładamy pierwszą obniżkę w IV kw. tego roku. W tym tygodniu istotny w kontekście ostatnich danych CPI będzie oczywiście ton prezesa NBP" - napisali w tygodniowym raporcie ekonomiści Santander BP.

Posiedzenie RPP

"Oczekujemy stabilizacji parametrów polityki pieniężnej do marca 2024 r. Rada Polityki Pieniężnej wyraźnie komunikuje postawę wait-and-see, aby ocenić trwałość procesu dezinflacji, skutki dotychczasowych obniżek stóp procentowych, a także perspektywy polityki fiskalnej. Szanse na obniżkę stóp procentowych pojawią się w marcu, kiedy RPP dysponować będzie nową projekcją makroekonomiczną" - prognozują ekonomiści Banku Millennium.

Ankietowani przed styczniowym posiedzeniem RPP przez PAP Biznes ekonomiści oczekują, że Rada powróci do obniżek stóp procentowych dopiero w drugiej połowie 2024 r. w ruchach po 25 pb. na kwartał, a do końca 2025 r. stopa referencyjna NBP spadnie do 4,25 proc.

Stopy procentowePAP

Rada Polityki Pieniężnej przedstawi swoją decyzję we wtorek, 9 stycznia. Najprawdopodobniej dzień później odbędzie się konferencja prezesa NBP, Adama Glapińskiego. Choć rynek nie spodziewa się zmiany parametrów polityki pieniężnej na styczniowym posiedzeniu Rady, to - w kontekście mocniejszego od oczekiwań spadku inflacji w grudniu - kluczowy może być wydźwięk konferencji po posiedzeniu RPP i sygnały ze strony prezesa Glapińskiego dotyczące kształtowania się stóp proc. w dalszej części roku.

Inflacja w grudniu

Według wstępnego szacunku GUS inflacja CPI w Polsce w grudniu obniżyła się do 6,1 proc. rdr z 6,6 proc. rdr w listopadzie. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 6,5 proc. rdr.

"Skala niespodzianki była duża, a jeśli spojrzymy na cały rok to inflacja zaskakiwała zdecydowanie częściej w dół (8 razy) niż w górę (2 razy). Suma niespodzianek w ostatnich dwunastu miesiącach to aż -2,8 pkt proc. Przyczyny niższych odczytów inflacyjnych były różne, a w grudniu były to akurat ceny żywności, które wzrosły jedynie o 0,2 proc. mdm. Wpływ suszy na ceny warzyw i owoców jest stosunkowo niewielki, za to widoczna jest korelacja cen żywności z opóźnionym indeksem cen FAO, który spadał od dłuższego czasu" - wskazują ekonomiści Santander BP.

Ich zdaniem, po głębokim spadku w I kw. 2024 r. inflacja ponownie wzrośnie i może zacząć zaskakiwać w górę.

"Po grudniowym odczycie nasza obniżona prognoza zakłada obecnie spadek dynamiki CPI do ok. 2,5-3 proc. rdr w marcu. Jest to pokłosie głównie wydłużenia tarcz antyinflacyjnych: obniżonego VAT na żywność oraz zamrożenia cen energii elektrycznej. Późniejsze ich odmrożenie doprowadzi finalnie do wyższych odczytów CPI (6-7 proc. rdr), tym bardziej, że jednoczesne wsparcie dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych w I kw. może opóźniać spadek inflacji bazowej (nasz szacunek na grudzień 6,8 proc. rdr)" - napisano w raporcie Santander BP.

Inflacja w grudniu 2023PAP

"Zakładamy, że dynamika zmian cen bazowych może pozostać podwyższona jeszcze przez kilka kwartałów wsparta m.in. przez ożywienie gospodarcze (nasza prognoza na 2024-25 r. blisko 4,5-5 proc. rdr tj. średnio ok. 0,4 proc. i 0,3 proc. mdm)" - dodano.

Sejm i budżet

Na ten tydzień zaplanowano drugie i trzecie posiedzenie Sejmu X kadencji, na którym posłowie procedować będą projekt ustawy budżetowej na 2024 r. Według wstępnego planu, w środę odbędzie się drugie czytanie projektu, a trzecie czytanie, czyli głosowanie, ma nastąpić w piątek. Senat ma zakończyć rozpatrywanie ustawy do 22 stycznia. Przewidziano, że budżet trafi do podpisu prezydenta 29 stycznia.

Pod koniec tygodnia inwestorzy poznają protokół z grudniowego posiedzenia RPP (czwartek) oraz dane o bilansie płatniczym (piątek).

Na krajowym rynku walutowym pierwszy tydzień roku przyniósł niewielką przecenę złotego, który stopniowo odrabiał straty w drugiej części tygodnia. Analitycy widzą jednak potencjał do dalszego umocnienia złotego.

EUR/PLN

"Zakładamy, że w perspektywie kolejnych tygodni, ale i całego półrocza jest potencjał od dalszego lekkiego umocnienia złotego. Spadek inflacji w USA czy słabe dane o produkcji w strefie euro będą działać w przeciwne strony, jeśli chodzi o wpływ na kurs EUR/USD, ale zasadniczo zakładamy względną stabilizację tej pary walut w krótkim terminie i wzrost w dłuższym, co też może sprzyjać złotemu" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Z kolei na rynku długu, po kilkunastu dniach wzrostów stóp rynkowych w kraju, koniec ubiegłego tygodnia przyniósł ich lekki spadek.

"Sprzyjać temu mógł niższy odczyt CPI. Jednak na rynkach bazowych rozpoczęła się korekta, wsparta m.in. przez wyższy odczyt inflacji z Niemiec czy lepsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku pracy. Naszym zdaniem może ona trochę potrwać, prawdopodobnie co najmniej do czwartkowych danych o inflacji w USA. To może podtrzymywać krajowe rentowności na względnie wysokim poziomie" - oceniają ekonomiści Santander BP.

"Wysoki popyt na ostatniej aukcji obligacji sugeruje jednak brak problemu z plasowaniem długu, co z kolei przy przekierowaniu uwagi rynku na spadek inflacji do bardzo niskich poziomów w I kw. może kierować rentowności w dół w perspektywie kolejnego miesiąca" - dodają.

Inflacja w USA

Z danych makroekonomicznych, kluczowy w rozpoczynającym się tygodniu będzie odczyt inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych, który zostanie opublikowany w czwartek. Dzień później inwestorzy poznają dane na temat cen producentów w USA. Inflacyjne odczyty zza Oceanu będą istotne w kontekście dalszego kształtowania się stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Stopniowe obniżanie się inflacji w ostatnich miesiącach podsyciło oczekiwania rynku, że Fed może zacząć obniżać stopy procentowe już w marcu.

W ostatnich tygodniach 2023 r. oczekiwania na szybkie luzowanie polityki pieniężnej w USA pomogło rosnąć amerykańskim indeksom giełdowym, jednak od początku 2024 r. inwestorzy są bardziej ostrożni i z uwagą przyglądają się wszelkim sygnałom dotyczącym możliwej ścieżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Tym bardziej, że piątkowy raport o zatrudnieniu w USA za grudzień osłabił nadzieje na szybkie luzowanie.

Według Departamentu Pracy USA liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła w grudniu o 216 tys., podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 175 tys. Z drugiej strony, wskaźnik ISM dla aktywności w usługach w USA spadł w grudniu do 50,6 pkt. z 52,7 pkt. w poprzednim miesiącu.

W kontekście polityki monetarnej istotne w tym tygodniu będą wystąpienia przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W najbliższych dniach głos planują zabrać szef Fed z Atlanty, Raphael Bostic (poniedziałek), członek zarządu Fed, Michael S. Barr (wtorek) i szef Fed z Nowego Jorku, John Williams (środa).

Dane z Europy

W Europie kluczowe będą liczne dane z gospodarki realnej - w tym o zamówieniach w przemyśle i produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej z największych gospodarek a także o bilansach handlowych. W poniedziałek zostaną opublikowane indeksy koniunktury ze strefy euro.

Obok danych makro, w najbliższych dniach kluczowe dla inwestorów będą wyniki finansowe największych spółek. W tym tygodniu główne amerykańskie banki rozpoczną sezon wyników finansowych - JPMorgan Chase, Bank of America i Citigroup planują przedstawić w piątek wyniki za czwarty kwartał i za cały rok. Analitycy oczekują, że zyski spółek z S&P500 wzrosną w 2024 r. o 11 proc., po wzroście o zaledwie 3 proc. w 2023 r. - zgodnie z danymi LSEG cytowanymi przez agencję Reuters.

Geopolityka

W centrum uwagi inwestorów pozostaje też geopolityka. Na rynku utrzymują się obawy dotyczące żeglugi na Morzu Czerwonym po tym, jak rebelianci Huti z Jemenu oświadczyli w czwartek, że obrali za cel kolejny kontenerowiec. We wspólnym oświadczeniu władze USA i państw koalicji zaangażowanej w ochronę ruchu statków w regionie ostrzegały, że jemeńscy rebelianci Huti poniosą konsekwencje, jeśli w dalszym ciągu będą zagrażać statkom handlowym przepływającym przez Morze Czerwone. To reakcja na trwające od tygodni ataki wspieranej przez Iran organizacji na statki w okolicy cieśniny Bab al-Mandab.

Departament Stanu USA poinformował, że sekretarz stanu USA Antony Blinken ma udać się w czwartek na Bliski Wschód, aby spędzić tam tydzień w celach dyplomatycznych. To będzie czwarta wizyta Blinkena w regionie od czasu ataku Hamasu na Izrael 7 października.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Od 1 lipca cena gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny spadnie o 14,8 procent, z 239,65 złotych za megawatogodzinę do 204,26 za megawatogodzinę - poinformował w czwartek prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Według szacunków URE rachunki w zależności od zużycia gazu spadną o 8-11 proc.

Cena gazu w dół o prawie 15 procent

Cena gazu w dół o prawie 15 procent

Źródło:
PAP

Większość ludzi zaczyna oszczędzać na emeryturę wraz z rozpoczęciem swojej kariery zawodowej. Czasem podejmujemy dodatkowe kroki w tym zakresie nieco później, gdy nasza sytuacja finansowa się ustabilizuje. Tymczasem nowy rząd Niemiec zaproponował program, w którym oszczędzać na emeryturę zaczną już sześciolatki.

Sześciolatki mogą wkrótce zacząć oszczędzać na emeryturę

Sześciolatki mogą wkrótce zacząć oszczędzać na emeryturę

Źródło:
CNBC

- Pierwsze przetargi dwudziestu działek odbyły się w ubiegłym tygodniu. Nabywca będzie mieć ziemię za połowę ceny - mówi w rozmowie z tvn24.pl Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Chodzi o program "Działki budowlane dla młodych". Prezydent miasta Czesław Renkiewicz dodaje, że "za moment" ogłoszony zostanie "przetarg na sprzedaż kolejnych".

Nie chcą by młodzi się wyprowadzali. Sprzedają im działki z ogromnym upustem

Nie chcą by młodzi się wyprowadzali. Sprzedają im działki z ogromnym upustem

Źródło:
tvn24.pl

Według doktora Tomasza Barcińskiego z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk przyszłość eksploracji przestrzeni kosmicznej w dużej mierze będzie należeć do robotów. Maszyny te będą realizować szeroki zakres zadań - od prostych czynności porządkowych po prowadzenie zaawansowanych eksperymentów naukowych.

Mają zastąpić ludzi i szukać "złóż pod regolitem"

Mają zastąpić ludzi i szukać "złóż pod regolitem"

Źródło:
PAP

Utrwalają się tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC wskazuje, że pomimo poprawiającej się sytuacji są też słabe strony. - Najdotkliwsza zapaść panuje w przemyśle odzieżowym i tekstylnym - podkreśla autorka raportu Maria Drozdowicz.

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Źródło:
PAP

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczął postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego nowego lotniska. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad pięć miliardów złotych.

Największy taki przetarg w tym roku

Największy taki przetarg w tym roku

Źródło:
PAP

Inwestorzy pozytywnie reagują na decyzję amerykańskiego sądu, który uznał cła nałożone przez prezydenta Donalda Trumpa za nielegalne. Analitycy oceniają, że jest to "ogromna ulga dla rynków akcji i poważny cios dla administracji Trumpa". Dodają jednak, że niepewność pozostaje.

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

Źródło:
PAP

Administracja Trumpa nakazała niektórym amerykańskim firmom wstrzymanie sprzedaży do Chin oprogramowania wykorzystywanego do projektowania półprzewodników - poinformował w środę "Financial Times".

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Źródło:
CNN

Notowania ropy naftowej gwałtownie rosną po decyzji amerykańskiego sądu federalnego w sprawie ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Źródło:
PAP

Amerykański Sąd do spraw Handlu Międzynarodowego zablokował większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa. W orzeczeniu stwierdzono, że prezydent USA przekroczył swoje uprawnienia - podał Reuters.

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Kuchnia to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wybór wakacyjnych kierunków. Dla wielu podróżników lokalne smaki stały się równie kuszące jak sztuka, architektura czy przyroda. Gdzie warto się wybrać, jeśli chcemy uniknąć najbardziej zatłoczonych miejsc?

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Źródło:
PAP

Arabia Saudyjska podwoiła kary finansowe za pielgrzymkę do Mekki (hadżdżu) bez zezwolenia. Grzywna dla pielgrzymów przekracza pięć tysięcy dolarów, a organizatorom nielegalnych wyjazdów grozi kara 27 tysięcy dolarów - podał Bloomberg.

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Źródło:
PAP

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP