Tydzień w gospodarce. Co nas czeka?

Źródło:
PAP
Domański pytany o Glapińskiego. "Jestem w bardzo specyficznej sytuacji"
Domański pytany o Glapińskiego. "Jestem w bardzo specyficznej sytuacji"TVN24
wideo 2/8
Domański pytany o Glapińskiego. "Jestem w bardzo specyficznej sytuacji"TVN24

W tym tygodniu uwaga skupi się między innymi na decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), konferencji prezesa NBP w kontekście mocniejszego od oczekiwań spadku inflacji w grudniu, a do tego Sejm będzie procedował projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Na świecie ważny będzie odczyt inflacji CPI za grudzień ze Stanów Zjednoczonych i szereg danych makroekonomicznych z Europy. Publicznie głos zabiorą bankierzy centralni.

"Mimo niższej inflacji nie spodziewamy się znacznego przyspieszenia obniżek stóp procentowych. Bynajmniej nie zakładamy, że RPP mogłaby wykonać jakikolwiek ruch przed kolejną projekcją w marcu, co zakłada brak zmian stóp na najbliższym posiedzeniu. W bazowym scenariuszu zakładamy pierwszą obniżkę w IV kw. tego roku. W tym tygodniu istotny w kontekście ostatnich danych CPI będzie oczywiście ton prezesa NBP" - napisali w tygodniowym raporcie ekonomiści Santander BP.

Posiedzenie RPP

"Oczekujemy stabilizacji parametrów polityki pieniężnej do marca 2024 r. Rada Polityki Pieniężnej wyraźnie komunikuje postawę wait-and-see, aby ocenić trwałość procesu dezinflacji, skutki dotychczasowych obniżek stóp procentowych, a także perspektywy polityki fiskalnej. Szanse na obniżkę stóp procentowych pojawią się w marcu, kiedy RPP dysponować będzie nową projekcją makroekonomiczną" - prognozują ekonomiści Banku Millennium.

Ankietowani przed styczniowym posiedzeniem RPP przez PAP Biznes ekonomiści oczekują, że Rada powróci do obniżek stóp procentowych dopiero w drugiej połowie 2024 r. w ruchach po 25 pb. na kwartał, a do końca 2025 r. stopa referencyjna NBP spadnie do 4,25 proc.

Stopy procentowePAP

Rada Polityki Pieniężnej przedstawi swoją decyzję we wtorek, 9 stycznia. Najprawdopodobniej dzień później odbędzie się konferencja prezesa NBP, Adama Glapińskiego. Choć rynek nie spodziewa się zmiany parametrów polityki pieniężnej na styczniowym posiedzeniu Rady, to - w kontekście mocniejszego od oczekiwań spadku inflacji w grudniu - kluczowy może być wydźwięk konferencji po posiedzeniu RPP i sygnały ze strony prezesa Glapińskiego dotyczące kształtowania się stóp proc. w dalszej części roku.

Inflacja w grudniu

Według wstępnego szacunku GUS inflacja CPI w Polsce w grudniu obniżyła się do 6,1 proc. rdr z 6,6 proc. rdr w listopadzie. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 6,5 proc. rdr.

"Skala niespodzianki była duża, a jeśli spojrzymy na cały rok to inflacja zaskakiwała zdecydowanie częściej w dół (8 razy) niż w górę (2 razy). Suma niespodzianek w ostatnich dwunastu miesiącach to aż -2,8 pkt proc. Przyczyny niższych odczytów inflacyjnych były różne, a w grudniu były to akurat ceny żywności, które wzrosły jedynie o 0,2 proc. mdm. Wpływ suszy na ceny warzyw i owoców jest stosunkowo niewielki, za to widoczna jest korelacja cen żywności z opóźnionym indeksem cen FAO, który spadał od dłuższego czasu" - wskazują ekonomiści Santander BP.

Ich zdaniem, po głębokim spadku w I kw. 2024 r. inflacja ponownie wzrośnie i może zacząć zaskakiwać w górę.

"Po grudniowym odczycie nasza obniżona prognoza zakłada obecnie spadek dynamiki CPI do ok. 2,5-3 proc. rdr w marcu. Jest to pokłosie głównie wydłużenia tarcz antyinflacyjnych: obniżonego VAT na żywność oraz zamrożenia cen energii elektrycznej. Późniejsze ich odmrożenie doprowadzi finalnie do wyższych odczytów CPI (6-7 proc. rdr), tym bardziej, że jednoczesne wsparcie dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych w I kw. może opóźniać spadek inflacji bazowej (nasz szacunek na grudzień 6,8 proc. rdr)" - napisano w raporcie Santander BP.

Inflacja w grudniu 2023PAP

"Zakładamy, że dynamika zmian cen bazowych może pozostać podwyższona jeszcze przez kilka kwartałów wsparta m.in. przez ożywienie gospodarcze (nasza prognoza na 2024-25 r. blisko 4,5-5 proc. rdr tj. średnio ok. 0,4 proc. i 0,3 proc. mdm)" - dodano.

Sejm i budżet

Na ten tydzień zaplanowano drugie i trzecie posiedzenie Sejmu X kadencji, na którym posłowie procedować będą projekt ustawy budżetowej na 2024 r. Według wstępnego planu, w środę odbędzie się drugie czytanie projektu, a trzecie czytanie, czyli głosowanie, ma nastąpić w piątek. Senat ma zakończyć rozpatrywanie ustawy do 22 stycznia. Przewidziano, że budżet trafi do podpisu prezydenta 29 stycznia.

Pod koniec tygodnia inwestorzy poznają protokół z grudniowego posiedzenia RPP (czwartek) oraz dane o bilansie płatniczym (piątek).

Na krajowym rynku walutowym pierwszy tydzień roku przyniósł niewielką przecenę złotego, który stopniowo odrabiał straty w drugiej części tygodnia. Analitycy widzą jednak potencjał do dalszego umocnienia złotego.

EUR/PLN

"Zakładamy, że w perspektywie kolejnych tygodni, ale i całego półrocza jest potencjał od dalszego lekkiego umocnienia złotego. Spadek inflacji w USA czy słabe dane o produkcji w strefie euro będą działać w przeciwne strony, jeśli chodzi o wpływ na kurs EUR/USD, ale zasadniczo zakładamy względną stabilizację tej pary walut w krótkim terminie i wzrost w dłuższym, co też może sprzyjać złotemu" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Z kolei na rynku długu, po kilkunastu dniach wzrostów stóp rynkowych w kraju, koniec ubiegłego tygodnia przyniósł ich lekki spadek.

"Sprzyjać temu mógł niższy odczyt CPI. Jednak na rynkach bazowych rozpoczęła się korekta, wsparta m.in. przez wyższy odczyt inflacji z Niemiec czy lepsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku pracy. Naszym zdaniem może ona trochę potrwać, prawdopodobnie co najmniej do czwartkowych danych o inflacji w USA. To może podtrzymywać krajowe rentowności na względnie wysokim poziomie" - oceniają ekonomiści Santander BP.

"Wysoki popyt na ostatniej aukcji obligacji sugeruje jednak brak problemu z plasowaniem długu, co z kolei przy przekierowaniu uwagi rynku na spadek inflacji do bardzo niskich poziomów w I kw. może kierować rentowności w dół w perspektywie kolejnego miesiąca" - dodają.

Inflacja w USA

Z danych makroekonomicznych, kluczowy w rozpoczynającym się tygodniu będzie odczyt inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych, który zostanie opublikowany w czwartek. Dzień później inwestorzy poznają dane na temat cen producentów w USA. Inflacyjne odczyty zza Oceanu będą istotne w kontekście dalszego kształtowania się stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Stopniowe obniżanie się inflacji w ostatnich miesiącach podsyciło oczekiwania rynku, że Fed może zacząć obniżać stopy procentowe już w marcu.

W ostatnich tygodniach 2023 r. oczekiwania na szybkie luzowanie polityki pieniężnej w USA pomogło rosnąć amerykańskim indeksom giełdowym, jednak od początku 2024 r. inwestorzy są bardziej ostrożni i z uwagą przyglądają się wszelkim sygnałom dotyczącym możliwej ścieżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Tym bardziej, że piątkowy raport o zatrudnieniu w USA za grudzień osłabił nadzieje na szybkie luzowanie.

Według Departamentu Pracy USA liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła w grudniu o 216 tys., podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 175 tys. Z drugiej strony, wskaźnik ISM dla aktywności w usługach w USA spadł w grudniu do 50,6 pkt. z 52,7 pkt. w poprzednim miesiącu.

W kontekście polityki monetarnej istotne w tym tygodniu będą wystąpienia przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W najbliższych dniach głos planują zabrać szef Fed z Atlanty, Raphael Bostic (poniedziałek), członek zarządu Fed, Michael S. Barr (wtorek) i szef Fed z Nowego Jorku, John Williams (środa).

Dane z Europy

W Europie kluczowe będą liczne dane z gospodarki realnej - w tym o zamówieniach w przemyśle i produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej z największych gospodarek a także o bilansach handlowych. W poniedziałek zostaną opublikowane indeksy koniunktury ze strefy euro.

Obok danych makro, w najbliższych dniach kluczowe dla inwestorów będą wyniki finansowe największych spółek. W tym tygodniu główne amerykańskie banki rozpoczną sezon wyników finansowych - JPMorgan Chase, Bank of America i Citigroup planują przedstawić w piątek wyniki za czwarty kwartał i za cały rok. Analitycy oczekują, że zyski spółek z S&P500 wzrosną w 2024 r. o 11 proc., po wzroście o zaledwie 3 proc. w 2023 r. - zgodnie z danymi LSEG cytowanymi przez agencję Reuters.

Geopolityka

W centrum uwagi inwestorów pozostaje też geopolityka. Na rynku utrzymują się obawy dotyczące żeglugi na Morzu Czerwonym po tym, jak rebelianci Huti z Jemenu oświadczyli w czwartek, że obrali za cel kolejny kontenerowiec. We wspólnym oświadczeniu władze USA i państw koalicji zaangażowanej w ochronę ruchu statków w regionie ostrzegały, że jemeńscy rebelianci Huti poniosą konsekwencje, jeśli w dalszym ciągu będą zagrażać statkom handlowym przepływającym przez Morze Czerwone. To reakcja na trwające od tygodni ataki wspieranej przez Iran organizacji na statki w okolicy cieśniny Bab al-Mandab.

Departament Stanu USA poinformował, że sekretarz stanu USA Antony Blinken ma udać się w czwartek na Bliski Wschód, aby spędzić tam tydzień w celach dyplomatycznych. To będzie czwarta wizyta Blinkena w regionie od czasu ataku Hamasu na Izrael 7 października.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

W kwietniu 2025 roku sektor pozabankowy odnotował ponad 17-procentowy wzrost liczby udzielonych kredytów gotówkowych - wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej. Dynamicznie, bo o 21,3 procent, wzrosła także liczba pożyczek ratalnych.

Życie na kredycie Polaków. Coraz częściej ratujemy budżety chwilówkami

Życie na kredycie Polaków. Coraz częściej ratujemy budżety chwilówkami

Źródło:
PAP

Citi Handlowy zawarł z VeloBankiem warunkową umowę sprzedaży swojej części detalicznej - podano w komunikacie. Finalizacja ma nastąpić w połowie 2026 roku. Klienci detaliczni Citi Handlowego zostaną klientami VeloBanku. Bank przejmie też około 1650 pracowników. Jest reakcja giełdy na te doniesienia.

Bank sprzedaje część detaliczną. Jest reakcja rynku

Bank sprzedaje część detaliczną. Jest reakcja rynku

Źródło:
PAP

Jeśli rząd Donalda Tuska chce zapewnić zwycięstwo swojemu kandydatowi, musi zdobyć przychylność przedsiębiorców - pisze agencja Bloomberg. Podkreśla, że to właśnie biznesmeni, którzy wcześniej poparli Sławomira Mentzena, mogą odegrać decydującą rolę w drugiej turze.

Mogą zadecydować o wyniku wyborów. "Są wielką szansą"

Mogą zadecydować o wyniku wyborów. "Są wielką szansą"

Źródło:
PAP

Planowane zwolnienia grupowe dotyczą około 74,5 tysiąca osób - przekazał resort pracy. Dodał, że za 86 procent zgłoszeń odpowiada jeden pracodawca. - To temat, który budzi emocje - stwierdził w rozmowie z TVN24+ Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnił też, jaki wpływ na rynek pracy mają zwolnienia grupowe.

To tu jest 86 procent wszystkich zwolnień grupowych w kraju

To tu jest 86 procent wszystkich zwolnień grupowych w kraju

Źródło:
TVN24+

Po doniesieniach medialnych o zakupie mieszkania przez Karola Nawrockiego pojawiła się możliwość uporządkowania kwestii umów dożywocia. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi obecnie analizę tej sprawy - informuje w środę 'Dziennik Gazeta Prawna'

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Źródło:
PAP

We wtorek brazylijscy prokuratorzy pozwali chińskiego producenta samochodów BYD, oskarżając go o odpowiedzialność za handel ludźmi i warunki przypominające niewolnictwo przy budowie fabryki w stanie Bahia - podał portal stacji CNN.

"Warunki przypominające niewolnictwo". Chiński gigant pozwany

"Warunki przypominające niewolnictwo". Chiński gigant pozwany

Źródło:
CNN

Polacy polują na promocje rzadziej od Niemców i Francuzów, ale w czasach inflacji opanowali sztukę poszukiwania okazji - wynika z raportu UCE Research i Shopfully. Jedynie co piąty badany deklaruje, że jego nawyki zakupowe nie uległy zmianie.

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Źródło:
PAP

Unia Europejska uelastyczniła we wtorek normy CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, spełniając postulat producentów. Nowe regulacje wejdą w życie 20 dni po publikacji rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Unia złagodziła normy dla producentów aut

Unia złagodziła normy dla producentów aut

Źródło:
PAP

Włoski sąd uchylił zakaz zdalnego meldowania się w prywatnych kwaterach. Taką regulację wprowadził rząd, co zmusiło właścicieli do usuwania skrzynek na klucze z centrów miast. Według aktywistów walczących z nadmierną turystyką szpeciły budynki.

Zmiana dla turystów we Włoszech. Sąd uchylił zakaz

Zmiana dla turystów we Włoszech. Sąd uchylił zakaz

Źródło:
Reuters, PAP

Adidas padł ofiarą ataku hakerskiego – podaje BBC. Doszło do wycieku i ujawnienia danych kontaktowych klientów. To już kolejny atak na dużą firmę.

Wyciek danych klientów znanej marki sportowej

Wyciek danych klientów znanej marki sportowej

Źródło:
BBC

Bułgaria deklaruje gotowość do wejścia do strefy euro w 2026 roku - poinformował we wtorek "Financial Times". Sofia liczy, że po spadku inflacji do poziomu 3,5 proc. w kwietniu, Komisja Europejska już w przyszłym tygodniu potwierdzi spełnienie przez kraj wymaganych kryteriów.

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump i jego rodzina wykorzystują Biały Dom do zarabiania pieniędzy na niespotykaną skalę, normalizując działania, które kiedyś wywołałyby ogromne kontrowersje i oficjalne śledztwa - pisze "New York Times". Część ekspertów podkreśla, że granica akceptowalnego oburzenia została przesunięta.

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Źródło:
"New York Times"

Rachunki za prąd mają być bardziej zrozumiałe. Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rząd we wtorek przyjął projekt ustawy deregulacyjnej w zakresie energii. Nowe rachunki mają być bardziej czytelne przez zaznaczenia kwoty do zapłaty, opłaty za zużytą energię i kosztów jej dostarczania.

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Źródło:
PAP

We wtorek rząd przyjął szereg zmian, które uproszczą procedury, pobudzą rynek, a także wesprą funkcjonowanie gmin - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Nowe przepisy, będące częścią pakietu deregulacyjnego, zakładają między innymi ochronę polskich firm przed konkurencją spoza Unii Europejskiej.

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie na generalnego wykonawcę terminala pasażerskiego lotniska CPK - poinformował we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 80 milionów złotych. W Polsce padła natomiast wysoka nagroda drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 maja 2025 roku.

Wygrana drugiego stopnia w Eurojackpot padła w Polsce

Wygrana drugiego stopnia w Eurojackpot padła w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca mobilna legitymacja studencka dostępna w aplikacji mObywatel stanie się podstawowym dokumentem potwierdzającym status studenta - powiadomiło Ministerstwo Cyfryzacji. Tradycyjne legitymacje, zarówno fizyczne, jak i cyfrowe, zachowają ważność do końca wskazanego na nich terminu.

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska dała zielone światło dla zmian w Krajowym Planie Odbudowy - donosi korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Zakładają one między innymi powstanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności.

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska zaproponowała przekazanie Polsce 76 milionów euro na odbudowę terenów dotkniętych wrześniowymi powodziami, które nawiedziły zachodnią część kraju po przejściu huraganu Boris. Środki mają zostać wypłacone w jednej transzy.

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy regulującej zasady wykonywania zawodu psychologa oraz tworzącej samorząd zawodowy tej grupy. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mają zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających ze wsparcia psychologicznego oraz uporządkować zasady świadczenia usług w tym zawodzie.

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Źródło:
PAP

We wtorek ministrowie do spraw europejskich zatwierdzili ostatecznie program SAFE, który zakłada udzielenie pożyczek na cele obronne w łącznej wysokości 150 miliardów euro. Żadne z państw członkowskich nie wyraziło sprzeciwu wobec tej decyzji. Jedynie Węgry wstrzymały się od głosu.

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Źródło:
PAP

Gospodarce Rosji grozi "hipotermia" - stwierdził cytowany przez Reutersa rosyjski minister gospodarki Maksim Reszetnikow. Wezwał też bank centralny do uwzględnienia spowalniającej inflacji przy ustaleniu wysokości stóp procentowych.

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Źródło:
Reuters

60 miliardów złotych z całej kwoty przeznaczonej na budowę pierwszej elektrowni jądrowej ma trafić do polskich firm - oświadczył we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Tusk o miliardach dla polskich firm

Tusk o miliardach dla polskich firm

Źródło:
PAP

Wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości wyniosła w pierwszym kwartale 2025 roku 600 milionów euro (około 2,5 miliarda złotych), co oznacza wzrost o 50 procent rok do roku - wynika z raportu firmy doradczej Colliers.

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Źródło:
PAP

Po 34 latach Japonia przestała być największym wierzycielem świata. Liderem zostały Niemcy. Kraj Kwitnącej Wiśni może się pochwalić tym, że osiągnął rekordową dla siebie wartość 533,05 biliona jenów (3,7 biliona dolarów) zagranicznych aktywów.

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

Źródło:
PAP

Spółka Azagroup, właściciel sklepów internetowych Renee i Born2Be, została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą w wysokości prawie 15 milionów złotych. Powód? Promocje, które nigdy się nie kończyły i mogły wprowadzać klientów w błąd.

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

Źródło:
tvn24.pl

Nieodpowiednie gospodarowanie deszczówką może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przepisy regulują odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. W niektórych przypadkach za złamanie prawa grozi kara do 10 tysięcy złotych, a nawet ograniczenia wolności.

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Źródło:
tvn24.pl

Więcej firm niż przed rokiem ma trudności z pozyskaniem pracowników i obecnie na taki problem wskazuje co druga badana firma - wynika z Barometru Rynku Pracy Gi Group Holding. Największą trudnością dla firm w procesie rekrutacji są oczekiwania finansowe kandydatów.

Ten problem ma co druga firma

Ten problem ma co druga firma

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 14. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz, założyciele firmy WB Electronics; Michał Zachara, wiceprezes KP Labs, oraz Anna Gielewska i Wojciech Cieśla z Fundacji Reporterów. Nagrodę specjalną otrzymała Ewa Puszczyńska, producentka filmowa z oscarowymi tytułami w portfolio.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
TVN24 BiS