TVN24 Biznes | Z kraju

Godziny dla seniorów nie we wszystkie dni. Jest rozporządzenie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mateusz Morawiecki o godzinach dla seniorów
Mateusz Morawiecki o godzinach dla seniorówTVN24
wideo 2/3
TVN24Mateusz Morawiecki o godzinach dla seniorów

Od czwartku w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach oraz placówkach pocztowych zaczną obowiązywać tak zwane godziny dla seniorów. W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie. Rozwiązanie nie będzie obowiązywało we wszystkie dni tygodnia.

Zgodnie z rozporządzeniem do odwołania w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz obiektach świadczących usługi pocztowe zostaną wprowadzone tak zwane godziny dla seniorów.

Rozwiązanie nie będzie jednak obowiązywało we wszystkie dni tygodnia. Jak czytamy, powyższe punkty będą obsługiwały wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 do 12.00.

Przewidziano także jeden wyjątek. "Przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia" - czytamy w rozporządzeniu.

Rozporządzenie wejdzie w życie w czwartek - 15 października.

Na powrót godzin dla seniorów zareagowały również banki. Część z nich zdecydowała o wprowadzeniu podobnych do placówek handlowych ułatwień dla osób starszych.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Godziny dla seniorów

Powrót godzin dla seniorów zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po sobotnim posiedzeniu rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji związanej z epidemią COVID-19.

Godziny dla seniorów obowiązywały od początku kwietnia tego roku. W godzinach 10-12 zakupy w sklepach mogły robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia, a nie 60. roku życia, jak ma to mieć miejsce teraz. Oznacza to, że godziny dla seniorów w nowej wersji obejmą większą grupę osób.

Rozwiązanie przestało jednak obowiązywać na początku maja. Rząd tłumaczył to licznymi postulatami likwidacji godzin dla seniorów. "W związku z licznymi postulatami w tym zakresie, zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in., że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego" - pisano w uzasadnieniu do projektu rządowego rozporządzenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Organizacje branżowe krytyczne

Krytycznie do pomysłu powrotu godzin dla seniorów odnoszą się organizacje branżowe.

Zdaniem wiceprezesa Polskiej Izby Handlu Macieja Ptaszyńskiego, to rozwiązanie absolutnie nietrafione. - Osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a sklepy między 10 a 12 były niemal puste. Natomiast po godzinie 12 w rezultacie tworzyły się w nich kolejki, a jak wiemy tłok w czasie pandemii nie jest pożądany - wyjaśnił.

W ocenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców "w warunkach rosnącej liczby zakażeń zupełnie logiczne wydawałoby się przywrócenie handlu w niedziele". "Pozwoliłoby to na rozluźnienie ruchu w sklepach, co pozostaje nie bez znaczenia z punktu widzenia ryzyka epidemicznego. Tymczasem, w trakcie dzisiejszej (sobotniej - red.) konferencji prasowej, Premier wraz z Ministrem Zdrowia ogłosili przywrócenie 'godzin dla seniora' w sklepach" - zwrócono uwagę w komunikacie.

- Godziny dla seniorów w praktyce oznaczają minimalny ruch w ciągu tych 2 godzin i ograniczony dostęp innych osób do niezbędnych produktów - powiedziała prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości