TVN24 Biznes | Z kraju

Spór o ceny gazu. Gazprom wzywa PGNiG na arbitraż

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier o obniżce podatków na gaz
Premier o obniżce podatków na gazTVN24
wideo 2/7
TVN24Premier o obniżce podatków na gaz

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało od pełnomocnika Gazpromu wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Rosyjski koncern oczekuje podwyższenia, z mocą wsteczną, ceny gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego.

Zarząd spółki PGNiG poinformował, że w piątek otrzymał od pełnomocnika PAO Gazprom i OOO Gazprom Export wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Wezwanie obejmuje żądanie zmiany warunków cenowych gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu jamalskiego z 1996 roku.

"Żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest całkowicie bezzasadne. Jesteśmy przygotowani, aby wykazać to przed Trybunałem Arbitrażowym" - powiedział, cytowany w komunikacie, Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

Czytaj więcej: Rosyjski gaz w Polsce. "Punkt odniesienia jest teraz możliwie najdroższy"

Jak czytamy w komunikacie, wezwanie Gazpromu obejmuje żądanie podwyższenia ceny kontraktowej w ramach wniosku Gazpromu o renegocjację ceny kontraktowej z 8 grudnia 2017 roku oraz wniosku Gazpromu o renegocjację ceny kontraktowej z 9 listopada 2020 roku. Spółka podkreśliła, że powyższe wnioski Gazpromu o renegocjację zostały złożone w odpowiedzi na wnioski PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2017 roku i 1 listopada 2020 roku. Jak dodano, w warunkach rekordowo wysokich cen gazu w Europie, wniosek PGNiG z listopada 2020 roku został zmodyfikowany 28 października 2021 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

PGNiG - Gazprom - kontrakt jamalski

Polski koncern wyjaśnił, że złożenie przez Gazprom wezwania na arbitraż inicjuje określoną w kontrakcie jamalskim procedurę rozstrzygania sporów.

PGNiG wyjaśniło, że zgodnie z regulaminem postępowania arbitrażowego spółka jest zobowiązana do podjęcia dalszych kroków w sprawie, w tym do złożenia odpowiedzi na wezwanie Gazpromu w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania. "PGNiG podejmie stosowne kroki procesowe w przepisanym terminie" - zapewniła polska firma.

Jak przypomniano w komunikacie, PGNiG dwukrotnie, w latach 2011 i 2015 roku, korzystało z prawa do rozpoczęcia arbitrażu przewidzianego w kontrakcie jamalskim. W efekcie postępowania zainicjowanego w 2015 roku oraz w marcu 2020 roku Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową kontraktu, przychylając się do wniosku PGNiG.

Po zmianach - jak mogliśmy przeczytać wówczas w komunikacie polskiego koncernu - wzór "jest istotnie i bezpośrednio powiązany z notowaniami gazu w Europie Zachodniej". Wcześniejsza formuła cenowa wiązała cenę gazu z ceną ropy na świecie. Nowy wzór wszedł w życie z mocą wsteczną, od 1 listopada 2014 roku, a Gazprom zwrócił PGNiG różnicę w wysokości ok. 1,6 mld dolarów. O tyle mniej PGNiG zapłaciłoby za gaz, gdyby od 2014 roku cena była wyliczana na mocy nowego wzoru.

PAP

Kontrakt jamalski - do kiedy

Kontrakt jamalski został zawarty 25 września 1996 roku. Zgodnie z zapisami kontraktu strony umowy były zobowiązane do złożenia deklaracji dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania w dniu 31 grudnia 2022 roku.

Zarząd PGNiG, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, przekazał w 2019 roku do spółki Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego z dniem 31 grudnia 2022 roku.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości