Duże zmiany w sprawie PIT. "Będzie można zapomnieć o obowiązku rozliczenia podatkowego"

Z kraju

Urzędnicy wypełnią PIT-yTVN24 BiS
wideo 2/6

W przyszłym roku wiele milionów osób będzie mogło de facto zapomnieć o obowiązku rozliczenia podatkowego, tak zwany Twój e-PIT przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa - stwierdziła minister finansów Teresa Czerwińska komentując decyzję Senatu w sprawie ustawy upraszczającej rozliczenia PIT.

- Zmieniamy filozofię działania administracji skarbowej. Jesteśmy w trakcie symbolicznego, ale bardzo ważnego przejścia od podatnika do interesariusza. Chcemy, żeby administracja była wsparciem i bardzo wyraźnie pomagała – między innymi rozliczając roczny podatek. To możliwe jest dzięki naszym systemom informatycznym, które stale udoskonalamy - oceniła Czerwińska. - W przyszłym roku wiele milionów osób będzie mogło de facto zapomnieć o obowiązku rozliczenia podatkowego. Tak zwany Twój e-PIT przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa. Dodatkowo skrócimy o połowę (do maksymalnie 45 dni) termin do zwrotu nadpłaty podatku. Będzie to dotyczyć osób, które skorzystają z Twojego e-PIT lub zdecydują się na samodzielne rozliczenie podatku w sposób elektroniczny - wyjaśniła szefowa resortu finansów. Zapewniła, że aplikacja, w której MF udostępni zeznania podatkowe, będzie przyjazna i prosta w obsłudze, w tym odpowiadająca na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Fiskus wypełni PIT

Senat poparł w piątek jednogłośnie i bez poprawek nowelizację ustawy upraszczającą rozliczenia PIT i nakładającą na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) zakłada, że obok funkcjonujących dotąd sposobów składania zeznań podatkowych przez podatnika, czyli w postaci papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem systemu e-deklaracje, będzie nowa forma rozliczenia podatkowego, polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową bez konieczności składania wniosku przez podatnika. Zgodnie z ustawą KAS będzie wypełniać za podatnika roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie.

Z wypełnionym przez KAS zeznaniem podatnik będzie mógł się zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego.

Możliwości podatnika

Możliwość rocznego rozliczenia PIT dotyczyć będzie podatników rozliczających się: indywidualnie; wspólnie z małżonkiem; w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Przygotowane przez KAS zeznanie podatkowe będzie można zweryfikować i zaakceptować bez zmian, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.

W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 nic nie trzeba robić, wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT. Propozycje będzie można również zmodyfikować lub uzupełnić o dane, których nie posiada KAS i następnie je zaakceptować, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT. Ponadto pozostanie opcja odrzucenia zeznania i rozliczenia się samodzielnie. W zeznaniu przygotowanym przez KAS podatnicy będą mogli wskazać lub zaktualizować numer rachunku osobistego zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty. Zeznania podatkowe będą dostępne od 15 lutego roku następującego po roku podatkowym do 30 kwietnia. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock