Znamy finalistów Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta

[object Object]
Nagrody PRB im. Jana Wejcherta. Rozmowa z Wojciechem Kostrzewątvn24
wideo 2/2

Poznaliśmy nazwiska dziewięciu finalistów szóstej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta. Nominowani to wizjonerzy, działacze społeczni oraz bohaterowie polskiej przedsiębiorczości wyłonieni przez Kapitułę Nagrody z grona kilkuset kandydatów z całej Polski. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 22 maja w Warszawie.

W tegorocznej edycji "Biznesowych Oskarów", jak często określa się przyznawane od 2012 roku Nagrody PRB im. Jana Wejcherta, kandydatów zgłaszało blisko tysiąc opiniotwórczych instytucji i osób prywatnych z całej Polski. Z grona kilkuset osób nominowanych z całej Polski, Kapituła Nagrody wyłoniła dziewięciu Finalistów. Oto oni:

Kategoria "Sukces":

Paweł Marchewka - założyciel i prezes firmy Techland, która jest jednym z dwóch największych i najbardziej uznanych na świecie producentów gier komputerowych. Firma zatrudnia ponad 330 specjalistów i posiada biura w Warszawie, Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim oraz w kanadyjskim Vancouver. Dzięki takim bestsellerom jak "Dead Island" i "Dying Light", w które zagrało już ponad 20 milionów graczy z całego świata, Techland cieszy się międzynarodową renomą i jest zaliczany do grona globalnych liderów wśród twórców gier akcji z otwartym światem.

Jacek Sarnowski - współzałożyciel, współwłaściciel oraz niezmiennie od 25 lat prezes zarządu Porta KMI Poland, specjalizującej się w produkcji drzwi. W tym czasie firma rozwinęła się z małego zakładu uruchomionego w 1992 roku w Bolszewie k. Trójmiasta i zatrudniającego 10 osób, w jedną z największych spółek branży stolarki otworowej w Europie Środkowo- Wschodniej. Dzisiaj Porta Drzwi to 5 fabryk - 4 w Polsce i 1 w Rumunii. W spółce pracuje ponad 1900 osób, a sprzedaż prowadzona jest poprzez sieć ponad 150 autoryzowanych dealerów, współpracujących z ponad 2000 Autoryzowanymi Punktami Sprzedaży w kraju i za granicą. Firma eksportuje swoje produkty m.in. do Czech, Słowacji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, a nawet Wietnamu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jan Szynaka - to nie tylko właściciel firmy Szynaka Meble, ale przede wszystkim utalentowany przedsiębiorca, który niewielki, przydomowy zakład rzemieślniczy przekształcił w prężnie działającą Grupę Meblową. Dzisiaj marka Szynaka jest znana w ponad 50 krajach. Eksportowi partnerzy to m.in. przedsiębiorcy z Niemiec, Austrii, Czech, Szwajcarii, Rosji, Łotwy, Słowacji czy Ukrainy. Spółka odnotowuje roczny obrót na poziomie blisko miliarda złotych, z czego około 50 proc. pochodzi z eksportu. Rocznie za granicę trafia kilkanaście milionów mebli tej marki.

Kategoria "Wizja i Innowacje":

Marcin Beme - założyciel i prezes Audioteki, międzynarodowej platformy dystrybuującej audiobooki, którego wizją jest przywrócenie literatury do codziennego życia ludzi z całego świata i sprawienie, żeby audiobooki stały się ważną częścią ich dnia. Od początku istnienia, Audioteka przekształciła się w biznes skoncentrowany na aplikacjach mobilnych. Z firmy o zasięgu krajowym zatrudniającej zaledwie dwóch pracowników rozwinęła się do firmy działającej obecnie w 23 krajach. Pomysł by rozwinąć startup tworzący książki mówione w kraju o bardzo niskich statystykach czytelnictwa jest pomysłem wizjonerskim.

Prof. Krystian Jażdżewski - wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Zakładu Medycyny Genomowej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym opracował unikalną na skalę polską metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym. Nowoczesne testy genetyczne zmieniają współczesną medycynę, bo dzięki ocenie genomu, można przewidzieć, na co może zachorować pacjent, co zrobić by do tego nie doszło i jak go leczyć, gdy jednak zachoruje. Zakład Medycyny Genomowej opracował metodę pozwalającą obniżyć 20-krotnie ceny testów, a przy tym nie stracił wysokiej czułości wykonywanych badań.

Miron Mironiuk - założyciel Cosmose i pomysłodawca technologii OMNIcookie, która wprowadziła pojęcie tzw. ciasteczek offline za pomocą których można śledzić poczynania potencjalnego klienta w realnym świecie. Technologia ta łączy sklepy fizyczne z reklamami internetowymi, rewolucjonizując rynek reklamy i handlu detalicznego. OMNIcookie obejmuje już zasięgiem 1 miliard smartfonów na całym świecie.

Kategoria "Działalność Społeczna":

Dziewuchy Dziewuchom - to szeroki oddolny i spontaniczny ruch społeczny powstały na fali sprzeciwu wobec zaostrzania przepisów antyaborcyjnych. Do zwolenniczek i zwolenników ruchu należą osoby o bardzo różnych poglądach, ale zgodne w kwestii praw kobiet. Od kwietnia 2016 roku Dziewuchy Dziewuchom są najliczniejszą i najbardziej rozpoznawalną inicjatywą związaną z ochroną praw kobiet w Polsce. Ruch stały się internetowym fenomenem, forum dyskusyjnym i wirtualną przestrzenią spotkania kobiet z całego kraju. Jest jedyną nieformalną organizacją, która posiada tak rozległą i skomunikowaną strukturę opartą na systemie lokalnych Łączniczek z 50 regionów w całym kraju i poza jego granicami. Wszystkie zaangażowane w ruch osoby działają społecznie.

Jan Mela - pomysłodawca, fundator i zarazem prezes Fundacji "Poza Horyzonty", której działalność bazuje na osobistych i rodzinnych doświadczeniach Jaśka. To jedyna fundacja w Polsce, której pomoc skierowana jest do grupy osób z wrodzonymi wadami kończyn oraz po amputacjach kończyn. Rocznie w Polsce wykonywane jest około 16 tys. amputacji. Osoby po takich zabiegach często są pozostawione samym sobie i szukają wsparcia u różnych specjalistów, zderzając się z brakiem świadomości o jakości protez, czy brakiem pieniędzy na ich finansowanie.

Fundacja stara się pokazywać, że życie nie kończy się w momencie utraty zdrowia. Dofinansowuje zakup i naprawy protez, godziny rehabilitacyjne, turnusy rehabilitacyjne, konsultacje u specjalistów, godziny psychologiczne, wsparcie prawne, a czasem leczenie, czy badania. Podopiecznych Fundacji, których dotykają fizyczne ograniczenia żyją aktywnie i robią doskonałe rzeczy, rozwijając własne pasje.

Dr Monika Sajkowska - Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) działa od ponad 25 lat. Misją fundacji jest dążenie do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Fundacja działa, by chronić dzieci przed krzywdzeniem i pomagać tym, które doświadczyły przemocy, by znały swoje prawa, wierzyły w siebie i cieszyły się życiem. Fundacja chce otworzyć w Warszawie i w Starogardzie Gdańskim, pierwsze w Polsce specjalistyczne placówki dla dzieci, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego. Pod jednym dachem dzieci i ich opiekunowie znajdą tam kompleksową opiekę prawną, medyczną i terapeutyczną.

25 lat PRB

Finał 6. edycji Nagrody PRB im. Jana Wejcherta odbędzie się w 25 rocznicę powstania PRB, pierwszej polskiej organizacji zrzeszającej największych przedsiębiorców. Będzie dzięki temu okazją do spojrzenia na historię polskiej przedsiębiorczości przez pryzmat działalności PRB, której współzałożycielem i pierwszym prezesem był Jan Wejchert. Nagrody PRB to naturalne rozwinięcie idei, która stała u podstaw powołania tej organizacji.

Ideą przewodnią 6. edycji Nagrody jest "Polska w Europie, Europa w Polsce". W 2017 roku obchodzimy 25. rocznicę podpisania porozumienia o utworzeniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz podpisania Traktatu z Maastricht, które są fundamentem rozwoju europejskiej gospodarki, a także polskiej przedsiębiorczości, jako nieodłącznej części europejskiego rynku.

Idea Nagrody PRB im. Jana Wejcherta oparta jest poszukiwaniu ludzi, którzy swoimi postawami i działaniami odwzorowują najlepsze cechy polskich przedsiębiorców, którzy, tak jak patron nagrody, nie tylko potrafią osiągać sukces, ale są odważni i zdeterminowani w realizacji swoich wizji.

Bardzo ważną role odgrywa kategoria "Działalność Społeczna", bo docenia ona ludzi, którzy bezinteresownie, nie licząc na poklask, pomagają potrzebującym i zmieniają świat na lepsze. Laureat nagrody w tej kategorii oprócz statuetki otrzyma dodatkowo nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych.

Zwycięzców 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta poznamy 22 maja 2017 podczas uroczystej gali transmitowanej na żywo przez telewizję TVN24 i TVN24 BIS.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: NPRB

Raporty:
Pozostałe wiadomości

We Francji mocno spadła sprzedaż aut Tesli. W kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów tego producenta była mniejsza o 59 procent w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku.

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

Źródło:
PAP

Proponowane przez rząd zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewidują wprowadzenie możliwości rozwodu pozasądowego, czyli rozwiązania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z takiej procedury jest między innymi brak małoletniego potomstwa.

Rewolucja w rozwodach

Rewolucja w rozwodach

Źródło:
PAP

Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Źródło:
PAP

Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

Źródło:
tvn24.pl

Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.

Eksperymenty z czasem pracy

Eksperymenty z czasem pracy

Źródło:
PAP

Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Źródło:
PAP

Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Źródło:
PAP

TikTok szykuje się do wybudowania w Finlandii dużego centrum przetwarzania danych. Inwestycja ma kosztować blisko miliard euro – podała agencja Reutera.

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Jest umowa Ukraina-USA

Jest umowa Ukraina-USA

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP