Oszuści podszywają się pod duży bank. Można stracić wszystkie pieniądze

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputeremtvn24.pl, policja Lubin
wideo 2/4
tvn24.pl, policja LubinTak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem

Jest nowa kampania SMS-owa, w której oszuści podszywają się pod bank Santander - ostrzega zespół Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Jak podaje, fałszywe wiadomości SMS naśladują komunikaty bankowości internetowej.

Jak poinformował zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, nowe fałszywe wiadomości SMS naśladują komunikaty bankowości internetowej. "Przestępcy kolejny raz starają się wyłudzić dane logowania klientów banku Santander, grożąc im rzekomym ograniczeniem dostępu do konta bankowego" - ostrzegł CSIRT NASK.

Fałszywe SMS-y

Dodano, że w rozsyłanych wiadomościach SMS oszuści informują o zablokowaniu konta z powodu odnotowania "podejrzanej aktywności", aby skłonić potencjalną ofiarę do kliknięcia w zawarty w treści link.

"W rzeczywistości odsyła on na stronę z fałszywym panelem logowania, którego szata graficzna przypomina stronę banku Santander. Jeśli klient banku wpisze w niej swoje dane uwierzytelniające, grozi mu całkowita utrata środków finansowych z konta" - podkreślono.

"Oszustwo wykryjemy, jeśli zachowamy spokój i czujność - łatwo zauważymy wtedy błędy ortograficzne i interpunkcyjne w fałszywej wiadomości, a przede wszystkim dziwną postać zawartego w niej linku" - dodano.

Fala ataków oszustów

Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano ponad 18 tysięcy oszustw przy użyciu polecenia przelewu. Oznacza to wzrost o ponad 50 procent w porównaniu do poprzedniego kwartału. Łączna kwota oszukańczych przelewów wzrosła w tym czasie o blisko jedną trzecią, do prawie 54 milionów złotych.

Czytaj więcej: Ogromny wzrost liczby oszukańczych przelewów >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości